• BIST 79.252
  • Altın 124,595
  • Dolar 3,0588
  • Euro 3,3441
  • Karaman 12 °C
  • Konya 12 °C
  • Ankara 9 °C
  • Antalya 20 °C
  • İçel 20 °C

Gelecek Nesiller İçin Adil Bölüşümün Gerekliliği

Mustafa Koçak

Gerek dünya da gerekse ülkemizde siyasi söylevlerin tamamı sosyal refahı artırmak üzerine kurulu ama geçen yazımızda belirttiğimiz gibi dünyada durum söyledikleri gibi gözükmüyor. Peki ülkemizde işler nasıl yürüyor bir de ona bakalım? 

Son seçimde de gördüğümüz üzere siyasi partilerimiz vaatlerini genelde Robin Hoodcu bir yaklaşım içinde halka sunmuşlardır. Bu durum alışılagelmiş seçim propagandalarının değişmesine ve düşük gelirlilere yönelik vaadlerin ön plana çıkmasına neden olmuştur. Peki bu bilgi ışığında düşündüğümüzde seçimlere ciddi şekilde etki edebilecek kesimin düşük gelirlilerden oluştuğunu farzetmemize kimsenin itirazı olmaz sanırım. Bu durum aslında ülkemizde ki gelir dağılımı hakkında bize ipucu vermektedir. Ama biz farazi konuşmamak adına çeşitli verileri önümüze koyalım ve inceleyelim. Bu yazımızda özellikle 2 veri (TÜİK, OECD) üzerinde duracağız ve ülkemizde gelir dağılımı adaletli mi yoksa adaletsiz mi beraber göreceğiz.

İlk olarak 2012-2013 TÜİK verilerine bakalım;

http://www.tuik.gov.tr/hb/289/kapak/16083_img_1_289_22.09.20141544562450.jpg.

Bu verileri fazla kafa karıştırmadan basitçe açıklamaya çalışalım, verinin temeli ilk %20’lik dilimin, son %20’lik dilimden 7,7 kat fazla gelir elde ettiği yönündedir. Hemen aklımıza ülkemizde yaklaşık olarak 19 milyon aile olduğunu getirelim. Bu verilere göre ülkemizdeki 4.5 milyon aile, geriye kalan 15,5 milyon ailenin toplamı kadar gelir elde etmektedir. Başka bir açıdan bakarsak en zengin 4.5 milyon aile, en fakir 4.5 milyon aileden 7.7 kat fazla gelir elde etmektedir. Bu çok iyimser bir tablodur, düşük gelirli ailelerin karı-koca çalıştıklarında (asgari ücret 950 tl ) yıllık 21.600 tl kazanmaları gerekir, en yüksek gelirli ailelerin ise bu gelirden 7.7 kat fazla kazanması gerekir ki bu da yaklaşık yıllık 166 bin lira demektir. Sizce de bu tablo çok iyimser değil midir? Etrafınızda aklınıza gelen birkaç düşük gelirli ve yüksek gelirli aileyi kıyaslarsanız bu oranların kendinizce sağlamasını yapmış olacaksınız. Yine tablodan gördüğümüz kadarıyla kırsal kesimde gelir dağılımı kentsel kesime göre az bir oranla da olsa daha adaletli olmaktadır.

Referans alacağımız ikinci kaynak olan OECD’nin (Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü uluslararası bir ekonomi örgütüdür. Türkiye ile birlikte toplam 34 üyesi bulunmaktadır) 2015 raporlarına göre ise, Türkiye’de en zengin yüzde 10 ile en yoksul yüzde 10 arasındaki gelir farkı 15,2 kat olarak belirtilmiştir. Bu oran ülkemiz gelir dağılımı adaleti konusunda daha gerçekçi bilgiler vermektedir.

Konuyu daha fazla uzatmadan, bu verilerin bizler için ne ifade etmesi gerektiğine odaklanalım.

Son yıllarda ülkemizde sosyal harcamalara ayrılan payların yükselmesi ile birlikte adalet konusunda bir miktar iyileşme gözlense de hala olması gerekenden çok uzakta olduğumuzu da malesef kabul etmeliyiz. Yapılan çalışmaları takdir ile karşılamama rağmen bunun sürekliliği konusunda ciddi şüphelerim bulunmakta çünkü çoğu konuda olduğu gibi bu konuda da bir devlet politikamız bulunmamakta bunun yerine hükümetlerin insiyatifine göre hareket edilmektedir.

Gelir dağılımını daha iyi anlayabilmek adına büyüme ile adil bölüşüm arasındaki farkı kavramamız gerekmektedir. Sürekli düştüğümüz yanılgılardan bir tanesi de ülkemizin büyüyor olmasının gelirimizi de arttıracağına olan inancımızdır. Burada mühim olan büyüyen ekonominin halka yansıyıp yansımaması, bölüşümde adalet olup olmamasıdır. Adaletli bir dağılımın olmayışı vatandaşlar arasındaki kutuplaşmayı, zengin-fakir ayrımını kronik bir hale sokmaktadır. Unutulmamalıdır ki gelir dağılımı eşitsizliği, sosyal uyumu bozmanın dışında uzun dönemde ekonomik büyümeye de zarar vermektedir. Ayrıca bireyler fikir üreterek toplumun kalkınmasına fayda sağlamak yerine daha rantabl alanlara yönelerek kısa yoldan köşeyi dönme mantığına bürünmektedirler. Böyle bir ortam ise ülkemizi art niyetli toplum mühendisleri için bulunmaz bir oyun alanı haline getirmektedir.

Peki, bu konuda nasıl önlemler alabiliriz? Çok ayrıntıya girmeden bu soruya cevap verecek olursak; Cinsiyet ayrımının giderilmesi ve nitelikli işgücünün artırılması, sigortasız işçi çalıştırmak gibi kronik sorunların önüne işgücü piyasası kurumlarının güçlendirilerek geçilmesi,  geliri yüksek şirketler ve bireylerden psikolojik vergi verme sınırını aşmadan daha fazla vergi alınması, vergilerin halka daha fazla hizmet ve altyapı olarak geri dönüşünün sağlanması, vergi kaçakçılığına karşı sıkı önlemler alınması, sosyal yardımların gerçekten ihtiyacı olanlara ulaştırılması ama daha da önemlisi balık vermek yerine balık tutmayı öğretilmesi kültürü ile yeni istihdam alanları oluşturulması, zayıf sendikalaşmanın önüne geçilerek düşük gelirli çalışanların toplu sözleşmelerde daha etkili bir hale getirilmesi ve ülkemizde son dönemde sıkça uygulanan meslek edindirme kurslarının sayılarının artırılması, dolaylı vergilerden ziyade doğrudan vergilere yönelinmesi çözüm önerisi olarak sıralayabileceğimiz maddelerdir. Bunların yanında bence en önemli nokta sıcak paraya dayalı bir büyüme modelini belleklerimizden silip atmamızdır. Zira bizlerin yani orta ve alt sınıfın bu sıcak para furyasında değerlendirebilecek, borsa ve dövizdeki sirkülasyonları takip ederek gelir elde edebilecek birikimleri oluşmamaktadır. Bu piyasalar sermaye sahiplerine daha fazla gelir getiren ve bu gelirleri de yine bizim cebimizden kazandıran bir mekanizma olarak görev yapmaktadır. Tabi ki bunların uygulanmasının önünde yapısal sıkıntılar ve bazı baskı grupları ile lobicilik faaliyetleri vardır fakat şunu hiç unutmamalıyız ki çağımızın en büyük salgını adaletsiz gelir dağılımının getirdiği yoksulluktur ve bunun önüne geçmek için çaba sarfetmek her vicdan sahibi vatandaşın görevidir.

NOT : Yazılarımda mümkün olduğunca yalın bir dil kullanarak herkesin anlayabileceği bir seviyeye indirmeye, belli bir kesim için değil, biraz ekonomiye ilgisi olan herkes için anlaşılır düzeyde tutmaya çalışıyorum. Bu amacımda başarılı olabiliyorsam ne mutlu bana. SAYGILARIMLA.

 

Bu yazı toplam 2041 defa okunmuştur.
YASAL UYARI:Yayınlanan haberler, köşe yazıları, fotoğraflar, videolar ve her türlü içeriğin tüm hakları larende.com'a aittir. Kaynak gösterilerek bile olsa içeriğin bütünü özel izin alınmadan kullanılamaz. larende.com; İHA ve DHA abonesidir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2002 Larende Karaman Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0338 214 5757 | Faks : 0338 214 5757 | Haber Scripti: CM Bilişim