• BIST 78.844
  • Altın 125,412
  • Dolar 3,0876
  • Euro 3,3575
  • Karaman 8 °C
  • Konya 4 °C
  • Ankara 2 °C
  • Antalya 16 °C
  • İçel 19 °C

Fitne Uykudadır, Onun Uyandırana Lanet Olsun

Osman BURÇAK

Girmeden tefrika bir millete düşman giremez,

Toplu vurdukça yürekler onu top bile sindiremez.

Birlik ve kardeşliğimize en çok ihtiyacımız olan şu günlerde son günlerdeki bazı büyüklerimizin kamuoyuna karşı yaptığı açıklamaları son derece yakışıksız buluyoruz. Bu açıklamalar kalbinde bu ülkenin yarınları ile alakalı güzel hülyalar kuran her vatan evladını derinden üzmüştür ve kaygılandırmıştır.

Fitne her kötülüğün başıdır. Acaba ülkemizde barışa bu kadar yaklaşmışken, bütün kötü senaryolara rağmen insanlarımız yarınlarına umutla ve sevgiyle bakabilirken, ne oldu da bu söylemlere ihtiyaç duyuldu. Huzura, kardeşliğe nifak sokmak isteyenler her zaman bir sebep bulabilir. Yüreklerimizde yeşeren yıpratılamaz kardeşlik ruhu ile Yeni Türkiye’nin eskiye dönmesine müsaade edilmemeli. Efendimiz, “Fitne uykudadır, onu uyandıranlara Allah lanet etsin” buyuruyor. Yine Efendimiz, “Ayrılıkta azap, birlikte rahmet vardır. Birbirinize sırt çevirmeyiniz, birbirinize kin tutmayınız, birbirinizi kıskanmayınız. Ey Allahın kulları kardeş olunuz,” buyuruyor.

Zor zamanlardan geçiyoruz. İki ay sonra önemli bir seçim var. Ülke bir sistem ve köklü bir anayasa değişikliğini tartışıyor. Bir yandan 30 bin insanın ölümü ile sonuçlanan PKK terör örgütünün bitirilmesi ve bu sürecin şehit ailelerine izah edilmesi gerekirken, bir taraftan Paralel örgüt ile mücadele edeceksin. Her yandan baskı altında olan insanların sinirlerinin gerilmesi, öfkelenmesi, tartışması doğaldır. Şimdiye kadar Ak Parti ailesi krizin bir parçası olmadı. Birçok badireler atlatıldı. Allahın izniyle ve yardımıyla hepsinin üstesinden gelindi.

Sayın Başbakan Davutoğlu her gün bir İslam dünyasının temsilcisinden acı mektup alıyor. Ümmet kanağlıyor, etrafımızda savaşlar, kaos, terör….. Herkes Türkiye’den bir şey bekler, Türkiye’den yardım ister. Türkiye ise uluslar arası güçlerin örtülü operasyonları ile boğuşuyor. Davutoğlu bir Başbakan olarak iki ay sonra seçime girecek, beklenti yüksek, yükü ağır, derdi çok. Hepimiz gibi onlarda insan ve bu halleriyle stres içinde olmasından daha doğal ne olabilir. Daha şiddetli tartışmalar, kavgalarda olabilir. Böyle bir durumda bile yapmamız gereken, kan kusacağız ama basın önünde tartışmayıp kızılcık şerbeti içtik diyeceğiz.

Barışta konuşmak kolay, zor günde konuşmak sıkıntılıdır. Zor günde konuşmak sabır ister, maharet ister, hikmet ister, sağduyu ister. Zor zamanların bilge insanlara, sabrı tavsiye eden insanlara, sağduyulu yüreklere ihtiyacı vardır. Gönül koyan değil  gönül alan, tahrik eden değil tamir eden, ateşi körükleyen değil su getiren olma zamanıdır.

Bu zor zamanlar, fitne çıkaranlar, kişisel ikbal için fırsat kollayanlar, hesap yapanlar, düzen kuranların en net görüldüğü zamanlardır. Bu hareketin liderine ayar vermeye kalkan, siyaset öğretmeye kalkan, taraf tutup ötekini düşmanlaştıran, rol çalmaya çalışan insanlar çıktı ortaya. Erdoğan’ın dediği gibi, bunlar ne kendini bilir, ne haddini bilir. Hem hayır konuşmazlar, hem de susmayı bilmezler.

Zor zamanlar aynı zamanda bereketlidir. Adam gibi adamları, gönül adamlarını, kaypak fitnecileri, fırsatçıları böyle zamanda tanırsın.

Buna benzer krizlerden onlarcasına şahit olduk. Biz inanıyoruz ki, bu hareketin lideri bu sorunu yine kendi aralarında çözecek ve seçime her zamankinden daha güçlü girecektir. Ak Parti parçalansa da seçim kazansak diye el ovuşturan zavallı muhalefet cephesi yine hayal kırıklığına uğrayacak. Çünkü bunlar felaket tellalcısıdır, bulanık suda balık avlamasını severler. Bunlar için Türkiye’nin kaybetmesinin önemi yok, yeter ki Ak Parti kaybetsin,  R.Tayyip Erdoğan kaybetsin.

Bu günlere kolay gelinmedi. 12 yılında alınan mesafe 12 günde yerle yeksan olabilir. Millet olarak belimizi yeni doğrultmuşken, Ekonomik istikrar sağlanmışken, silah sanayinde milli yazılımlar yapmaya başlamışken, Türküyle Kürdüyle, Alevisiyle sünnisiyle, inananıyla inanmayanıyla, tek Bayrak, tek Devlet, tek millet diyebilmişken hep birlikte yeni Türkiye hayalleri kurarken bu milletin ve  ümmetin hayallerini yıkmaya hiç kimsenin hakkı yoktur.

Herkes üzerine düşeni yapmalı ve bu fitneye düşmemeli. Ümmet olarak idarecilerimizin şer güçlerin fitnelerine düşmemeleri için; yaşlısıyla, genciyle, kadınıyla erkeğiyle, dulu ile yetimi ile beli bükülmüş yaşlıları ile dua etmeliyiz.

Bizler kısık sesleriz, Minareleri Ezansız bırakma Allahım.
Ya çağır şurada bal yapanlarını, Ya kovansız bırakma Allahım.
Müslümanlıkla yoğrulan yurdu, Müslümansız bırakma Allahım.
Bize güç ver, cihat meydanını Pehlivansız bırakma Allahım.
Kahramanlık bekleyen yığınları, kahramansız bırakma Allahım.
Bilelim hasma karşı koymasını, Bizi cansız bırakma Allahım.
Ya dağıt kimsesiz kalan sürünü, Ya çobansız bırakma Allahım.
Bizi sen sevgisiz, şuursuz, havasız ve vatansız bırakma Allahım.            
Amin, Amin, Amin……

Osman Burçak/Ermenek

Bu yazı toplam 1405 defa okunmuştur.
YASAL UYARI:Yayınlanan haberler, köşe yazıları, fotoğraflar, videolar ve her türlü içeriğin tüm hakları larende.com'a aittir. Kaynak gösterilerek bile olsa içeriğin bütünü özel izin alınmadan kullanılamaz. larende.com; İHA ve DHA abonesidir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2002 Larende Karaman Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0338 214 5757 | Faks : 0338 214 5757 | Haber Scripti: CM Bilişim