• BIST 78.333
  • Altın 127,248
  • Dolar 3,1234
  • Euro 3,4073
  • Karaman 12 °C
  • Konya 13 °C
  • Ankara 14 °C
  • Antalya 28 °C
  • İçel 29 °C

Cumhurbaşkanı R. Tayyib Erdoğan’ın Yönetim Felsefesi

Mehmet KARAGÖZ

İmam Hatip Okulunda talebe iken başlayan siyasi hayat fiilen siyasi çalışmaları partinin gençlik kolları, ilçe teşkilatı, il teşkilatı ve belediye başkanlığı ile devam ederken ceza evi ile noktalandı. 

Cezaevi sakinliği içinde, siyasi ve sosyolojik olarak tasarım, planlama ve projelendirmeler yapıldı. İçi işlenerek, taktikler ve yöntemler monte edildi.

Menderes, Demirel, Erbakan ve Özal dönemleri adım adım yaşanarak yapılan yanlış ve hatalar tesbit edilip, NOT edildi.

Yönetimde benzer hatalar asla yapılmamalıydı. Kırmızı hata cetvelleri oluşturuldu ve zinhar dosyası yapıldı.

Bilinmeyen anlaşılamayan konularda ve dış ilişkilerde Davutoğlu gibi uzmanlar ve doğru adamlar seçildi. Onlardan azami ölçüde faydalanıldı. 

Bu gün kongre ile başbakanlık değişimi yapılan duruma gelinmesi bu tecrübelerin sonucudur.

Özal ve Demirel Cumhurbaşkanlığa geçerken partisine sahip çıkamadılar. Tabi sonuç vahim. YOK oldular.

Erbakan, İlmi siyaseti beceremediği için hep vesayet güçlerinin yumruğunu alnında hissetti. Tayyib bey öyle yapmamalıydı. Kısmen ayağına çelmeler atılsa da onları atlattı. 

Burada en büyük yanılgısı;
- Müslüman, 
- Namaz kılan;
- Alnı secdeye değen insanlardan zarar gelmez temel anlayışı ile malum zümreye aşırı imtiyaz sağlayınca maalesef olanlar oldu. Ve Tayyib beyi patlattılar. İmaj yıkıldı ve hala tam düzelmiş değil. Ama olsun sorun değil, Çevikliği ve tecrübesi ile iflah olmaz yaraları almadan yoğun bakım tedavileri ile vaziyeti kurtardı.  Ancak, bunları temizledim, işlerini bitirdim derse, iflah olmaz hatayı, siyasi harakiri işte o zaman yapmış olur. Onu zaman gösterecektir.

Tayyib beyin acı tecrübeleri yaşayarak istikametini doğru biçimde sürdürmesini millet izliyor. Güvenini azaltma yapmadan devam ettiriyor.

Son Davutoğlu’nun azli konusunda yine tökezleme yaptı sanılırken hala bazı kesimlerin gönlünü yapamamışken düzeltme yaparak yola devam etmeyi başarmıştır. 

Mustafa Kemal, Celal Bayar, Demirel ve Özal’ın hatalarına düşmemeliydi elbette. Yaşanmış ve kendi sonunu kendileri getirmiş liderler ortada iken aynı hataya düşmemeliydi elbette. 

Cumhurbaşkanı oldum, gidip yatayım, dinleneyim derse siyaseten mezara kendisini atmış olur. Bunun yerine basının, muhalefetin ve belli güç odaklarının horaman koparmalarına rağmen partisinin iplerini bırakmıyor. Var olan siyasi gücünü ve hakimiyetini dibine kadar elinde tutmaya yönetmeye çalışıyor. 

Hakkıdır. Ötekiler gibi olmak istemiyorsa yapmalıdır.

Hedeflediği büyük Türkiye ve 2023 te olması gerek yere ülkeyi taşıyacaksa, ayağına dolaşan kişi ve işleri temizlemeliydi. 

Üstün başarıları görülse de Davutoğlu anlaşılıyor ki, ağır ve uzun vadeye uzandırıyordu. 

Tüm bürokraside, omuzum yamızımla işi kotarmaya, işleri savsaklamaya çalışanlarla yola gidemezdi. Herkes topuklamaya gaza basmalıydı

Zira, ülkenin pek çok meselesini halletse de çok büyük ve hayati sorunları başarıyla halletmeliydi. O konuların neler olduğunu burada zikretmeye yerimiz yok. Onları ayrı zamanda dile getirelim.

Büyük meseleler atak, cesur, söz dinleyen, iş bilen, iş bitiren, kararlı etkinliği yüksek kimselerle çözüme kavuşur. 
- Ben bir değerlendireyim
- Görüşmeleri tamamlayayım, 
- Mevzuata bakalım, uygunsa hallederiz,
- O konuyu 5.ci beş yıllık plana yazmıştık. Türünden uzatma istidadı olan ifadelerle ayak sürüme, bahane uydurma karakteri taşıyan kimselerle hiçbir mesele çözüme gitmez.

O halde pratik çözüm, tepeden çözüm ve şip şak işlem tamam anlayışında hareket etmesi gerekirdi. 

Ve.. öyle yaptı.

Her şeye rağmen Sayın CB Tayyib Bey’in, çok uyanık olduğunu biliyor ve kabul ediyoruz. Ama, ona en büyük zararı çok güvendiği ve sevdiği hatta vefa duygusu beslediği kimselerden gelmiştir. Bundan sonra da aynı çevrelerden büyük ve hacimli zararlar görecektir. Çok dikkatli olmalıdır. Olacaktır inşallah.

Bu yazı toplam 1016 defa okunmuştur.
YASAL UYARI:Yayınlanan haberler, köşe yazıları, fotoğraflar, videolar ve her türlü içeriğin tüm hakları larende.com'a aittir. Kaynak gösterilerek bile olsa içeriğin bütünü özel izin alınmadan kullanılamaz. larende.com; İHA ve DHA abonesidir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2002 Larende Karaman Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0338 214 5757 | Faks : 0338 214 5757 | Haber Scripti: CM Bilişim