• BIST 79.933
 • Altın 125,211
 • Dolar 3,0841
 • Euro 3,3545
 • Karaman 11 °C
 • Konya 10 °C
 • Ankara 4 °C
 • Antalya 19 °C
 • İçel 20 °C

Diyabetes Mellitus

Sağlık Köşesi I

Karaman Özel Selçuklu Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Burcu Güneş, halk arasında şeker hastalığı olarak bilinen diyabetin oluşma süreci, belirtileri, çeşitleri, tanı ve tedavi teknikleriyle alakalı detaylı bir yazı ile okuyucularımızı bilgilendirdi.

Halk arasında şeker hastalığı olarak da bilinen diyabetes mellitus; insülin hormonunun eksikliği veya etkisizliği; yani insülin direnci sonucu oluşan ve ömür boyu süren bir hastalıktır.

 İnsülin hormonu vücudumuzda midenin arka tarafında bulunan bir organ olan pankreastaki beta hücrelerinden salgılanır. Görevi kandaki şekerin hücre içine girmesini sağlamak ve böylece kandaki şeker düzeyini azaltmaktır.

Eğer insülin hormonu tamamen eksikse bu diyabete tip 1 diyabet (insüline bnağımlı diyabet) denir. Genellikle çocuk ve genç yaştaki hastalarda görülür. Eğer insülin hormonu var ama miktarı az yada dokularda insüline karşı direnç varsa bu diyabete tip 2 diyabet (insülin bağımlı olmayan diyabet) denir. Genellikle 35 yaşından sonra görülür.

Tip 1 diyabetes mellitus hastaları yaşam boyu insülin kullanmak zorundadırlar. Tip 2 diyabetes mellitus hastaları ise diyet, egsersiz ve ağızdan alınan ilaçlarla tedavi edilebilirler. Gerekirse hastalığın ilerleyen dönemlerinde insülin kullanılır.

Hastalığın akut komplikasyon riskini azaltmak ve uzun dönemde tedavisi pahalı ve kronik sekellerinden korunmak için sağlık çalışanları ve hastaların sürekli eğitimi şarttır.

 

DİYABETİN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Aşırı susama, sık idrara çıkma, çok yemek yeme veya iştahsızlık, halsizlik, çabuk yorulma, ağız kuruluğu, açıklanamayan kilo kaybı, gece idrara çıkma gibi klasik semptomları olduğu gibi bulanık görme, inatçı enfeksiyonlar, kaşıntı, tekrarlayan mantar enfeksiyonları gibi daha az görülen semptomlar da olabilir. Bu belirtilerin yanında hiçbir belirtisi olmayan diabetes mellitus hataları da mevcuttur.

Eğer yukarıda belirtilen bulgulardan bir ya da daha fazlası varsa en kısa zamanda diyabetes mellitus açısından doktorunuza mutlaka danışınız.

DİYABETES MELLİTUS TANISI NASIL KONULUR ?

Bir kişinin diyabetli olup olmadığı açlık kan şekeri (AKŞ) ölçümü veya oral glukoz tolareans testi (OGTT) yapılarak saptanır. AKŞ ölçümü 100-125 mg/dl arasında olması gizli şeker (pre diyabet) sinyalidir. AKŞ ölçümü sonucunun 126 mg/dl veya daha fazla olması diyabet varlığını gösterir.

OGTT’ de 75 gr glukozdan oluşan sıvının alımından 2 saat sonraki kan şekeri değeri önemlidir. 2. saat kan şekeri ölçümü 140-199 mg/dl arasında ise gizli şeker, 200 mg/dl veya daha yüksek ise diyabet tanısı konulur.

 

Türkiye Endokrinoloji ve Metabolizma Derneğinin en son diyabetes mellitus kılavuzunda ise 1. saat kan şekeri düzeyinin 200 mg/dl  üzerinde ise bu vakalarında tıpkı aşikar diyabet gibi takip edilmesi önerilmektedir. Sonuç olarak AKŞ 100 mg/dl ve üzerinde olan her hastanın diyabetes mellitus açısından dahiliye hekimine başvurması önerilmektedir.

OGTT’ YE HAZIRLIK VE TESTİN YAPILMASI

OGTT sırasında dikkate alınması gerekli bazı kurallar

 1. Testten önce en az 3 gün yeterli miktarda karbonhidrat (karbonhidrat ≥ 150 g/gün) alınmalı ve mutad fizik aktivite yapılmalıdır.
 2. Test en az 8 saatlik açlık sonrası sabah uygulanır.
 3. Testten önceki akşam 30-50 gr karbonhidrat içeren bir öğün tüketilmesi önerilir.
 4. Test öncesinde ve sırasında su içilebilir ancak çay, kahve sigara içilmesine müsaade edilmez.
 5. Test sırasında kişinin istirahat halinde olması gereklidir.
 6. Karbonhidrat toleransını bozan ilaçların kullanılması, inaktivite ve akut/kronik infeksiyon gibi durumlarda OGTT yapılmamalıdır.
 7. Glukozlu sıvının içilmeye başladığı an testin başlangıcı kabul edilir. Bu andan itibaren 2 saat sonraki kan örneği alınır.

DİYABETES MELLİTUS TEDAVİSİ

Diyabetes mellitus tanısı konulan hastaların tedavisinde 3 önemli tedavi basamağı vardır. Bunlar

 1. Diyet ve egsersiz
 2. Oral antidiyabetikler
 3. İnsülin tedavisidir.

Diyabet olmadan önceki insülin salınımına taklit etmeye yönelik en uygun tedavi yapılmalıdır. Günde 3 ana ve 3 ara öğün ile beslenilmesi önemlidir. Düzenli egsersiz ihmal edilmemelidir. Hastaların hekimin belirlediği  ağızdan alınan ilaçları veya insülin injeksiyonlarını zamanında yapması önemlidir.

Eğer oral antidiyabetik kullanıyorsanız 3  ayda bir kez, insülin kullanıyorsanız ayda bir kez dahiliye uzmanına kontrole gitmeniz önerilmektedir.

Bu yazı toplam 1657 defa okunmuştur.
YASAL UYARI:Yayınlanan haberler, köşe yazıları, fotoğraflar, videolar ve her türlü içeriğin tüm hakları larende.com'a aittir. Kaynak gösterilerek bile olsa içeriğin bütünü özel izin alınmadan kullanılamaz. larende.com; İHA ve DHA abonesidir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2002 Larende Karaman Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0338 214 5757 | Faks : 0338 214 5757 | Haber Scripti: CM Bilişim