DR.SADIK AHMET İLKOKULU

DR.SADIK AHMET İLKOKULU

Yıldızlar altındaki yıldız gibi şehirden, yıldız gibi öğretmenler geçtiler. 

25 Haziran 2019 - 08:17 - Güncelleme: 25 Haziran 2019 - 08:29

DR.SADIK AHMET İLKOKULU ÖĞRETMENLERİNİN KAYSERİ YOLCULUĞU

Yıldızlar altındaki yıldız gibi şehirden, yıldız gibi öğretmenler geçtiler. 

Bu yıl Dr. Sadık Ahmet İlkokulunda Kayseri rüzgârları esti. Kışın öğrencilere sucuk ziyafetiyle başlayan Kayseri esintisi, yazın öğretmenlerin gezisine dönüştü. Burhanettin Saygılı mihmandarlığında yapılan geziye; okul müdürü İbrahim Dağ, müdür yardımcısı Muhammet Özcan ve öğretmenler Harun Erdem, Meral Asanakutlu, Selma Öztürk, Emel Tahtabaş, Hatice Bozkır, Havva Ak, Hüsnü Dikyol, Musa Gezen, Ramazan Kural, Kadir Küçükkaya katıldılar. Bazı öğretmenlerin eş ve çocukları da iştirak ettiler.

Kayseri gezisinde, Dr. Sadık Ahmet okulunun konuğu, Başarı koleji ve Gaye koleji sahiplerinden Mehmet Coşar Bey’di.

Gezi, Kapadokya (Güzel atlar diyarı) kayserlerinin (imparatorlarının) yaşadığı şehre yapıldı. Mevzu Kapadokya olunca Peribacalarını görmemek olmazdı. Araplı yokuşunda Peri bacaları önünde resim çektirilirken, uzaktan Sultan Sazlığı seyredildi. İncesu ilçesinde Kara Mustafa Paşa Külliyesi ziyareti, ticareti de beraberinde getirdi. Nitekim Kayseri bir ticaret kentidir. Külliye yanında kurulan pazardan doğal ürünlerden de alınmadan olmazdı. 

Kayseri Lisesi Müzesi gezilirken, mezun verilmeyen yılların hüznü kapladı geziye katılanları. Milli Mücadele bölümü, Kurtuluşa giden yolları anlatıyordu. Kayseri lisesi mezunu meşhurlarına ait mumdan heykellerle birlikte öğretmenler fotoğraf çektirdiler. Tarihi cami, Kilise, han, hamam gezilerinden sonra Kafkas sofrasında Çerkez usulü yiyecekler yendi. 

Yer altı çarsı, tarihi Kapalı çarşı, Kayseri Kalesi gezilip, Cami Kebir’de Cuma namazı eda edildi. Cami Kebir’de yaşanmış küçük bir anekdot paylaşıldı. 1970’li yıllarda Arabistan’dan bir kişi Mayıs ayında Kayseri’ye gelir ve Cami Kebir’e uğrar. Abdesti Şadırvanda Erciyes’in buz gibi suyuyla alır. Her yer yeşil, kuş cıvıltıları cennetten gelen nağmeler gibi. Allah’ım der buraya beş vakit namaz az, keşke elli rekât verseymişsin der.  Adam döndükten sonra da uzunca bir zaman bu hadisenin etkisinde kalır. Gel zaman git zaman, Kayseri’yi yeniden bu defa zemheride ziyaret eder. Arabistan’da mevsimler bir birine benzer olduğundan burayı da öyle sanır. Cami Kebir’i arar bulur ne var ki o eski güzel günlerden eser yok. Her yer soğuk, kar, buz. Buz tutmuş çoğu buz tutmuş çeşmelerden güçbela bir abdest alır. Tekrar dua eder. Allah’ım buraya beş vakit çok keşke bir vakit namaz verseymişsin der. 

Bir tebessümden sonra, bir hüzün ve tatlı bir gurur yaşamak için Kadınlar Çarşısı iyi geldi. Kadınlar Çarşısında; Milli Mücadele yıllarına ait kadınların kahramanlıklarına hayran kalındı. Hatıraları hayırla yâd edildi. Şehit anneleri çocukları için yaptıkları eşyaları satarak '’Bütün Çocuklar bizim çocuklarımızdır bu paralar onlara harcansın diyerek'' destanlaşmışlardır. Aziz hatıraları önünde saygıyla eğilip, heykelleri önünde bu günde aynı kararlılıkta olan bayan öğretmenlerimiz fotoğraf çektirmişlerdir. 

Hunat Hatun Camii ve külliyesi gezilip, Hz. Zeynel Abidin türbesi ziyaret edildi. Şehirde yaygın bir şekilde olan kümbetler görüldü. Döner kümbetlere zaman kalmadı maalesef.
Seyit Burhanettin (Mevlana’nın hocası) türbesi ziyaret edildi, eller semaya açılıp, cümle geçmiş mümin kulların ruhlarına Fatiha hediye edildi. Kayseri Arkeoloji müzesi ziyaretine gidilmekle beraber müzenin Kayseri Kalesi içine taşındığından ziyarete kapalı olduğu görüldü.

Kayseri demek belki Erciyes demektir diyerek, doğruca Erciyes yolu tutuldu. Herkes kendisini bir anda teleferiklerde buldu. Erciyes’in güzel ve bol oksijeni yorgunlukların bitmesine vesile oldu. Gün bitmeden Ağrınas’a gidip Mimar Sinan’ın evi ziyaret edilmeliydi. Mimar Sinan’ın evi ve yöredeki, yöreye has taşlarla taş duvar işçiliği görülmeye değerdi.

Offf Gesi Bağlarında dolanıyorum… Anonim olmuş bu türküyü bilmeyen yoktur. Dahası türküyü dinlerken hüznünü yaşamayan yoktur. Gezi ekibi Gesi yollarına düştü. Acıklı hikâyenin geçtiği yerde gezdiler. Elbette Gesi’ye varıp Güvercinlikleri incelememek olmazdı. Güvercinlik, ince işçilikle, taştan yapılmış kuş evleridir. Güvercin için yapılan bu yapıların başka örneği ne şehrin başka yerinde ne de Türkiye’nin başka yerinde yok.
Bu kadar yer gezince gün akşam olur tabi ki de. Akşam olunca acıkmak biyolojik bir ihtiyaçtır. Bir de üzerine yoğun tempoda hareket edilince kurt gibi acıkmak deyimi gerçeğe dönüşür.    

Gültepe Parkı yanında ki Elmacıoğlu İskender restoran açlığa çözüm üretti.
Akşam ezanları okunmuş, vakit geceye dönmüştü. Şehir ayakta, misafirler ayakta, gezmeye Talas’tan devam edildi. Talas evleri restorasyondan sonra, biraz sahil kasabası havasına bürünmüş. Her yerden canlı müzik sesleri geliyor. Kafelerin Kapısında bekleyen görevliler; durmadan sokaktan geçenleri içeriye, canlı müzik dinlemeye davet etmekteler.

Talas’ın güzel evlerinin yanından, seyir teraslarına çıkıldı. Kayseri, Karamanlı misafirlerine cömertti. Çok güzel bir görsel sunumla misafirlerine şunu söylemek istiyordu. Ben yıldızlar altındaki yıldız şehir, sizin gibi yıldız öğretmenleri ağırlamaktan kıvanç duymaktayım diyordu. Bir yandan da gerçi Gültepe Kaniş Karum, Kapuzbaşı Şelaleleri, Yamula Barajı gibi nice yerlerimi gezemediniz ama seneye daha uzun süre kalmanızı umuyorum diyordu.

Kayseri denilince akla gelecek üç şey sayın dense hemen başlanır sayılmaya; pastırma, sucuk, mantı. Madem öyle, Kayseri’ye gelmişken şehrin alametifarikalarından da almak icap ederdi. Öğretmenler, hediyelik pastırma, sucuk ve mantılardan aldıktan sonra dönüş yolculuğu başladı. 

Araba süratle Karaman’a doğru yol alırken, geride kalan Kayseri Dr. Sadık Ahmet İlkokulu öğretmenlerine güle güle diyor el sallıyordu. Hoşça kal Kayseri Hoşça kal.
Öğretmenler toplandıkları yer olan okullarının önünden dağılırken 22 saatlik yolculuğun ardından Karaman’a yeniden merhaba diyorlardı.


  


  

  

  

 

 
 

Bu haber 1059 defa okunmuştur.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
AK PARTİ KARAMAN TEŞKİLATI..
AK PARTİ KARAMAN TEŞKİLATI..
ALLAH RAHMET EYLESİN
ALLAH RAHMET EYLESİN