Reklamı Geç
Reklam
Reklam
Reklam
Cuma Namazının Önündeki Mesai Engeli Kalktı
Reklam

Cuma Namazının Önündeki Mesai Engeli Kalktı

Memur-Sen Şube Başkanı Yunus Özdemir, açıklamada bulundu.

Reklam
09 Ocak 2016 - 13:19

Memur-Sen Karaman İl Temsilcisi ve Eğitim Bir-Sen Şube Başkanı Yunus Özdemir, Memur-Sen ve Eğitim Bir-Sen'in 3. Dönem Toplu sözleşmelerindeki kazanımı Cuma Namazına izin konusunda bir basın açıklaması yaptı.

Özdemir açıklamasında şunları ifade etti:

"Memur-Sen ve Eğitim-Bir-Sen olarak, Cuma günleri öğle tatilinin Cuma namazının kılınmasına imkân verecek şekilde düzenlenmesi, kamu görevlilerinin bu husustaki mağduriyetinin giderilmesi amacıyla toplu sözleşme masasına taşıdığımız taleplerden biri daha hayata geçirildi.

3. Dönem Toplu Sözleşme’nin kamu görevlilerinin geneline yönelik kısmının “Cuma günü öğle tatili” başlıklı 40. maddesinde, “Cuma günleri öğle tatilinin ibadet hürriyetini engellemeyecek şekilde düzenlenmesine yönelik çalışma yapılacaktır” kararı alınmıştı.

Kararın gereğinin yerine getirilmesi noktasında somut adım Başbakanlıktan geldi. Başbakanlığın 2016/1 sayılı genelgesinde, dini inanç hürriyetinin bir gereği olarak Cuma namazı saatinin mesai saatine denk gelmesi halinde kamu kurum ve kuruluşlarında çalışanlardan isteyenlere mesai kaybına neden olmaksızın izin verileceği ifade edilmiştir.

Böylece, kamu görevlileri adına elde ettiğimiz kazanımlara yenisi eklenmiş, kamu görevlilerinin, öğle tatili süresi gerekçe gösterilerek Cuma namazının kılınması sırasında yaşadıkları sıkıntı ve mağduriyet giderilmiş oldu.

Bu kazanım, ibadet hürriyetinin sağlanması noktasında önemli bir adım olup temel hak ve özgürlüklerin sendikal mücadeleyle tesisi ve korunması ekseninde gelecek dönemler için bir emsal teşkil edecektir. '' dedi.

 

Bu haber 2266 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..