Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Çocuklar Ve Okul Heyecanı
Reklam

Çocuklar Ve Okul Heyecanı

Züleyha Tuna'nın Kaleminden...

13 Eylül 2017 - 15:16 - Güncelleme: 13 Eylül 2017 - 15:34
Reklam

Okulların açılmasına az bir zaman kaldı. Yeni bir eğitim öğretim yılının heyecanı öğrencileri, öğretmenleri ve ebeveynleri saracak.Okul öncesi, birinci sınıfa başlayacak olan çocukları ve ailelerini apayrı bir tatlı telaş saracağı aşikar. Ne de olsa alıştığı aile ortamından okul ortamına ilk adım atılacak. Sosyal bir çevre farklı karakterde birçok arkadaş, oyun, eğitim sürecinde disiplin kavramı ile tanışacaklar.

Bebeklik dönemlerinden; çocukluk dönemlerine kadar, fiziksel ve psikomotor gelişim süreçlerinde ellerinden tutan anne, babanın dışında farklı bir kişiyi hayatlarına katacaklar. Ebeveynler kadar etkili olacak kişiyi Öğretmen’i tanıyacaklar.

Artık çocuğumuzun sosyal çevre ile tanışma zamanı geldi. Çocuklar kendilerini  farklı karakterde arkadaş topluluğu arasında, sosyal kalabalığın içinde bulacak. Çocukların okul, sınıf ortamına adaptasyon sürecinde; Öğretmenlerimize büyük sorumluluklar düştüğü gibi ebeveynlere de bir o kadar sorumluluk düşüyor. Bu sorumluluklara değinmeden önce; okula kayıt süreci, prosedürler, okula uygun kıyafetlerin alınması, kırtasiye malzemelerinin seçilmesi, kişisel ihtiyaçlar, okulların açılması ile velileri, öğretmenleri hareketlilik, öğrencileri heyecan saracak. Konfeksiyon mağazaları, kırtasiyeciler bu heyecan ve hareketliliğe ortak olacak. İkinci sınıf velisi olarak hepinizin heyecanına ortak oluyorum.

Çocuklarımızın okul heyecanına ortak olmalı bu ortaklığı birkaç sohbetle onlara hissettirmeliyiz;

“Çocuğum artık okula başlayacaksın neler hissediyorsun?”

“Birçok arkadaşın ve sana değerli, özel, önemli bilgiler öğretecek öğretmenin olacak. Senin adına çok mutluyum.”

“Arkadaşlarınla çok güzel anlaşacağına, öğretmenini dikkatle dinleyeceğine eminim.” Gibi cümleler ile onlara özgüven aşılamalı çocuklarımızı motive etmeliyiz. Bu güzel sohbet arasına; çocuklarımızın anlayacağı dil ile toplum içinde, okul, sınıf ortamlarında dikkat edilmesi gereken temizlik adabından, dinleyerek ve konuşarak anlaşmaya kadar birkaç tüyolar verirsek, oğlumuzun, kızımızın sınıf ve okula yabancılık çekmemesine, daha kısa sürede adaptasyon sağlamasına yardımcı oluruz.

Öğretmenlerimize, velilerimize, öğrencilerimize; bilgi bereketi ile dolu hayırlı bir dönem temenni ediyorum.


Kaynak: Karaman Haber
Bu haber 1028 defa okunmuştur.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
DURU BULGUR ELEMAN İLANI
DURU BULGUR ELEMAN İLANI
İYİ PARTİ KARAMAN MİTİNGİ
İYİ PARTİ KARAMAN MİTİNGİ