DOLU AFETİ İLE İLGİLİ ÖN TESPİT ÇALIŞMALARI TAMAMLANDI
Reklam

DOLU AFETİ İLE İLGİLİ ÖN TESPİT ÇALIŞMALARI TAMAMLANDI

İlimizde Mayıs ayının ilk haftası içerisinde meydana gelen dolu ve aşırı yağış afeti ile ilgili ...

11 Mayıs 2018 - 18:19 - Güncelleme: 11 Mayıs 2018 - 18:46
Reklam

İlimizde Mayıs ayının ilk haftası içerisinde meydana gelen dolu ve aşırı yağış afeti ile ilgili Müdürlüğümüz teknik elemanlarınca sahada ön tespit çalışmaları tamamlanmış ve afetin etkileri ile ilgili tespitler yapılmıştır.

02 Mayıs 2018 ve 06 Mayıs 2018 tarihlerinde ilimiz genelinde geniş alanlarda etkili olan dolu ve aşırı yağış afetinden Merkezde Larende, Yenişehir ve Alacasuluk Mahalleleri ile Kılbasan, Göztepe, Eminler, Yuvatepe, Hamidiye, Dinek, Çoğlu, Çiğdemli, Burunoba, Kameni, Karacaören ve Osmaniye Köyleri olmak üzere toplamda 13 köyümüz etkilenmiştir. Dolu ve aşırı yağıştan meyve bahçeleri, hububat, sebze, yağlı bitkiler, yem bitkileri, baklagiller, endüstri bitkileri ve tıbbi aromatik bitki ürün gruplarında yaklaşık 275.000 dekar alan etkilenmiştir. İl Müdürlüğümüzce gerçekleştirilen ön tespitlerde afetten etkilenen çiftçi sayısı, afete maruz kalan ürün ve alan bilgileri ile zarar miktarları Bakanlığımıza bildirilmiştir. Meydana gelen afetler Tarım Sigortaları Kanunu kapsamındadır.

5363 sayılı Tarım Sigortaları Kanunu kapsamında ürünlerini TARSİM tarafından sigorta yaptıran üreticilerin vakit kaybetmeden sigorta yaptırdıkları acentelere başvurmaları gerekmektedir.

Kaynak: karaman haber
Bu haber 9468 defa okunmuştur.