• BIST 78.739
  • Altın 126,972
  • Dolar 3,1105
  • Euro 3,3880
  • Karaman 9 °C
  • Konya 12 °C
  • Ankara 10 °C
  • Antalya 17 °C
  • İçel 23 °C

Geçiş Dönemindeki TÜRKİYE

Mehmet KARAGÖZ

24 milyon metre kare toprak alanlarına sahip, 22 milyon Türkçeleşmiş kelime hazinesini kullanan, bir millet ve ülke düşünün. 

Dünyada dostu ferahlatan düşmanı korkutan bir yönetim anlayışı ile yönetilen bir devlet.

Adaletin tam ve mükemmel uygulandığı hatta adalet anlayışına aşık olan düşman şahsiyetlerin beyanlarının dillerde dolaştığı bir ülke.

Daha 3-5 yaşında Kur’an-ı Kerimi hatmeden yavruların çoğunlukta olduğu, köy kent, dağ başı ve yaylalarda bile her çocuğun mutlaka okuma yazma okuduğu mutlak olan bir eğitim alt yapısı… Okul olmayabilir ama her cami adeta okul olarak kullanılan bir ülke.

Bitmedi, yazılan ilmi ve edebi eserlerin dünya kütüphanelerini doldurduğu bir eğitim kalitesi. Ayrıca, belgeler, kayıtlar, il yazıcı defterleri, hukuki sava tutanakları, yayınlar, el yazmalar, cönkler ve daha niceleri göz önünde duran bir ülkemiz vardı.

Vakıfların, hayırseverlerin ve derneklerin faaliyetlerini hiç söylemeyeceğim. Dağlardaki canavarların dahi düşünüldüğü, komşusu açken tok yatmayanların yaşadığı bir ülke

Dahası var, devlet erkânını, askeri dehaları hiç saymadan Şeyh EdebalilerZembilli Ali efendiler, Molla fenariler, Molla Hüsrevler, Ebu Suud Efendiler, Hoca Sadettinler, Yahya Efendiler, Dürri Zade Arif efendiler, İbni Kemal efendiler, Somuncu Babalar, Muhammed Emin TokadilerMurad-ı Münzeviler, Aziz Mahmud HüdailerCemâleddin İshak Karamanîler, Aziz Mahmut HüdailerAbdulhakim Arvasiler, Mevlana Halid-i Bağdadiler, Eyüp Sultan’a bitişik yatan Beşir Ağalar, Gümüşhaneviler, Ahmet Devraniler, Hadimi Zadeler, Emir Sultanlar, Akşemsettinler gibi milyonlarca alim ve evliya yetiştiren bir iklimin bir ortamın var olduğu bir ülke.

Şair Fuzuliler, Bakiler, Gubariler, Nedim ve Hayaliler, Nef’i ve NeşatilerSümbülzadeVehbiler, Ahmed-i Dâ'ilerSeyyit Vehbiler, Fıtnat, Saniye, Mahşah ve Zeynep, MihrîHubbîhanım ile Ani Hatun şairler ve daha onbinlerce edebiyat ve sanat ustası harükülade insanların şiir şakıladığı bir ülke…

Aslında söylenecek o kadar harika, fevkalede, muazzam eserler var ki burada bitmez. Onlarca cild eserler oluştursak bitmez. Bir farisi beyt derki: 

Az söyledim sana, incitmekden sakındım,

Sözüm çok ise de, anlatmakdan sıkıldım

Şimdiii. Böyle bir ecdad yadigarı, gururumuz, iftiharımız olan ülke, iç ve dış düşmanların, dünyayı tek elden yönetmeye yeltenen gizli güçlerin içerdeki hainlerle işbirliği içinde yok edildi. Yavaş yavaş, çaktırmadan, hissettirmeden, iki yüzlülük kuralları, dönmelik ve arkadan vurma taktikleri ile yaklaşık 100 yıl önce bertaraf edildi. 

Yerine kaim olan 780 bin kilometre karelin mübarek mirasımız üzerinde kandırma, uyutma, savsaklama yöntemleri kullanılarak bu millet güya yönetilmiş bununla da övünülmüştür. 
Ancak bu dönemde önemli ölçüde dilimiz, kültürümüz, dinimiz, topraklarımız, birliğimiz, eserlerimiz kaybedilmiş yok olmuştur. 

Allahın ipine sımsıkı sarılan takva ehli çalmayan, yalansız, riyasız, hilesiz bir insan yerine; Müsliman görünümlü kâfir, kısa donla gezen, Mekke’den gelip plaja giden hacı, İzinli olduğunda namaz kılmayan imam, içki içen ve bununla guru duyan, namazsız müslimanlaryetişmiş ama asla bir şair ve edebiyatçı, alim ve veli yetiştirememiş bir millet ve ülke konumuna getirilmiş bir toplum olmuşuz. 

Bu gün bu millet hatırlayabildiği kadarıyla saygı duyduğu geçmişine, layık olduğu özüne ve ihtişamlı tarihine uzanarak oradan aldığı gücüne günün teknolojisini de dayanak yaparak yükselmek, büyümek gelişmek istiyor.

İşin özü budur. Buradan oraya geçiş yapmaya çalışıyor. Hazırda bekleyen İslam ülkeleri, Türk Cumhuriyetleri ile kuracağı kardeşlik ve birlik gücünü toparlayıp dünyaya racon koyan bir devlet, millet ve ülke olma yolunda bir geçiş süreci yaşamaktadır.

Umarım bu süreç fazla uzun sürmez. Çünkü her toparlandığında yumruk yiyen bu ülke bu defa tekmelere muhatab olmaktadır. Bu tekmeler öldürücü olabilir. Allah hakkımızda hayırlısını versin yar ve yardımcımız olsun. Amin.  

Bu yazı toplam 1427 defa okunmuştur.
YASAL UYARI:Yayınlanan haberler, köşe yazıları, fotoğraflar, videolar ve her türlü içeriğin tüm hakları larende.com'a aittir. Kaynak gösterilerek bile olsa içeriğin bütünü özel izin alınmadan kullanılamaz. larende.com; İHA ve DHA abonesidir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2002 Larende Karaman Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0338 214 5757 | Faks : 0338 214 5757 | Haber Scripti: CM Bilişim