• BIST 79.933
  • Altın 125,211
  • Dolar 3,0841
  • Euro 3,3545
  • Karaman 9 °C
  • Konya 9 °C
  • Ankara 3 °C
  • Antalya 20 °C
  • İçel 19 °C

Denenen Denenmez

Osman BURÇAK

Her parti açısından son derece önemli olarak görülen 7 Haziran 2015 seçimlerine sayılı günler kala siyasi partilerin seçim meydanlarındaki söylemleri  giderek sertleşiyor. Her parti lideri 1 oy fazla alabilmenin adına vaatlerini de  artırıyor. Özellikle muhalefet liderlerini dinlerken 1990 yılların Demirel siyaseti aklımıza geliyor. O da 1 oy fazla alabilmek için  adeta el ne verirse ben beş fazlasını vereceğim diyerek seçmeni etkilemeye çalışırdı. Bu tür söylemlerle netice alan son siyasetçi de sanırım Süleyman Demirel dir.

             1990’lı yılların siyaseti artık gerilerde kaldı. İnsanlarımız gerek görsel , gerekse yazılı basın tarafından özellikle de internet aracılığı ile Dünyada ve ülkemizde nelerin olup bittiğini, kimin nerde ne zaman ne söylediğini, kiminle hangi pazarlıkları yaptığını anında görüp öğrenebilmekte. O yüzden kanaatimce seçmenleri  olur olmaz vaatlerle etkilemek  sanıldığı kadar kolay olmayacak.

             Bu seçimlerde Ak parti bir çok avantajlarının yanında bir de dezavantajı var. Avantajları; 13 yıl boyunca hakikaten bir çoğumuzun hayal bile edemediği  bir çok hizmeti  hayata geçirdi. Üçlü koalisyondan hükümeti devraldığında, yatırımlar durmuş ülke adeta uçurumun kenarına gelmişti. Kısa sürede toparlanma sürecine girerek halkımızın beklentilerine cevap verilir hale geldi. Neler mi yapıldı, kısaca hatırlayalım.

               Türkiye’nin her ilçesine 112 Acil servisleri kurularak ambulanslar ücretsiz hizmet verdi. Sağlık ta SSK VE BAĞKUR hastaneleri birleştirilerek her hasta her hastanede muayene olma hakkını kazandı. Bunun yanında Özel hastaneler ile anlaşmalar yapılarak bütün çalışanlara özel hastanelerin yolu açıldı. Eczane önlerindeki ilaç kuyrukları sona erdi. Genel sağlık sigortası ile 18 yaşın altındaki herkes ücretsiz muayene hakkı kazandı. Hastanelerde parasızlıktan dolayı hastayı rehin alma dönemi sona erdi. Helikopter ambulanslar ülkemizin her tarafında hizmet verir hale geldi.  

            Türkiye dağlık bir bölge olduğu için ulaşım zor sağlanıyordu. Ama İman varsa 
imkanda vardır inancıyla ülkemizin dört bir tarafı duble yollarla çevrildi. Aşılmaz dağlar tünellerle geçildi. İlçelerimiz sıcak asfalt ile tanıştı. Hızlı trenlerle mesafeler kısaltıldı. İnsanlarımız Konya’dan Ankara’ya, yada Ankara’dan İstanbul’a  arkadaşlarına akşamları çay içmeye gider oldular. Sultan Fatih karadan gemileri yürüttü, onun torunları denizin altından otobüsleri ve trenleri yürüttü.

             Her ile Üniversiteler kuruldu. Öğrenci harçları kaldırıldı. Beş yıldızlı otelleri aratmayan KYK öğrenci  yurtları yapılarak öğrenciler sıcak, rahat  ve güvenilir bir ortama kavuşturuldu. Üniversite önlerinde inancından dolayı başını örttüğü için derslere alınmayan, yaka paça dışarı atılan öğrencilerin göz yaşları sona erdi. Kamuda çalışanlara giyim kuşam serbestliği getirildi. Meslek liselerinde okuyanlara yapılan kat sayı uygulaması kaldırıldı ve eşitlik sağlandı.

              Ekonomik istikrar sağlandı. Ders kitapları ücretsiz dağıtıldı. Çalışanlarımızın devlet tarafından yıllardır kesilen Tasarruf Teşvik ve Konut edindirme paraları hak sahiplerine geri ödendi. Enflasyon %70’lerden % 8’lere indi. İMF ye olan borç kapatıldı. Borç alan bir ülkeden borç veren bir ülke haline geldik. Mısır, Suriye, Filistin, Tunus, Libya, Somali gibi ülkelere 30 milyar dolar civarında yardım edildi. Ayrıca 110 ülkede Müslümanların camileri tamir edilmiş, su kuyuları açılmış, açları doyurulmuş, yetimleri sevindirilmiştir. Belki de bu günkü zenginliğimiz bu küçücük yardımlarımız sayesindedir. Faizler düşürüldü herkes rahatlıkla yatırım yapabilir hale geldi. TOKİ adeta şehirler kurmakta. Ömrü ev hayaliyle geçenler hayallerine kavuştu. Sosyal Yardım fonunun kapıları ihtiyaç sahipleri için ağzına kadar açıldı. Yaşlı ve yatalak hastalar evde bakım maşlarına bağlandı.

                Bir ülkenin ayağa kalkmasının olmazsa olmaz şartı  YERLİ ÜRETİM dir. Ülkemiz son zamanlarda özellikle savunma sanayi alanında çok büyük mesafeler kat etti. Bir zamanlar İsrail’den alınan dank ve uçaklar tamir için bile İsrail’e gitmek zorun da kalıyordu. Şimdi; Kendi tankımız ALTAY var, hava uçağımız ANKA var, yerli helikopterimiz ATAK var, CİRİT füzelerimiz var. KRİPTOLU telsizler üretildi. HÜRKUŞ eğitim uçakları havada uçuyor.  Mayın arama tarama yapan KRİPTOLAR yapıldı. Milli Gemi projemiz MİLGEM hızla ilerliyor. Daha neler neler………vb.        

     Ak Partinin dezavantajı  ise bütün bunlar yapılabiliyorsa, istenirse daha iyileri de 
yapılır diyerek insanımızın hayal gücünü geliştirdi. Artık insanlarımız yapılan birçok büyük hizmeti küçük görür hale geldi. İnsanoğlunun ihtiyaçları sınırsızdır. Hep daha iyisini, daha güzelini arzular. O yüzden milletimiz düne kadar hükümetlerin her yaptığı hizmete teşekkür ediyordu. Ama bugün iktidarlar yaptıklarıyla değil yapamadıklarıyla imtihan edilir hale geldi. Aslında daha iyi işlerde yapılabilirdi elbette. Ama bazen Reisi Cumhurun tabiriyle şeytan taşlamaktan tavaf etmeye vakit bulunamadı.

               Muhalefet partileri son zamanlarda sık sık 7 Haziran sonrası için koalisyon senaryolarını konuşur oldu. Milletimize 7 Haziran sonrası iktidar olmak değil de adeta koalisyon olmayı vaat eder oldular. Bu ne biçim vaatse.  Seçim meydanlarında muhalefet partileri bir birlerine hiç sataşmaz iken, koro halinde iktidara ve Sn. Ahmet DAVUTOĞLU’na yüklenmekteler. Tek gayeleri Ak Partinin iktidardan gitmesi. Oyunuzu Ak Partiye vermeyin de kime verirseniz verin diyorlar. Meyveli ağacı taşlarlar misali. 

              Bizim milletimiz çoğu şeyi unutur da, bu ülkenin koalisyon dönemlerinde ne hale getirildiğini asla unutmaz.  Dolayısıyla bu millet  koalisyonları denedi, artık bir daha denemez diye düşünüyorum. Atalarımız derki

” DENENEN DENENMEZ.”


             Ak Partinin bazı icraatlarına kızan ya da tasvip etmeyenlerimiz elbette vardır. Ama muhalefete bakınca insanlarımız yine tercihini Ak Partiden yana kullanacaktır. Çünkü bu necip milletin evlatları sandık başında oy kullanırken bir nefis muhasebesi yapacak ve bu ülkenin 13 yılda nereden nereye geldiğini bir daha düşünecek. Pire için yorganı yakmayacaktır.

                  Sayın DAVUTOĞLU diyor ki; daha yapacak çok işimiz var. Onlar Konuşur, biz 

yaparız diyor. Takdir YÜCE MİLLETİMİZİNDİR.

Bu yazı toplam 1445 defa okunmuştur.
YASAL UYARI:Yayınlanan haberler, köşe yazıları, fotoğraflar, videolar ve her türlü içeriğin tüm hakları larende.com'a aittir. Kaynak gösterilerek bile olsa içeriğin bütünü özel izin alınmadan kullanılamaz. larende.com; İHA ve DHA abonesidir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2002 Larende Karaman Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0338 214 5757 | Faks : 0338 214 5757 | Haber Scripti: CM Bilişim