Dünyanın Bulgurcusu
Reklam

Dünyanın Bulgurcusu

Bereketli Anadolu topraklarının buğdayını işleyip yılda 50 bin ton ‘bulgur’ üreten Duru Bulgur, Avustralya’dan Belçika’ya, ABD’den Çin’e kadar 40 ülkeye ihracat yapıyor.

24 Şubat 2016 - 09:11 - Güncelleme: 24 Şubat 2016 - 11:42

TÜRKİYE’nin rekabet üstünlüğü olan alanlarda, iyi fizibilite ile yatırım yapanlar genellikle başarılı oluyor. Karaman’da bulgur ve bakliyat üretimi yapan Duru Bulgur, AB ülkelerinin büyük bölümüne, Avustralya, ABD, Kanada, Çin ve Japonya dahil 40 ülkeye ihracat yapıyor. Duru Bulgur Yönetim Kurulu Başkanı İhsan Duru, şu anda 2 bulgur fabrikasında üretim yaptıklarını yatırımını tamamladıkları 3’üncü fabrikayı Mayıs ayında devreye sokacaklarını söylüyor ve halen üretimde olan bakliyat fabrikasının da kapasitesinin yetmez olduğunu bu konu da da yeni yatırıma başlayacaklarını açıkladı. İhsan Duru şöyle anlatıyor üçüncü kuşağa ulaşmış ‘bulgur’ girişimciliğinin öyküsünü:

‘ZÜĞÜRTLER YAYLASI’

“Babam Ziya Duru, 1935’te Karaman’da askeriye için bulgur teminiyle yola çıkmış. Amcam İhsan Duru ile birlikte Karaman’da Züğütler Yaylası denilen yerde başlamışlar ki şu anda orada Vilayet Konağı var. 1976’da ben dahil oldum işe. O zamanlar pazarımız, Askeriye, Çapamarka, Karadeniz ve Konya’ydı. Çapamarka’ya yıllarca ürün verdik. 1979’da babam vefat etti. Biz 10 kardeşiz ve ailede başka işlerimiz de vardı. Bulgur işi bana ve kardeşime (Emin) kaldı.

ÖZAL’IN TEŞVİKLERİ

İşi, 1982’de yeniden yapılandırdık ve atağa kalktık. 1985’te de yeni makinelerle üretimi büyüttük. 1988’de Organize Sanayi Bölgesinde (OSB) yeni bir fabrika kurma kararı aldık. Tam o dönemde merhum Turgut Özal’ın verdiği teşvikler çok büyük fayda sağladı ki bizim Karaman’da bisküvi sanayiinin de temeli öyle atılmıştır. 1994’ten itibaren de paketlemeye başladık. Avrupa’ya ihracatımız daha kurumsal hale geldi. 2000’lere kadar böyle ilerledik. 2000’de İstanbul’da perakendeye dağıtım için lojistik yer kurduk. Aynı yıl reklam yatırımına başladık. Bulgurun sadece köylülerin yediği bir ürün değil, sağlıklı bir ürün olduğunu anlatmaya başladık. Marka yatırımlarımızı artırdık. Karaman’da zora giren bir başka bulgur fabrikasını aldık ve iki fabrikamız oldu. Bu arada mercimek, nohut, fasülye, pirinç de paketlemeye başlamıştık ve bakliyatta da ticaret büyüdü. Bir bakliyat tesisi de kurduk. Bakliyatta şu an 20 bin tona ulaştık. Bulgur ise iki fabrikada yıllık 50 bin tonu buluyor. Üçüncü bulgur fabrikamız da mayısta üretime başlıyor. 30 milyon liralık yatırım yaptık. Biz fabrikamızdaki makinelerin büyük bölümünü de kendimiz yapıyoruz. Bu konuda çok güçlü bir atölyemiz de var.

Çin ve Japonya’da bulgur reklamları

DURU Bulgur Yönetim Kurulu Başkanı İhsan Duru, Avrupa genelindeki 17 bayi kanalıyla 15 AB ülkesine bulgur sattıklarını belirtiyor. Duru şöyle konuşuyor: “AB ülkelerine yaklaşık 15 bin ton bulgur satıyoruz. ABD, Kanada, Avstralya dahil 40 ülkeye satışımız var. İtalya’da da pirinç paketleme yaptırıyoruz ve Avrupa’ya dağıtıyoruz. Bakliyat için Karaman’da yeni bir tesis yatırımı da planlıyoruz. Mercimek, kuskus, bulgur, makarna, bakliyat tesisi olacak. Bulguru dünyaya tanıtmak için Japonya ve Çin’de tanıtımları sürdürüyoruz. Geçen yıl ciromuz 230 milyon lira oldu. 35 milyon lirası ihracattan geldi. Çalışan sayımız 326. Ciromuzun yüzde 65’i bulgurdan.”

Bu haber 2205 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..