CHP KARAMAN MİLLETVEKİLİ
Reklam

CHP KARAMAN MİLLETVEKİLİ

Bu sözler Cumhuriyet Halk Partisi'nin Karaman Millevekili İsmail Atakan Ünver'den geldi.

11 Temmuz 2019 - 15:20 - Güncelleme: 11 Temmuz 2019 - 15:38

"TARIM VE HAYVANCILIK DUVARA TOSLADI"

Bu sözler Cumhuriyet Halk Partisi'nin Karaman Millevekili İsmail Atakan Ünver'den geldi.

CHP Karaman Milletvekili Av. İsmail Atakan Ünver, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde üreticinin sorunlarını dile getirdi. 

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'ye "tarım ve hayvancılık duvara tosladı" diye seslenen Ünver, "anlaşılan o ki hayvancılığı batırtmaya kararlısınız" diyerek ücretli hale getirilen aşı uygulama bedellerinin zaten zor durumda olan yetiştiriciyi sıkıntıya sokacağını dile getirdi. 

Ünver, Meclis'te yaptığı konuşmasında;

"Tarım Bakanlığı ücretsiz olarak uyguladığı hayvan aşılarını 8 Temmuz'dan itibaren döner sermaye üzerinden ücret karşılığında uygulamaya başlamıştır. Daha önce sadece uygulayıcıların el emeği karşılığında yapılan aşılar, bu tarihten itibaren aşı bedeli de dâhil olarak uygulanacaktır. Aşı başına yüzde 500'e varan maliyet artışı getiren bu uygulamadan sonra ne yazık ki bir çok yetiştirici, hayvanını aşılatamayacaktır. Bu da hayvan hareketliliğinin zirveye çıktığı Kurban Bayramı öncesinde salgın hayvan hastalıklarının yurt sathında yayılmasına sebep olabilecektir. 

Tarım ve Orman Bakanına sesleniyorum: Anlaşılan Sırbistan'ın lop etine, Arjantin'in, Brezilya'nın sığırına, Gürcistan'ın samanına muhtaç ettiğiniz hayvancılığı batırmaya kararlısınız. Yem maliyeti altında ezilip fiyat kıskacı altında can çekişen yetiştiricinin hâlinden ne zaman anlayacaksınız? Dümeninde olduğunuz tarım ve hayvancılık duvara tosladı, haberiniz yokmuş gibi davranmaya daha ne kadar devam edeceksiniz?" diye  sordu.

Bu haber 835 defa okunmuştur.