• BIST 79.433
  • Altın 125,756
  • Dolar 3,0719
  • Euro 3,3449
  • Karaman 8 °C
  • Konya 5 °C
  • Ankara -1 °C
  • Antalya 21 °C
  • İçel 17 °C

"Bu Seçim Yüz Güldürür Mu"

Mustafa Koçak

1 Kasım’a sayılı günler kala toplumun tüm kesimlerinde bir sakinlik mevcut. Gerek halk gerekse siyasiler sonucun ne olacağını az buçuk kestirebiliyorlar sanki. Hdp’nin baraj altında kalma sorunu olmadığı ortada ama oylarında da bir düşüş bekleniyor.Bunun yanında herşeyde hayır vardır diyerek hayır eksenli bir politika izleyen Mhp ise bir kaç puanlık oy kaybına mahkum olacak gibi. Chp ise küçük bir  yükselme yaşayacak gibi gözüküyor. Ak Partinin merakla beklediği konu ise 276 milletvekiline ulaşıp tek başına iktidarı alıp alamayacağı. Ak partinin oy oranlarında da bir yükselme söz konusu olsa da bu yükselme tek başına iktidar için yeterli olacak mı sorusu siyasetle ilgilenen herkesin kendince yorumlar yapmasına sebep olmakta. Biz seçim sonuçlarını 1 Kasım’da halkın iradesine bırakalım ve gelelim partilerimizin neler vaat ettiklerine ?

7 Haziran seçimlerinde olduğu gibi bu seçimde de orta ve alt sınıfa hitap eden vaatler göze çarpmaktadır. Seçim sonrası pek umursanmayan ortanca seçmen seçim sonuçlarını etkileyen ana unsur olacağından tüm siyasi partiler bunun üzerine çalışmaktadırlar. Daha önceki yıllara nazaran son iki seçimimizin ekonomik vaatler üzerinden gidiyor olması aslında ülke olarak önceliklerimizin farklılaştığını göstermektedir. Artık toplum ekonomik gelişmelere adapte olmuş ve isteklerinin toplum refahının artması yönünde olduğunu açıkça belirtmişlerdir. Bu durum siyasi partilerimizi yaratıcı olmaya teşvik etmiş ve ekonomik vaatlerle dolu bir seçim beyannameleri yayınlamalarına neden olmuştur.Şimdi kısaca bu vaatlere bir göz atalım; Emeklilerin ücretlerinin azlığı konusunda her siyasi parti hem fikir olmuş durumda ki emekli maaşlarına zam tüm partilerin programına girmiş durumda. Ayrıca taşeron işçiler için de tüm partiler kadro müjdesi vermektedir. Özellikle bu iki konuda ki seçim beyannameleri göstermektedir ki iktidarın kim olduğundan çok sözlerinin eri olup olmadığı önem kazanacaktır.

Gençler de bu seçimin gözdelerinden olmaktadır daha önce özellikle Akpartinin profesyonel olarak gençler üzerine eğilmesi ve gençlerden ciddi oylar alması bu seçimde diğer siyasi partilerinde gençlik potansiyelini görmesine ayrıca gençler arasında sürekli artan işsizlik belasının kronikleşmeden çözüm yollarının aranmasına neden olmuştur. Siyasi partilerin vaatlerinin ne olduğuna kabaca göz atarsak ; Kendi işinin kurmak isteyen gençlere hibe ve faizsiz krediler, gelir vergisi muafiyetleri, seçme seçilme yaşının 18’e düşürülmesi, sınırsız internet, evlilik teşviki, ikinci öğretim harçlarının ve üniversite sınavının kaldırılması diyebiliriz. 

Çiftçi kardeşlerimize de bu seçim uğurlu gelecek ; Yem ve gübrede vergilerin kaldırılması, teşvik ve hibelerin verilmesi, mazotun fiyatının düşürülmesi veya çiftçiye bu konuda destek verilmesi, organize tarım ve hayvancılık projelerinin hayata geçirilmesi gibi vaatler yüz güldürmektedir. Bankalara borcu olanlara da müjdeler var. Milyonlarca bireyin kredi kartları veya kredi borçları yüzünden nefes alamayacak duruma geldiğini gören siyasilerimiz bu konuda da birçok vaat vermektedirler. Faizlerin bir kısmının silinmesi ve ödeme kolaylıklarının sağlanması için çalışmalar yapmaktadırlar.

Tüm vaatleri sıralarsak sayfalarca yazmamız gerektiğinden kısaca ekonomik vaatleri özetlemeye çalıştım. Bu vaatlerden anlamamız gerekenin ne olduğu konusuna gelince ; bu seçim ekonomik vaatler üzerine kurulu bir seçim.Sosyal adaletin sağlanması,işsizlikle mücadele, üretimin artırılması, borçluluk düzeylerinin düşürülmesi gibi vaatler içeriyor. Yeni Türkiye’de kimse başörtüsünden, laiklik elden gidiyor söyleminden dem vurmuyor yani Türkiye gelişmiş ülkeler düzeyinde bir seçimle karşı karşıya.Ülkemizin ekonomik sorunları belirlenmiş ve bunlar üzerine projeler hazırlanmış sanki ekonomik bir seferberlik ilan edilmiş gibi duruyor.Siyasilerin kadrolarını incelediğim zaman Akparti, CHP ve MHP’nin ülkeyi yönetebilecek kadrolara sahip olduğunu ve özellikle son dönemlerde CHP’nin iktidar hasretini gidermek için ciddi atılımlar yaptığını söyleyebiliriz.  Şimdi sormamız gereken şu  ‘Acaba hangi parti daha samimi ?‘.  2002’den bu yana tek başına iktidar olan yıpranmış, hatalar yapmış ama bu hatalardan ders çıkarttığını söyleyen ve yaptığı hizmetlerle kendini ispatlamış bir Ak Parti, iktidara hevesli ve bunun için çabalayan fakat hala eski kalıplarından tam anlamıyla kurtulamayarak kendi içinde bile bütünlük sağlayamayan bir CHP ve muhalefet partisi olmayı tercih eden diyalog yollarını tıkayan tabanına bile zıt bir MHP. Diğer bir parti olan HDP için zaten söylenecek tek şey eli kanlı terör örgütlerinin güdümünden kurtulmadığı sürece Türkiye partisi olamayacağıdır.

1 Kasım’ın ülkemiz için hayırlara vesile olmasını temenni ediyor, yazıma Erzurumlu İbrahim Hakkı’nın bir dörtlüğüyle son veriyorum.Her sözde nasihat var,Her nesnede zinet var,Her işte ganimet var, Mevla görelim neyler, Neylerse güzel eyler.

Bu yazı toplam 1580 defa okunmuştur.
YASAL UYARI:Yayınlanan haberler, köşe yazıları, fotoğraflar, videolar ve her türlü içeriğin tüm hakları larende.com'a aittir. Kaynak gösterilerek bile olsa içeriğin bütünü özel izin alınmadan kullanılamaz. larende.com; İHA ve DHA abonesidir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2002 Larende Karaman Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0338 214 5757 | Faks : 0338 214 5757 | Haber Scripti: CM Bilişim