• BIST 79.268
  • Altın 126,113
  • Dolar 3,0791
  • Euro 3,3637
  • Karaman 10 °C
  • Konya 11 °C
  • Ankara 9 °C
  • Antalya 26 °C
  • İçel 24 °C

Camilerimiz ve Cemaat

Halis Karaduman

Eve saygı ev sahibine saygıdır. Bir misafirliğe giderken giyimine kuşamına dikkat ediyorsun, tıraşına çorabına özen gösteriyorsun, neden, ev sahibine ayıp olur. Ev sahibine saygısızlık olur. Haklısın öyle olması, dikkat edilmesi gerekir. Bir daireye gideceksin, bir toplantıya katılacaksın, aman ayıp olur temiz ve tertipli giyineyim, bir kusur etmeyeyim diyorsun, tebrik ederim. Olması gereken güzel bir davranış sergiliyorsun.

Her şey güzel de Allah’ın(cc) evine; camilerimize, mescitlerimize giderken aynı titizliği aklına getiriyor musun? Allah(cc) verdiği nimeti kulunun üzerinde görmeyi sever, buyrulmuyor mu? O halde O’nun verdiği nimeti O’nun mekânında, O’nun huzurunda giymekten daha güzel ne olabilir.   

            Bakıyorsun camiye gelmiş, çok güzel. Ama evde oturduğu, akşam yattığı eşofman ile gelmiş. Ayağında çorap yok. Kısa bir kazak giymiş eğreti duruyor. Oldu mu bu. Yazık değil mi, Ayıp değil mi? Sana birçok, sayısız nimetler veren Yaradan’a saygısızlık değil mi? Camiler hepimizin birinci derecede evidir. Evlerimizden temiz ve bakımlı olmalıdır. Camide bir çöp kaldırmanın, cennette bir mekân kazandıracağı unutulmamalıdır.

            Kardeşim camide lüzumsuz konuşma, kabirde karanlığa gark olursun, kazandığın sevaplar yok olur. Dünya kelamı söyleme, çünkü ağzından çıkan koku melekleri rahatsız eder. Hayvanların otu yediği gibi sevapların yok olur, aman dikkat et.

Peygamberimiz(sav) safları sıklaştırın, boşlukları kapatın, Allah(cc) safta boşluk bırakana gazap eder, şeytanlar onlara musallat olur, buyruluyor. Bakıyorum bizimki namaza durmuş, buraların kaptanı benim misali sağında-solunda büyük boşluk, kasılmış duruyor. Biri safları sıklaştıralım sevap kazanalım düşüncesiyle araya girse, seninki rahatsız oluyor, burnundan soluyor. Oldu mu bu ya. Müslüman camide Allah’ın(cc) emrini uygulamaya çalışan kardeşine şefkat göstermiyorsa vay halimize. Kardeşler, dost dosta dayanınca daha dik durmaz mı? Neden böyle oluyor. Gelin önce kalplerimizi yumuşatalım. Allah’ın(cc) katı kalplere rahmet nazarıyla bakmayacağını unutmayalım.

Bakıyorum, bir an önce camiden çıkmaya çalışıyor. İnsan Allah’ın(cc) bereketli evinden kaçar mı? Balık denizden çıkar mı? Cenneti kazanmak için geldiği bu mekânda sanki dışarıda kendisini bekleyen daha önemli işleri varmış gibi, namaz kılan kardeşinin secde yerine basarak kaçmaya çalışıyor. Bu ne telaş, böyle davranarak neler kaçırıyorsun, ne günahlar işliyorsun haberin var mı?

Bir de cami görevlilerine sözüm var. Lütfen cemaatten önce camiyi terk etmeyelim. Mademki camii en mübarek ev diyoruz. Hadi o halde namazdan sonra bir süre camide oturalım. Mesela öğle ile ikindi namazı arası camide kalsak ne olur. İki cemaat etrafına toplanır, onlarla sohbet edip, bir şeyler öğretelim. Ne mutlu arada bir kendine; “Ben bu Peygamber postunda dünya içim mi, ahiret için mi oturuyorum?” diye soranlara…

Bir vesile ile Siirt’e gitmiştim. Camide akşam namazını kıldık. Cemaat öbek öbek, üçer beşer halka olup dini konular üzerine sohbete başladılar.

Yanımdakine; -Ne oluyor, dedim.      

-Burada namaz kılınınca ayrılmazlar, yatsı namazına kadar sohbet ederler, namazdan sonra dağılırlar, dedi. Gıpta ettim. Ellerinde ayakkabılar, bir birlerine çarparak bir an önce kendilerini dışarıya atmaya çalışanlar gözümün önüne gelince çok hayıflandım.

Kardeşler; her zaman ve her yerde, öncelikle Allah’ın(cc) evinde, O’nun ve kullarının gönüllerini incitmemek dilek ve temennilerimle…

Bu yazı toplam 1179 defa okunmuştur.
YASAL UYARI:Yayınlanan haberler, köşe yazıları, fotoğraflar, videolar ve her türlü içeriğin tüm hakları larende.com'a aittir. Kaynak gösterilerek bile olsa içeriğin bütünü özel izin alınmadan kullanılamaz. larende.com; İHA ve DHA abonesidir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2002 Larende Karaman Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0338 214 5757 | Faks : 0338 214 5757 | Haber Scripti: CM Bilişim