Reklam
Reklam
CHP GENÇLİK KOLLARI GENEL BAŞKAN YARDIMCISI

CHP GENÇLİK KOLLARI GENEL BAŞKAN YARDIMCISI

Berat kelimesi; kurtulmak, beri olmak, suçlu olmamak anlamına gelmektedir. Berat ve beraet, beri olmak, aklanmak, temiz ve suçsuz çıkmak anlamlarındadır.

19 Nisan 2019 - 00:21
Reklam

İnananların bu gece günah yüklerinden kurtulup, ilâh bağışa ermeleri umulduğu için, sözlük manasına uygun olarak “Berat Gecesi” denilmiştir. Bu geceye, bereketli ve feyizli bir gece olması sebebiyle mübarek gece; günahların affı ve kulların temize çıkarılması sebebiyle Beraat gecesi ve kulların ihsana kavuşmaları nedeniyle de Rahmet gecesi gibi adlar da verilmiştir.
Berat, Müslümanlara kulluk bilinci ve hesap verme şuuruyla; hata, suç ve yanlışlardan kaçınmayı, günahlardan arınmayı; affedilmenin yanında affedici olmayı da, bağışlanma isteğinin yanında bağışlayabilme şuurunu da kazandırır.
Berat gecesi, Kur'an-ı Kerim'in Levh-i Mahfz'dan Dünya semasına toptan indirildiği gecedir. Buna "inzâl" denir. Kadir Gecesi'nde ise Peygamber'e ilk kez ve parça parça indirilmeye başlanmıştır. Buna da "tenzl" denir.
Peygamberimiz Hazreti Muhammed Berat Gecesinin önemini şöyle anlatmıştır;
-Bu yıl içinde doğacak her çocuk, bu gece deftere geçirilir.
-Bu yıl içinde öleceklerin isimleri, bu gece özel deftere yazılır.
-Bu gece herkesin rızkı tertip olunur.
-Bu gece herkesin amelleri Allahü Teâlâ’ya arz olunur.
İslam alemi için en hayırlı gecelerden biri olan Berat Gecesinin tüm İslam alemine Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’in anlatmış olduğu gibi olması, bu mübarek gecede dualarımızın kabuI ve makbul olması diIekIerimIe. Beraat kandilinizi kutlar, size ve sevdiklerinize hayırlara vesile olmasını dilerim. 

Bu haber 596 defa okunmuştur.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x