Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Diyabet Nedir?

Diyabet Nedir?

İnsülin pankreastan salgılanan ve şeker metabolizmasını ayarlayan bir hormondur.

28 Eylül 2017 - 11:19
Reklam

Özel Karaman Selçuklu Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Uz. Dr. Atilla Alev, diyabet nedenleri belirtileri ve tedavisi hakkında açıklamalarda bulundu. Alev açıklamalarında şu ifadelere yer verdi:

İnsülin pankreastan salgılanan ve şeker metabolizmasını ayarlayan bir hormondur. Pek çok dokunun şekeri kullanabilmesi için insüline ihtiyacı vardır. İnsülin, bu etkisini insülin reseptörleri aracılığıyla gerçekleştirir.  Bu reseptır mekanizmasındaki herhangi bir bozuklukta insülin etkisini gösteremediğinden pankreas salgılanması artar. Kanda yüksek düzeyde insülin olmasına rağmen kandaki şeker hücre içine alınıp metabolize edilemez ve kan şekeri yükselir. Bu da insülin direnci olarak tanımlanmaktadır. Kandaki şeker kullanılamadığı için yağ olarak depolanır. Uzun süreli insülin yüksekliği pankreası yorar ve diyabet gelişimine yol açar. Vücutta yağlanmayı (özellikle bel çevresi) artırarak obeziteye ve koroner arte hastalığına zemin hazırlar.

İnsülin direnci olan hastalarda “su içsem yarıyor, hiçbir şey yemiyorum yine de kilo veremiyorum, yemeklerden sonra uyku bastırıyor” şeklinde yakınmaları duymak çok yaygındır.

İnsülin direnci gelişiminde aşırı beslenme çok önemlidir. Günümüzde insanların yüksek kalorili yiyecekler ulaşmasının kolaylaşması, fast food tarzı beslenme, masa başı işlerde çalışılması ve alınan kalorinin harcanamaması obeziteye ve beraberinde bel çevresinde yağlanmayı hızlandırmaktadır.

İnsülin direnci olanlar az da yeseler egzersiz de yapsalar yeterince kilo veremezler.

İnsülin Direnci Yüksekliğinin Belirtileri :

Çabuk acıkma

Geç doyma

Yemeklerden 2-3 saat sonra acıkma hissi

El ve ayaklarda titreme

Soğuk terleme ve baygınlık hissi

Aşırı tatlı yeme isteği

Giderek artan kilo artışı

Ailede şişman ve diyabetik kişilerin varlığı

Öğlen saatlerinde uykuya dalma

İnsülin direnci yüksek olan hastalarda bazı hastalıkların görülme sıklığı artmaktadır. Kandaki  insülin seviyesinin yüksekliğine bağlı olarak görülebilecek hastalıklar şöyledir:

İnsülin direnci ve obezite başta,  sindirim sistemi kanserleri olmak üzere pankreas, meme, troid, rahim, böbrek, mesane ve lenf kanserlerinin görülme riskini artırır.

Diyabetes mellitus

Vücuttaki yağ oranının artışına bağlı olarak aterosklerotik kalp hastalığı, hipertansiyon, ve inmede artış

Karaciğer yağlanması

Polistik over sendromu ve kısırlık

Alzheimer

İnsülin direnci tespit edildikten sonra egzersiz ve sağlıklı beslenmeyle vakaların yaklaşık %60’ında düzelme olur. Düzenli spor yapmak insülin direncini kıran en önemli faktörlerdendir.  Aşırı kalorili diyet ve obeziteden sonra fiziksel aktivite yetersizliği  insülin direncine neden olan önemli faktörlerdendir. Sedanter yaşam olarak tanımlanan bu hayat tarzında alınan kaloriler harcanmaz ve kandaki şeker vücutta yağ olarak depolanır. Tedavi edilmemiş uyku problemi olan hastalarda yapılan çalışmalarda insülin direnci ve DM görülme riski yüksek bulunmuştur. Ayrıca bazı genetik faktörler ve hormonal hastalıklarda da insülin direnci gelişebilir. 

Kimler Test Yaptırmalı?

Kısa sürede kilo almış ve aşırı kilolu hastalar,

Sedanter yaşam tarzı olanlar (fiziksel aktivite yapmayanlar)

Gebelikte diyabet tanısı konmuş olanlar

Ailede diyabet öyküsü olanlar (anne-baba ve kardeşler)

4 kilo ve üzerinde bebek doğuranlar

Polistik over sendromu ve kısırlık olanlar

Kalp damar hastalığı olanlar

Kolesterol değerleri bozukluğu olanlar

Düşük iyi kolesterol  (HDL) değeri olanlar

Yüksek kötü kolesterol (LDL) değeri olanlar

Yüksek TG değeri olanlar

Şeker yükselme testinde bozukluk olanlar (glukoz tolerans bozukluğu)

İnsülin direnci tespit edildikten sonra egzersiz ve diyet programıyla %60’ından fazlası düzeltilebilen bir durumdur. Tanısı geciktiğinde ise kalp damar hastalığından kansere kadar geniş bir hastalık grubuna zemin hazırlamaktadır.  


Kaynak: karaman haberleri
Bu haber 1499 defa okunmuştur.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Göçmen Makina Eleman Arıyor
Göçmen Makina Eleman Arıyor
ERMENEK İLÇE MÜFTÜSÜ MEHMET SEVEN GÖREVİNDEN AYRILDI
ERMENEK İLÇE MÜFTÜSÜ MEHMET SEVEN GÖREVİNDEN AYRILDI