• BIST 78.844
  • Altın 125,412
  • Dolar 3,0876
  • Euro 3,3575
  • Karaman 9 °C
  • Konya 5 °C
  • Ankara 2 °C
  • Antalya 15 °C
  • İçel 18 °C

Ermenek’in Can Damarı

Osman BURÇAK

11 Eylül 2014 tarihinde Cumhurbaşkanımız tarafından imzalanan Torba yasa, Ermenek ilçemizin ekonomisini olumsuz etkiledi.

Soma’da meydan gelen elim maden kazasından sonra maden çalışanlarının şartlarını iyileştiren bir takım düzenlemeler gündeme gelmişti.

Bu düzenlemeler içerisinde işçilerin eğitilmesi, iş sağlığı ve iş güvenliğinin artırılması, Çalışma Bakanlığı teftişlerinin daha titizlikle yapılması, işçi ücretlerinin asgari ücretin 2 katına çıkarılması, çalışma saatlerinin 6 saate düşürülmesi ve madende 1 gün çalışana kıdem tazminat hakkı verilmesi yer alıyor.

Soma’daki maden kazasından sonra maden ocakları çok ciddi denetimler geçirdi. İşletme sahipleri tarafından çok kısa sürede denetimler sonucu tespit edilen eksiklikler giderilerek işletmeler daha güvenli hale getirildi. Bu esnada ciddi maliyetler ortaya çıkmasına rağmen iş verenlerden istenilen bütün şartlar eksiksiz yerine getirildi.

Fakat Torba yasanın içerisinde yer altı çalışanlarının ücretlerinin asgari ücretin 2 katına çıkarılması ve çalışma süresinin 6 saate düşürülmesi, Ermenek’teki gibi küçük çaplı maden işletmelerinde çalışmaların durmasına vesile oldu.

Ülkelerin gelişmesinde en önemli faktör üretimdir. Eğer üreten toplum değil de tüketim toplumu olursak kalkınmamız mümkün değildir ve kalkınmadan söz edemeyiz.

Soma’daki kazanın meydana geldiği maden ocakları yaklaşık 6 bin çalışanı ve günlük 7-8 bin ton üretimi olan bir ocaktı. Üretimde insan gücünden ziyade makine ekipmanı kullanılmakta idi. Bu ve buna benzer ocaklar baz alınarak ve bir takım çevrelerin AB standartları gibi yaldızlı söylemleri ışığında bu çalışmalar yapıldı. Teşbihte hata olmasın ama bu yapılan 120 kg bir boksörle 45 kg bir boksörün ringe çıkarılmasına benzer. Ermenek’teki maden ocaklarında kömürün damar kalınlığı az, tamamen iş gücüyle üretim yapılan yerlerdir. Maliyetleri yüksektir. Kömürün pazarlanmasında sıkıntı yaşanmakta ve fiyatlar giderek düşmektedir. Yılın en az 6 ayında işverenler işletmelerin giderlerini karşılayamamakta ve öz kaynaklarından finanse etmektedirler.

İlçemizin bu günkü karşı karşıya kaldığı sorun sadece işveren ve işçinin sorunu değildir. İlçemiz ekonomisini canlı tutan en önemli etken madenlerimizdir. Bin 500 çalışanın yanında en az 500 nakliyeci bu sektörden ekmek yemekte ve kazancını Ermenek esnafıyla paylaşmaktadır.

Hepimize büyük görevler düşüyor. Bu soruna ilçe halkı olarak sahip çıkmalıyız. Özellikle işverenler ve siyasilerimiz sağduyulu olmalı ve ortak bir noktada buluşulmalı. Acele verilen kararlardan hepimiz zarar görürüz.

Uzaktan yumruk sallayarak netice alınmaz. İşverenlerimiz Sayın Bakanımız Lütfi Elvan ile bir araya gelerek sıkıntılarını anlatmalı. Neler yapılabilir konuşulmalı. Sayın Bakanımıza ayrıntılı bilgi verilerek anlatılırsa ilçe halkımızı yakından ilgilendiren bu sorunun çözümünde gerekli desteği vereceğini düşünüyoruz. Nasıl ki geri kalmış ya da gelişmekte olan illerimize özel teşvikler çıkarılabiliyorsa, belli ölçeklerin altındaki madenlerimiz de desteklenebilir. Yani işverenlere yüklenen bu yükün bir kısmı devlet tarafından karşılanabilir.

Son yıllarda devletimizin üretene ve istihdam sağlayana verdiği destekleri de düşünürsek, madenlerimize, çalışanlarına ve işverenlerine sahip çıkacağından hiç şüphemiz yok. Temennimiz çok geçmeden bu sorunun çözümü için gerekli görüşmeler ve çalışmaların yapılması.

Selam ve dua ile....

Bu yazı toplam 2378 defa okunmuştur.
YASAL UYARI:Yayınlanan haberler, köşe yazıları, fotoğraflar, videolar ve her türlü içeriğin tüm hakları larende.com'a aittir. Kaynak gösterilerek bile olsa içeriğin bütünü özel izin alınmadan kullanılamaz. larende.com; İHA ve DHA abonesidir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2002 Larende Karaman Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0338 214 5757 | Faks : 0338 214 5757 | Haber Scripti: CM Bilişim