• BIST 79.933
 • Altın 125,211
 • Dolar 3,0841
 • Euro 3,3545
 • Karaman 10 °C
 • Konya 9 °C
 • Ankara 5 °C
 • Antalya 21 °C
 • İçel 19 °C

Doğru İletişimin Yolu Dinlemeyi Bilmektir

Bayram Altıntaş

İyi bir dinleyici sadece her yerde itibar gören
popüler bir insan olmakla kalmaz,
bir müddet sonra bir şeylerde öğrenir.

Wilson Mizner

Dinlemek öğrenmek demektir. Dinlemek anlamak demektir. Dinlemek değer vermektir.  Dinlemek saygı göstermektir. Dinlemek sevmektir.

Hayatın içinde mutlu olmanın yolu; doğru iletişimin yolunu ve de sevgi dili olan dinlemeyi bilmektir.

Bugün mutsuzlukların ve aile hayatında yaşanan sıkıntıların ve boşanmaların başında iletişim dilinin bilinmediği gelmektedir.  

Atalarımız dinlemenin ne kadar önemli olduğunu yılların tecrübeleriyle kazanmışlardır:
Aklınla gör, kalbinle işit. Yüz dinle, bin düşün, bir konuş.  İki kulak bir dil için; iki işit bir söyle.
  
Bu sözler oluşuncaya kadar birçok bedeller ödenmiştir.  Çünkü tecrübeler acıdır ama kalıcıdır. Bunu da unutmamak gerek.

 Dinlemek bu kadar önemli ise, neden bizler dinlemenin hakkını istediğimiz şekilde veremiyoruz.  Çünkü dinlemenin bize kazandıracağı artı değerlerin farkında değiliz. Farkında olmadığımız içinde mutsuzluğun ve cehaletin pençesinden kurtulamıyoruz ve başkalarına da faydalı olamıyoruz.

Peygamberimizin hayatına baktığımız zaman:
Peygamberimizin iyi bir dinleyici olduğunu ve dinlemekte de sabırlı olduğunu görebiliyoruz.  Bundan dolayıdır ki, kendisine gelenleri sabırla dinlemiş ve sonrada bu güzel tavrından dolayı insanların saygısını kazanmıştır. Adeta onları dinleyerek onlara terapi uygulamıştır.

Tabi ki konuşmak ne kadar önemli olursa olsun dinlemekte bir o kadar önemlidir. Asr-ı Saadette baktığımız zaman,  sahabenin ne kadar iyi bir dinleyici olduğunu görebiliriz.

Günümüzde ise, peygamberimizin ve sahabenin özelliklerini,  söz ve davranışlarını unuttuğumuz için,  bugün konuşurken ve dinlerken istediğimiz şekilde istifade edemiyoruz. Bundan dolayı da birçok sıkıntılarla karşılaşıyoruz.

Ailenin içindeki ve sosyal hayatın içinde ki iletişim,  ne yazık ki istenilen seviyede değildir.

GÜNÜMÜZDE DİNLEMENİN GETİRDİĞİ MUTLULUK
Peygamberimizin hayatına baktığımız zaman; onun söz ve davranışlarının ne kadar önemli olduğunu yapılan araştırmalar ortaya koymaktadır. Asırlar önce insan ilişkilerinde ve iletişimde empatiyi kullanmış,  bugün insanları daha iyi anlamak için empatinin mutlaka uygulanması gerektiğini yine yapılan araştırmalar ortaya koymuştur.

Bunun gibi insanları dinlemenin insanı rahatlattığını ve onları mutlu ettiğini onlara değer verildiğini peygamberimiz asırlar önce uygulamış ve İslam’ın yayılmasında önemli bir etken olmuştur.

Bugün Avrupa’da dinlemenin ne kadar önemli olduğunu,  Mert Aslan şu şekilde acıkılıyor:

“İngiltere’de “dinleme” nin insan mutluluğu için ne denli değerli bir hizmet davranışı olduğunu keşfeden Cahad Varah isimli bir kilise papazı tarafından 1953 yılında kurulmuş olan “Samaritans” adlı bir derneğin “dinleyici” olarak istihdam ettiği ve vardiya usulü çalışan gönüllülerinin yirmi dört saat boyunca arayan insanların sıkıntılarını ve dertlerini dinlediklerini ve bu suretle sayısız insanı intiharın eşiğinden döndürdüklerini duymuş muydunuz? 

İlgili kuruluş, bugün İngiltere ve İrlanda’da 202 şubesi ve 17.000 dolayında gönüllü ve özel eğitimli çalışanı ile sadece yerleşik olarak değil, aynı zamanda hapishanelerde, okullarda, orduda ve iş dünyasında duygusal destek hizmetleri sürdürmektedir. “

Asırlar sonra dinlemenin ne kadar önemli olduğunu keşfeden Avrupalı bugün terapi merkezleri açmaktadır. İnsanlar birbirlerini dinlemediklerinden dolayı kendilerine değer veren aile terapistlerine ve aile danışmanlarına müracaat etmektedirler.  Avrupa’da ve Türkiye’de aile içi yaşanan iletişim sorunlarının çözümü için danışmanlara gidilmekte ve onların uyguladıkları iyi bir dinleme metoduyla rahatlamaktadırlar.

İnsanlar kendilerinin dinlendiğinde, kendilerine değer verildiğini ve saygı gördüğünü düşündüğü için,  kendini dinleyen insanlarla beraber olmaktan mutluluk duymaktadır.

Paul Tillic in dediği gibi:
 “Sevginin ilk görevi dinlemektir.”  O zaman iyi bir dinleyici olmalı ki, böylece karşımızda ki insana da sevgimizi göstermiş olalım. 

İYİ BİR DİNLEYİCİ VE KONUŞMACI OLMAK.                  
Dinlemekte bir sanattır. O zaman bu sanatı hepimizin öğrenmesi gerekir. Sağlıklı ve kaliteli bir dinleyici olmamız için:  
 Nejat Muallimoğlu,  iyi bir dinleyici olmanın bazı kurallarını şöyle açıklıyor:

 1. Yazılı not alınız.
 2. Hatibin, üzerinde durduğu ana teze iyi kulak verin.
 3. Hatibin söyledikleriyle ilgilendiğinizi gösterin.
 4. Dinlerken düşünün.
 5. Delilleri inceleyin.
 6. Hatibin hitabet tekniğine dikkat ediniz.
 7. Hatibin sunduğu mesajı özetleyin.
 8. Hatibin söylediklerini diğerleriyle konuşun, görüşün.

                                              

Dinleyicinin üzerine düşen kurallardan bazıları bunlar.  Ancak, böylesine dikkatli bir dinleyicide hatipten veya başkasından aynı hassasiyetle iyi bir konuşma ve iyi bir yaklaşım bekler.
İlişkiler karşılıklı saygı ve sevgi ortamında gerçekleştiği zaman, sağlıklı geri bildirimler ve dönüşümler alınır.  Bunun için de dinleyicilerin yerine kendimizi koymalı yani empati yapmalıyız. Onlara hitap ederken iletişimin bütün kurallarını uygulamalıyız. Tabi ki,  bu kuralların içinde beden dilimizi de en iyi bir şekilde kullanmalıyız.

Bir iletişimde: yüzde 10 kullandığımız sözcüklerimiz, yüzde 30 konuşmamızda ki ahengimiz ve vurgumuz ve yüzde 60 da beden dilimiz etkili olmaktadır.

Bu iletişim kurallarının en iyi bir şekilde kullanılabilmesi için de kendimizi; hangi alanda yeterli görüyorsak o alanda kendimizi yetiştirmemiz gerekmektedir. Böylece dinleyicilerin beklentilerini de karşılamış olalım.

İyi bir hatip’ in nasıl olması gerektiğini dinleyicilere karşı sorumluluğunun ne olduğunu Çiçero ne güzel ifade etmiş:

“İyi bir hatip odur ki, söyledikleri öğretir, zevklendirir ve dinleyicilerinin kafa ve düşüncelerini harekete geçirir.
Hatip, öğrenmeye mecburdur ve dinleyicilerine duyduğu minnettarlığı da, onları zevklendirmekle öder. Fakat dinleyenleri harekete geçirmek bir konuşmanın kaçınılamayacak şartıdır.”
diyor.
 

Bu yazı toplam 1386 defa okunmuştur.
YASAL UYARI:Yayınlanan haberler, köşe yazıları, fotoğraflar, videolar ve her türlü içeriğin tüm hakları larende.com'a aittir. Kaynak gösterilerek bile olsa içeriğin bütünü özel izin alınmadan kullanılamaz. larende.com; İHA ve DHA abonesidir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2002 Larende Karaman Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0338 214 5757 | Faks : 0338 214 5757 | Haber Scripti: CM Bilişim