Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Elma Üreticilerine Karaleke Uyarısı

Elma Üreticilerine Karaleke Uyarısı

Karaman İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, elma üreticilerini karaleke enfeksiyonuna karşı uyardı.

19 Mayıs 2017 - 14:49 - Güncelleme: 19 Mayıs 2017 - 15:03
Reklam

 Müdürlükten elma üreticilerine gönderilen kısa mesajda, “Yağış ve nispi nem nedeniyle elma karaleke hastalığı oluşmuştur. Elma üreticilerimiz karaleke ve küllenmeye de etkili ilaç seçimi yaparak bahçelerini ilaçlamaları gerekmektedir.” denildi.

 Karaleke hastalığı nedir?

 Ülkemizde ve Karaman’da ekonomik öneme sahip bir hastalıktır. Yağış ve nispi nemin artması karaleke enfeksiyonunu artırıcı bir etki yapmaktadır. Bu hastalıkla mücadele edilmediği takdirde ağaçlar yaz ortasında çıplak denecek ölçüde yapraksız kalarak gelecek yıl oluşacak sürgün ve çiçek gözleri bundan zarar görmektedir. Çok hastalanmış meyvelerin pazar değerleri yanında kaliteleri de düşmektedir. Ayrıca meyvelerin depolanması zorlaşmakta, enfeksiyon sonucu oluşan yaralardan diğer çürüklük etmenleri meyvelere girerek zararın artmasına neden olmaktadır.

 Belirtileri nelerdir?

 Yaprakların alt ve üst yüzeyinde küçük, yuvarlak, zeytin yeşili kadife şeklinde lekeler oluşmaktadır. Tek tek lekeler birbiri ile birleşerek büyük lekeler oluştururlar. Gelişen düzensiz lekelerin dış kenarı yelpaze şeklinde büyür. Lekelerin ortasında fungus (mantar) hifleri yavaş yavaş ölür. Bu kısımlarda yaprak üst yüzeyi, gri renkte ve yukarıya doğru bombelidir. Kenar bölgelerde fungus hayatta kalır. Şiddetli hastalanmada yapraklar zamansız dökülürler. Çiçek yapraklarında hastalık lekeleri ancak erken enfeksiyonlarda ve az sayıda meydana gelir.

 Hastalığın mücadelesi, kritik enfeksiyon dönemlerinde koruyucu fungusit (mantar öldürücü) kaplaması şeklinde yapılmaktadır. Bu nedenle elma üreticilerinin üretici kayıt defterine reçete yazma yetkisine sahip Ziraat mühendislerine yazdırdıkları bitki koruma ürününü bayilerden alarak, tavsiye edilen dozda uygulama yapmaları gerekmektedir.


Kaynak: karaman haberleri
Bu haber 1966 defa okunmuştur.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
2018 MİLLETVEKİLLİĞİ KARAMAN SEÇİM SONUÇLARI
2018 MİLLETVEKİLLİĞİ KARAMAN SEÇİM SONUÇLARI
CHP KARAMAN TEŞKİLATINDA MUTLULUK
CHP KARAMAN TEŞKİLATINDA MUTLULUK