• BIST 78.844
  • Altın 125,483
  • Dolar 3,0876
  • Euro 3,3575
  • Karaman 23 °C
  • Konya 20 °C
  • Ankara 20 °C
  • Antalya 25 °C
  • İçel 28 °C

Çocuk isterse BAŞARIR

Fatih Bircan

Bazen her türlü imkan olmasına rağmen çocuklarımızın eğitim yolculuğunda zorlandığından dert yanarız. Ders çalışmaya hevesli olmayan, kitap okumaktan uzak çocuklarımızı gördükçe üzülürüz. Parasal sorunumuz olmasa bile onların okumasını ilim yolunda koşmasını isteriz.

Peki, neden çocuklarımız okuldan uzaklaşır?

Yapılan araştırmalar başarının % 50’ sini çocuğun kişisel isteğinden kaynaklandığını göstermektedir. Öğretmenin başarıdaki rolü % 30, anne babanın etkisi ise % 20.

Görülen odur ki çocukta istek varsa başarı kendiliğinden gelmektedir. Bizler bu başarı isteğini dolaylı yollardan çocuklarımıza kazandırırsak o üzerine düşen görevi yapacaktır. Günümüz şartlarının imkanlarında sadece istekli öğrencilere ihtiyacımız var.

Gerekli motivasyonu sağlamak için takdir etmek güzel bir başarı aracıdır. Her insan bir başkasından güzel sözler duymak ister. Eleştiri ise tam tersi isteksizlik meydana getirir. Çocuklarımız ellerine kitap aldığında veya onları ders çalışırken gördüğümüzde sevindiğimizi gösterelim.

Zaman zaman çocuklara seviyelerine uygun hikaye kitabı alın. Kitap güzel bir hediyedir. Hediye olarak çocuğun hayatına giren kitaplar zamanla onun ilgisi çekecektir. Bir de ilgi alanlarına uygun kitaplar seçerseniz okumaya ilgisi hemen artacaktır. Misafirliğe gittiğinizde çocuklara kitap hediye ederseniz mutlaka ilgisini çekecektir. En son ne zaman çocuğunuza hikaye kitabı aldınız?

Her çocuğun kişisel özelliği farklıdır. Ve her özellik değerlidir. Kişisel farklılıklar doğru yaklaşımlar ile başarıya götürür. Yaramaz, asosyal gibi kavramların çocuklarımıza zarar verdiğini düşünmekteyim. Bu kavramlar hiçbir zaman başarıya engel değildir. Ve bu özellikler yüzünden onları hiçbir zaman yargılamamalıyız.

Kıyas çocukların nefret ettiği bir kavramdır. Arkadaşları veya başka çocuklar ile kıyaslanan çocuklar iç dünyalarında sert tepki verirler. Ve isteksiz olma halleri artar. Hiçbir insan eleştiri sevmez. Hele çocuklar için daha kötüdür eleştiri. Sevgiye eğilimli çocukları eleştiriye boğarsak sonuçları iyi olmayacaktır.

Çocuğumuzun yapmaktan hoşlandığı hobileri varsa ilgili kurslara göndermek enerjilerini doğru yönde kullanmalarını sağlayacaktır. Çocuğumuz bir futbol takımı tuttuğu zaman tüm futbolcuları ezbere bilir ve tüm maçları takip eder. İsteklidir. İlgilidir. Çocuklarımızın ilgi alanlarını dolaylı yollardan gelecek ile bağlayarak onlara güzel hedefler çizebiliriz. Bu onları başarı için daha istekli yapacaktır.

Eğitim yolunda başarıya istekli çocuklar yetiştirmek temennisiyle…

www.fatihbircan.com

 

Bu yazı toplam 1070 defa okunmuştur.
YASAL UYARI:Yayınlanan haberler, köşe yazıları, fotoğraflar, videolar ve her türlü içeriğin tüm hakları larende.com'a aittir. Kaynak gösterilerek bile olsa içeriğin bütünü özel izin alınmadan kullanılamaz. larende.com; İHA ve DHA abonesidir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2002 Larende Karaman Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0338 214 5757 | Faks : 0338 214 5757 | Haber Scripti: CM Bilişim