• BIST 79.040
  • Altın 125,601
  • Dolar 3,0834
  • Euro 3,3528
  • Karaman 19 °C
  • Konya 18 °C
  • Ankara 19 °C
  • Antalya 25 °C
  • İçel 26 °C

Entelektüel Sermaye

Ahmet Alper SAYIN

“Geleceğe yolculuğun yakıtı para değil, iş görenlerin duygusal ve zihinsel enerjisidir”

Hamel İşletmeler hedeflerine ulaşabilmek için bugünden yatırımlarını yapmaları gerekmektedir. Yapılan yatırımlar bir işletmeyi gelecekte hedeflere ulaştırarak zirveye taşıyabilir.

Bilgi çağı olarak adlandırılan bu yüzyılda, işletmeler, ürettikleri ürünlerle küreselleşen piyasalarda kendilerine yer edinebilme çabası içinde faaliyet göstermektedirler. Üretim ekonomisinden bilgi ekonomisine geçildikçe, bilgiye dayalı varlıklara yapılan yatırımlarında önemi artmıştır.

Piyasaların sürekli değişim gösterdiği, teknolojik gelişmelerin hızına erişmenin mümkün olmadığı, çıkan yeni ürün ve hizmetlerin bir gecede bile eskiyebildiği bir ortamda, “bilgi; firmaların ayakta kalıp diğer firmalarla rekabet edebilmesinin tek güvenilir kaynağı durumuna gelmiştir”. Rekabetin küreselleşmesi, yeniliğin ve yaratıcılığın ön plana çıkması işletmeleri yeni değerler oluşturmaya zorlamaktadır. Bu durum, mevcut yapıların, yönetim yaklaşımlarının ve örgütlerin özelliklerinin de değişmesini zorunlu hale getirmiştir. Benzer şekildeki değişime ve değer yaratmaya olanak sağlayan işletme konularından birisi de entelektüel sermayedir. Bilgi ekonomisini ve bilgi yönetimini amaçlayarak yeniden yapılanmaya giden şirket sayısının sürekli artması, bu değişimin bir göstergesidir.

Artık en güçlü şirketler, en büyük maddi ve finansal varlıklara sahip şirketler değil, entelektüel sermayelerini güçlendirebilen ve bu sermayeyi en etkin ve en etken şekilde yönetebilen ve kullanabilen şirketlerdir.

Entelektüel sermaye, geçmişten itibaren var olan, ancak son yıllarda bilginin ve bilgi teknolojilerinin hızlı gelişimi sonucu hissedilmeye başlanmasıyla önemli bir kaynak durumuna gelmiştir. Fiziksel ve finansal varlıklara yapılan yatırımların getirisi zamanla kaybolurken, bilgi varlıklarının getirisi artmakta ve işletmelere çeşitli açılardan avantajlar sağlamaktadır. Fakat günümüzde, şirketler değerlendirilirken, şirketlerin yalnızca fiziksel ve finansal sermayelerine bakılması yanıltıcı olabilmektedir. Çünkü asıl gücü oluşturan ve görünmez varlıkları temsil eden entelektüel sermaye, bu bakış açısıyla göz ardı edilmiş olmaktadır.

Geleneksel muhasebe anlayışına göre entelektüel sermayenin karşılığı şerefiye olarak görülebilir. Genellikle maddi varlıkların gerçeğe uygun değerleri belirlenir ve onun dışındaki her şey şerefiye olarak nitelendirilir. Yani geleneksel muhasebenin şerefiye kavramı, entelektüel sermayenin ağırlığını taşımaktan ve onu ifade etmekten oldukça uzaktır. Oysa günümüzde akım değişmiştir ve maddi olmayan varlıklar, özellikle ticari unvanlar ve markalar değer kazanmaktadır.

Bilgi çağında işletmelerin asıl değerlerini oluşturan entelektüel sermaye unsurların da, ilerleyen dönemlerde  bilançolarda yer alması muhtemeldir .

Örgütler, bilginin kendileri için hayati öneme sahip olduğunu fark etmişler ve stratejik hedeflerini maddi varlıklarının yönetiminden, saklı olan maddi olmayan entelektüel varlıkların yönetimine çevirmişlerdir. Çağdaş işletmecilikte temel amaç, kar maksimizasyonun dan hissedarların piyasa değerinin maksimizasyonuna dönüşmüş durumdadır. Bu durumda daha çok kar eden ya da daha çok satış hasılatı elde eden işletmeler değil, piyasa fiyatını en yükseğe çıkaran işletmeler amaçlarına ulaşmış olacaktır.

Rekabetin en üst düzeyde yaşandığı günümüz dinamik endüstriyel ortamında, işletmeler, farkı yakalayabilmek ve diğer işletmelere göre en azından bir adım öne çıkabilmek amacıyla kendilerini sürekli yenilemeli ve performans artırıcı anahtar başarı faktörleri üzerinde yoğunlaşmalıdırlar. Bu nedenle günümüz işletmelerinin, hızla dönen inovasyon çarkında yok olmamaları ve uyum sağlayabilmeleri için entelektüel sermayelerine gereken önemi vererek ileriye dönük kariyer planlamaları yapmaları zorunluluk haline gelmiştir.  

Bu yazı toplam 11648 defa okunmuştur.
YASAL UYARI:Yayınlanan haberler, köşe yazıları, fotoğraflar, videolar ve her türlü içeriğin tüm hakları larende.com'a aittir. Kaynak gösterilerek bile olsa içeriğin bütünü özel izin alınmadan kullanılamaz. larende.com; İHA ve DHA abonesidir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2002 Larende Karaman Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0338 214 5757 | Faks : 0338 214 5757 | Haber Scripti: CM Bilişim