• BIST 78.844
  • Altın 125,483
  • Dolar 3,0876
  • Euro 3,3575
  • Karaman 23 °C
  • Konya 20 °C
  • Ankara 20 °C
  • Antalya 25 °C
  • İçel 28 °C

Ermenek’te Ekonomi

Osman BURÇAK

15 Eylül 2014  tarihine kadar zor şartlar altında devam eden Ermenek ekonomisi, aynı tarihte yürürlüğe giren maden işçilerine çift asgari ücret ödenmesi kanunundan sonra adete can çekişmeye başladı. Bunun üstüne bir de 28 Ekim 2014 tarihinde meydana gelen elim maden kazası eklenince adeta ekonomi felç oldu.

Devletimiz ve hükümetimiz büyüklüğünü  göstererek felç olan ekonomiye can suyu vermek amacıyla bir dizi ekonomik tedbirler aldı.

Madende çalışıp da kaza sonrası işsiz kalan maden işçilerine maddi yardımlarda bulunuldu.

- Kaza olan ocağın işçilerinin işveren tarafından ödenemeyen maaşları ödendi.

- Başta kaza olan ocakta çalışanlar olmak üzere bütün maden çalışanlarını madene bağımlı kalmaktan çıkarıp, kendi ayakları üzerinde durabilmesi amacıyla, tarıma ve hayvancılığa yönlendirmek  için çapa motoru, koyun, keçi ve süt inekleri dağıtıldı.

- İşsiz kalanlar iş kur bünyesinde resmi kurum ve kuruluşlarda ve köy muhtarlıklarında 9’ar aylık periyotlarla iş imkanına kavuştular.

- Bölge esnafını ayakta tutabilmek için 3 yıl ödemesiz faizsiz olmak üzere 50 bin TL kredi imkanı sağlandı. O an için esnaf kısmen rahatladı.

Bütün bu yapılanlar güzel. Sebep olanlardan da Allah razı olsun. Fakat o gün de söylemiş ve yazmıştım, bu günde söylüyorum. Bütün bu yapılanlar pansuman tedbirdir. Bu bölgeye ve bölge insanına kalıcı çözümler gerekli. O gün için bu pansuman tedbirlerin yanında, bölge ekonomisini yaklaşık 50 yıldır ayakta tutan maden sektörüne ve işverenlere gerekli teşviklerin verilmesi gerekliliğini söylemiştim. Çünkü madenlerimizin bu bölgeye katkılarını hiç kimse inkar edemez. “Dertlinin söylediğini deli söylemez derler.” O gün için kimse kalkıp madenlerimizin ve işverenlerimizin bölge ekonomisine katkısından söz edemedi. Her kes vurun habalı’ya misali medyanın da çanak tutmasıyla birlikte işverenlerimizi adeta katil ilan ettiler. Halbuki maden sektörü hepimizin de bildiği gibi ağır ve tehlikeli iş sınıfındadır. İnsan olarak bütün tedbirleri alsak da iş kazası olma ihtimalini sıfıra indiremeyiz. Kısacası bu felaketten ders alarak yolumuza devam etmeyi başaramadık.

Şimdi hükümetimiz köyden göçü önlemek için bölge insanına yeni imkanlar sunmaya hazırlanıyor. 30 bin TL hibe şeklinde sigortalı olmayan gençlere arı, koyun, keçi, süt ineği ve meyvecilik olmak üzere destek vereceği söyleniyor. Çok güzel, büyük bir nimet. Ama alt yapısı hazır değil.

Neden mi? Bundan bir sene önce madencilere 2 yıl satılmamak kaydıyla verilen keçi, koyun, inek ve çapa motorlarının kaçı halen o insanların elinde ve kaç kişi bunlardan faydalanarak ailesinin geçimini temin edebilmektedir. Hiç düşündünüz mü? Ben söyleyeyim gidin başta Güneyyurt olmak üzere köylerimize, yarıdan çoğu ahırına bağlamadan sattı bir kısmı da 6 ay sonra satı ve parasının yerinde yeller esiyor. Peki niye sattı. Çünkü çoğunun bu hayvanları bağlayacak ahırı yok. Çapa motoruyla işleyecek bahçesi yok. İnanmıyorsanız araştırın ne yazık ki gerçek bu.

Hayvancılık ve tarımın alt yapısı yok. İnsanlarımız yetiştirdiği meyveyi gerçek değerinde pazarlayamıyor. Evet verilen desteklerle kısmen de olsa büyük baş hayvancılığında ve süt üretiminde ciddi artışlar oldu. 4-5 inek besleyen bir kişi kendi ailesinin geçimini temin edebiliyor. Bizim insanımız hakikaten çalışkandır. Ama bu seferde üretmiş oldukları sütlerini satamıyor. İlçemizde 1 adet mandıra var. Süt fiyatlarıyla istediği gibi oynuyor. Üreticilerde boyun büküyor. Çünkü sütünü değerlendirecek başka yer yok. 1 sene önce süt 1,1-Tl iken şimdi 90 kr.  Yem, saman girdileri artarken süt fiyatları düşmekte. Konya’da aynı süt 1,2 TL. Şehir merkezlerinde yem – saman ucuz, süt pahalı iken, İlçemizde bu tam ters orantılı. Yem- saman pahalı, süt ise ucuz.

Yarın yeni hibe proğramları ile bölgemizde sütün daha da artacağını düşünürsek süt fiyatlarının ne olacağını siz düşünün.

Kısacası, Taşeli bölgesinde üretilen sütleri hükümetimiz desteklemez ve değerlendiremez ise daha bölge insanının çok hibe desteklere ihtiyacı olacağı kesindir.

Yeni torba yasada madencilerin ek maliyetlerini aşağı çekmek için çıkarılan teşvikten Ermenek’teki madenciler  faydalanamıyor. Çünkü teşvik ruhsat sahiplerine veriliyor. Ermenek’teki madenlerimizin ise %90 ‘ı taşeron tarafından işletiliyor. Yeni bir düzenleme ile bu teşvik’in sadece ruhsat sahiplerine değil, aynı zaman da taşeron işverenlerin de yararlanacağı şeklinde düzenlenmesi gerekmektedir.

Ermenek’te küçük esnaf ciddi sıkıntıda. 1 sene önceki faizsiz olarak verilen 50 bin TL kredi ile kısmen rahatlayan esnaf kredinin ödeme günü yaklaşınca kara kara düşünür oldu. Çünkü o gün aldığı krediyi üretime dönüştüremedi, birikmiş borçlarını ödemekle yetindi. Taşıyıcılar kooperatifine sorun. 10 sene önce kayıtlı kaç nakliye aracı vardı şimdi kaç tane var.

Ermenek ekonomisini canlı tutabilmek için özellikle Turizm alanında Belediye Başkanımızın ciddi yatırımlara öncülük ettiğine şahit oluyoruz. Turizmle alakalı bu yatırımlardan köylü hemşerilerimiz ciddi şekilde faydalanamayacağı kanaatindeyiz. Taşeli bölgesi denince de nüfusun çoğunluğun köy ve kasabalarımızda olduğunu unutmayalım. 

Kısacası halkımız hükümet yetkililerinden pansuman tedbirler yerine kalıcı çözümler bekliyor. Süt ineği dağıtıyorsak, üreticinin sütünü değerinde satabileceği mandıralar, fidan dağıtıyorsak ürününü pazarlayabileceği hal ve tüccarlar bekliyor.

Selam ve Dua ile…

Bu yazı toplam 1078 defa okunmuştur.
YASAL UYARI:Yayınlanan haberler, köşe yazıları, fotoğraflar, videolar ve her türlü içeriğin tüm hakları larende.com'a aittir. Kaynak gösterilerek bile olsa içeriğin bütünü özel izin alınmadan kullanılamaz. larende.com; İHA ve DHA abonesidir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2002 Larende Karaman Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0338 214 5757 | Faks : 0338 214 5757 | Haber Scripti: CM Bilişim