• BIST 79.252
  • Altın 124,550
  • Dolar 3,0588
  • Euro 3,3441
  • Karaman 8 °C
  • Konya 7 °C
  • Ankara 7 °C
  • Antalya 17 °C
  • İçel 17 °C

Dostluk Pazara Kadar Değil Mezara Kadar

Bayram Altıntaş

Dost illa yan yana diz dize olmak değil, 
Asıl can cana, kalp kalbe olmaktır. 
Hz. Mevlana 

Çocukluğumuzdan başlamak üzere hayatımızda mutlaka arkadaşlarımız olur. Ama bazı arkadaşlarımız  hayatımızın  her alanında yer alır. İşte o arkadaşlarımız bizim için çok önemli olduğundan dolayı, onlarla geçirdiğimiz günleri ve hatırları unutamayız.  
Onlarla geçirdiğimiz bazı günler vardır ki, o günler belki hayatımızın en önemli dönüm noktalarını  oluşturur. İyi günde de kötü günde de her zaman yanımızda oluğunu hissederiz.  
Hayat yolunda da arkadaşlarımız olmuştur ve olmaya da devam edecektir. Ancak önemli olan bu arkadaşlarımızın hangisi bizim için gerçek dosttur. Hangi arkadaşımız bizi pazara kadar değil de mezara kadar seviyor.  
Çünkü arkadaşlarımız bizim için ya cennetimiz olur veya cehennemimiz.  

Mevlana’nın dediği gibi: 

“Elinden geldiği kadar kaç kötü arkadaştan, 
Kötü arkadaş kötüdür en zehirli yılandan. 
Yılan zehir akıtır insanı candan eder kötü arkadaş ise, 
Hem candan eder, hem de imandan eder.” 
 
Bugün sosyal hayatta arkadaşından etkilenip doğruyu ve güzeli bulan bir çok insanın var olduğunu biliyoruz. Ancak bunun yanında arkadaşından etkilenip de telafisi mümkün olmayan bedelleri ödeyen bir çok insanı da biliyoruz. Medyada bu konuyla ilgili binlerce habere ulaşmamız mümkündür.  

Onun için arkadaşın ne kadar önemli olduğunu peygamberimiz şu sözleriyle bize ışık olmaktadır: 

“İyi arkadaşla kötü arkadaşın misli, misk taşıyan, körük çeken insanlar gibidir. Misk sahibi ya sana kokusunu verir ya da sen ondan satın alırsın. Körük çekene gelince ya elbiseni yakar yahut da sen onun pis kokusunu alırsın.” buyurmaktadır.  
 
GERÇEK BİR ŞEMS VE MEVLANA DOSTLUĞU 

Şems ile Mevlana’nın dostluğu günümüz dostluklarına ve arkadaşlıklarına kapak olacak ve gerçek dostun nasıl olduğunu bize gösteren ibretli bir örnektir.  
Bir gün Şems Tebriz’i  yaşadığı dönemde kendine gerçek bir  arkadaş arar ama kendisine gösterilen insanların genelde istediği  bir arkadaş  olmadığını anlar. Çünkü yaşadığı dönem buhranlı ve sıkıntılarla dolu bir dönemdir. O dönemi daha iyi anlayabilmek için, 800 yıl önce söylediği şemsin söylediği söz, yaşadığı dönemi çok iyi analiz etmektedir.  
“Yüzü dost özü düşmanlardan usandım. 
Dili mümin kalbi şeytanlardan usandım. 
Dostum herkesin kahrı çekilir amma  
Ben davası olmayan Müslümanlardan usandım.” 

Böyle bir dönemde yaşayan Şems sonunda Mevlana ile karşılaşır. Aralarında bir dostluk ve muhabbet başlar ki, çevresinde ki insanlar Mevlana ile Şems’in arkadaşlığını kıskanırlar. Hatta yakın çevresi de bu arkadaşlığı kıskanır. Sonunda Şems,  Mevlana’ya zarar verileceğini düşünerek ansızın Mevlana’yı terk eder. Ancak Mevlana bu duruma çok üzülür. Yemeden içmeden kesilir. Her gün ansızın giden dostu Şemsi arar ama bir türlü bulamaz. Mevlana ete kemiğe bürünür. Konya sokaklarında şemsi arar ama bulamaz. Mevlana’nın bu durumundan istifade etmek isteyen bir Yahudi Mevlana’ya seslenir. 
“-Ey Mevlana, Şems Konya’ya gelmiş.” der. Yahudi  ilave eder.  
“-Ama hediyemi isterim.” der . Bu sözü duyan Mevlana cevap verir: 
“- Malım mülküm senin olsun.” der ve uzaktan bir başka Yahudi Mevlana ya seslenir: 
“-Mevlana, Mevlana o senin malını mülkünü almak için sana yalan söyledi. ”der.    Mevlana ona doğru döner ve der ki:  
“- Ben dostumun yalanına malımı mülkümü veririm. Gerçeğine canım feda olsun.” der. 
 Böylece gerçek dostun nasıl olacağını da bizlere  göstermiş olur.  

HZ. EBU BEKİR’İN ÖLÜMÜNE DOSTLUĞU 

Asrı Saadete baktığımız zaman  da gerçek dostlukları ve arkadaşlıkları ve de sevgileri görebiliyoruz. Bugün gerçek dostlukların ve sevgilerin unutulduğu bir zamanda asrı saadette ki dostlukları ve fedakarlıkları öğrendikçe günümüz dostluklarının ne kadar pasif kaldıklarını göreceğiz. Çünkü asrı saadetin güzel insanları sevdi mi ölümüne severlerdi. Karşılıksız severlerdi. Allah için severlerdi. Bunun en güzel örneğini Muhammed Emin Yıldırım  “Efendimizi sevmek” kitabında şu şekilde anlatıyor: 
İki aziz dost yola çıktılar; Sevr mağarasında üç gün üç gece kaldılar. Bu süre zarfında Hz. Ebu Bekir’in sevgi adına Efendimize karşı sergilediği  tavırlar anlatılmakla bitmeyecek kadar çoktur. Dağdan aşağı inip, Medine’ye doğru yola çıktıklarında Hz. Ebu Bekir bir öne geçiyor, bir arkaya, bir sağa geçiyor, bir sola, yerinde duramıyor, duramıyor; Efendimiz ’in Hz. Ebu Bekir’in bu yürüyüşüne bir anlam veremiyor ve soruyordu: 

“Ey Ebu Bekir! Neden yanımda yürümüyorsun da, etrafımda halkalar çizerek dönüp duruyorsun? Senin yerin benim sağım iken seni böyle yürümeye iten şey nedir?” Hz. Ebu Bekir diyor ki: 

“Ya Resulullah! Düşünüyorum ve diyorum ki; ya birden Sana önden bir saldırı olsa, hemen önüne geçiyorum, Sana değil bana gelsin diye… sonra ya arkandan saldırı olsa diyor, arkana geçiyorum. Ya sağdan ya soldan olsa deyip sağa sola geçiyorum. Sana bir şey olmasında bana olsun diye böyle yürüyorum.”   

Bu sözler karşısında Efendimiz çok duygulanıyor, gözleri doluyor ve diyor ki: “Beni çok mu seviyorsun Ey Ebu Bekir?” Hz. Ebu Bekir: 
“Evet ya Resulullah! Çok hem de çok seviyorum. Öyle ki, senin için gözümü kırpmadan ölecek kadar seni seviyorum. diyor.  

Efendimiz daha da duygulanıyor: 

Ey Ebu Bekir! Şimdi sen benim yerime ölür müsün, ölümü göze alabilir misin?” diyor. Hz. Ebu Bekir en ufak bir tereddüde kapılmadan “Evet, Ya Resulullah! Senin için seve seve  ölürüm” diyor. Efendimiz ailesini ve yakınlarını ona hatırlatarak:  
“Neden peki, benim için ölümü göze alırsın” diyor. Bu soru üzerine Hz. Ebu Bekir diyor ki:  
“Ya Resulullah! Eğer ben ölürsem sadece babam Ebu Kuhafe’nin evi ağlar, Ama Sen ölürsen, sana bir şey olursa, ümmet ağlar, bu din ağlar, varlık âleminin tamamı ağlar. Sen değil, ben senin yolunda öleyim.” 
 
Allah herkese;  hem normal hayatta hem de evlilik hayatında;  
Allah için seven öyle dostlar versin ki, bu dostluklarımız pazara kadar değil mezara kadar dostlar olsun.   
Çünkü onlar senin ya cennetin olur ya cehennemin.

Bu yazı toplam 1252 defa okunmuştur.
YASAL UYARI:Yayınlanan haberler, köşe yazıları, fotoğraflar, videolar ve her türlü içeriğin tüm hakları larende.com'a aittir. Kaynak gösterilerek bile olsa içeriğin bütünü özel izin alınmadan kullanılamaz. larende.com; İHA ve DHA abonesidir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2002 Larende Karaman Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0338 214 5757 | Faks : 0338 214 5757 | Haber Scripti: CM Bilişim