• BIST 78.359
  • Altın 127,103
  • Dolar 3,1174
  • Euro 3,4031
  • Karaman 11 °C
  • Konya 11 °C
  • Ankara 11 °C
  • Antalya 23 °C
  • İçel 26 °C

Çözüm Sürecine Dair

Osman BURÇAK

 

“Eğer hırsız ciğerinizi söküp almaya geldiyse, ciğerine bir sor ne suç işlemiş” diyor Üstad Necip Fazıl. Bin yıllık tarihimizde beraber yaşadığımız, beraber sevinip beraber üzüldüğümüz insanlarla gün geldi, etnik sınıfları bahane edilerek düşman edildik.

Mevlana derki; “Aynı dili konuşanlar değil, aynı duyguyu paylaşanlar anlaşabilir.” Bu söz ülkemizin bu günkü durumuna ışık tutacak niteliktedir. İsmet İnönü diyor ki; “Amacımız Türk vatanında yaşayanları Türk yapmaktır.”  Sorarım sizlere, hangimiz anamızdan doğarken milliyetimizi ya da ırkımızı seçme özgürlüğüne sahibiz. Hangimiz doğarken ana dilimizi seçebiliyoruz, böyle bir imkânımız var mı? Hayır yok. İşte bu yüzden; Peygamberimiz Hz. Muhammed (sav) 100 bin kişiye seslendiği Veda Hutbesinde “Arap’ın Arap olmayana üstünlüğü yoktur. Üstünlük ancak takvadadır” dedi ve ekledi: “Her türlü kan davasını ayaklarımın altına alıyorum.”

İnsanın ana dili anasının ak sütü gibi meşrudur, hakkıdır. Düşünün 80 yaşında bir ana, oğlu hapse düşmüş. Ömrümün son günlerinde dünya gözüyle oğlumu son bir defa göreyim diye ziyarete gitmiş. Türkçe bilmiyor, Kürtçe konuşturmuyorlar. Birbirlerine bakışarak ağlaşmışlar, ağlamışlar helalleşemeden geri dönüp gelmiş. Bu ana oğluyla ana diliyle konuşsaydı ne olurdu? Devlet mi yıkılırdı, rejim mi çökerdi? Bu gün konuşuyorlar ne değişti. Ülke olarak ne kaybettik.

1980’lerde Güneydoğu’da köyleri boşaltılan insan sayısı 386 bin’dir. Dağa çıkan insanlar ya isteyerek, ya da mecburiyetten çıkıyor. Bir büyüğümüzden dinlemiştim. Akşam PKK gelip köyden yardım topluyor gündüz asker köye geliyor bu köyü boşaltacaksınız diyor, çünkü buradan PKK'ya lojistik destek sağlanıyor diyor. Aile nereye gideriz, ne yaparız dese de köyden zorla çıkarılıyorlar. Geri dönmesinler diye de köyü yakıyorlar. Bu ailenin çocukları çaresizlikten bir kısmı ailenin istememesine rağmen dağa çıkıyor.

Dış destekli PKK’lılar 30 sene önce Kürt ulusuna Türk devletine başkaldırın dedi. Ama Kürt halkı bu oyuna gelmedi. Baktılar olmayacak, PKK’lılar Kürt ailelerin çocuklarını öldürüp kanlı elbisesiyle getirip ailesine teslim ettiler. Aile kim yaptı diye sordu, “devlet” dediler. Ve ailenin diğer çocukları intikam için dağa çıktı. Amaca ulaşılmış oldu. Terör kanla beslenir. Her ölen Kürt PKK’lılar için artıdır. Çünkü her ölenin yakınlarını intikam duygusu saracak. Biri bizim bir yakınımızı öldürse, biz sadece öldüreni değil, onun bütün ailesini, yakınlarını katil olarak görürüz. Ama hepsi katil değildir.

Terörün sebebini ortadan kaldırmadan terörle mücadele edilemez. Çözüm sürecinde tedirginlikler ve kaygılar elbette var. Bunları anlayışla karşılamalıyız. Çünkü 30 yıldır süren acılı günler, kan ve gözyaşıyla dolu. Karşılığında ne verildi, hangi bedeli ödeyeceğiz de çatışma sona erecek deniliyor. Öncelikle şunu unutmayalım. AK Parti terörün istismar ettiği bütün argümanları yok etti, ortadan kaldırdı. Bahane kalmadı.

-Türkiye demokratikleşme konusunda çok önemli mesafeler aldı. Mesela, olağanüstü hal, DGM’ler ve EMASYA protokolü gibi uygulamalar kaldırıldı.

-Doğu ve Güneydoğuya yapılan yatırımlar, teşvikler bölge ekonomisi açısından önemli merhaleler oluşturdu.

-Ana dil üzerindeki kısıtlamalar kalktı. TRT Şeş başta olmak üzere yayıncılıkta ciddi açılımlar yapıldı.

-Hukuk devleti anlayışıyla devlet içindeki vesayet odakları, darbe ve sıkıyönetim algısı devre dışı kaldı. Bu durumların taviz vermek ya da bedel ödemek olmadığı ortadadır.

Savaşacaksak her şey savaşın sebebi olabilir. Barışacaksak her şey barışın sebebi olabilir. Zaman duygularımızla değil, aklımızla hareket etme zamanı. Savaşın kazananı, barışın kaybedeni yoktur.

Hepimiz aynı geminin yolcularıyız. Kader birliğimiz ve umutlarımız var. Çocuklarımızın geleceği için gördüğümüz rüyalarımız var. Hepimiz çocuklarımızı askere gönderirken askerliği Doğuya çıktığı zaman içimize bir od (ateş) düşüyor. Dönünceye kadar haberleri izlerken adeta diken üstünde izliyoruz. Gece yarısı çalan telefonlardan hep korkmadık mı? Yeter artık, korkulu rüyalar görmeyelim. Bu sürece duygularımızla değil aklımızla bakmaya çalışalım. Akan kanın durması için hepimiz fedakarlıkta bulunmalıyız.

Çözüm sürecini partiler üstü görmek zorundayız. Bu mesele sadece AK Parti’nin meselesi değildir. Dolayısıyla aklı selim insanlara ihtiyacımız var. Mehmet Akif’lere, Bediüzzaman’lara, Yunus Emre’lere ihtiyacımız var.  

Millet kavramını önemsiyoruz. Bu bizden olmayanı imha, ret ve asimilasyon şeklinde olmamalı. Bizim bu insanlarla bin yıllık bir ve beraber yaşama tecrübemiz var. Zaman hesaplaşmanın, ayrıştırmanın bölmenin değil, kucaklaşmanın, birleşmenin ve selamlaşmanın zamanı. Kral çıplak demenin vakti geldi, geçiyor. Oğlumu şehit verdim, torunumu da şehit vermek istemiyorum, dursun bu kan ve gözyaşı diyen anaları, ya da babasız büyümek istemiyorum diyen evlatların acısını yüreklerimizde hissetmeliyiz.

Şehit cenazeleri geldiği zaman,  şehit yakınlarının acısını nasıl paylaşıyorsak, PKK’nın salıverdiği insanların evindeki sevinci de öyle paylaşalım.

CHP ve MHP’nin çözüm sürecine karşı oluşunun sebebi, bu sorunu AK Parti’nin çözüyor olmasıdır. AK Parti’nin imkânsızı başarıyor olmasıdır.

Şair, Cemal Safi bu süreci ne kadar güzel ifade ediyor:

Gelin birlik olalım, yarın çok geç olmadan,

Gelin dirlik olalım, vazgeçin öç almadan,

Nefreti yok edelim, gel sende katıl bize,

İntikam eşkiyası sevgiyle gelsin dize.

               Yedi düvel elinden kim kurtardı bu yurdu,

               Mehmetcik değimliydi Laz’ı, Çerkez’i, Kürt’ü ,

               Hangimizin evladı feda olmadı yurda,

              Hangi bahçeden bir gül solmadı bu uğurda.

Asırlardır dinmedi bir bölücü ninnisi,

Aynı dinden değil mi Alevi’si, Sünnisi,

Bin kere lanet olsun hizip denen deliye,

Muhabbetle bağlıyız Muhammed’e, Ali’ye.

             Geçin o sınıfları kardeşim, geçin,

             Barışta buluşalım, mutlu Türkiye için,

             Düşmanı sevindirmenin ne alemi var şimdi,

            Milletçe sevinmemiz, kucaklaşmamız kar şimdi.

Selam ve dua ile……

Bu yazı toplam 1109 defa okunmuştur.
YASAL UYARI:Yayınlanan haberler, köşe yazıları, fotoğraflar, videolar ve her türlü içeriğin tüm hakları larende.com'a aittir. Kaynak gösterilerek bile olsa içeriğin bütünü özel izin alınmadan kullanılamaz. larende.com; İHA ve DHA abonesidir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2002 Larende Karaman Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0338 214 5757 | Faks : 0338 214 5757 | Haber Scripti: CM Bilişim