Böke’den Gürcan’a “Börek” Göndermesi
Reklam

Böke’den Gürcan'a “Börek” Göndermesi

CHP Genel Başkan Yardımcısı Selin Sayek Böke: “İstediğimize Börek Yaparız”

04 Eylül 2015 - 17:33 - Güncelleme: 26 Temmuz 2016 - 19:54
Reklam

CHP Genel Başkan Yardımcısı Selin Sayek Böke, “Eğer bir Müslüman kadın börek yapmasını bilmiyorsa o aile dağılmaya mahkumdur” diyerek yeni bir gündem oluşturan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşen Gürcan’a cevap verdi.
İzmir’de, kadına karşı şiddete dikkat çekmek için gerçekleştirilecek “Notalar şiddete karşı” projesinin tanıtım toplantısında konuşan Böke, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşen Gürcan’a “Biz istediğimiz zaman istediklerimize börek yapma özgürlüğüne sahibiz” diyerek göndermede bulundu.
Mahkumlardan, engelli bireylere kadar pek çok kitleye hitaben düzenlediği sosyal sorumluluk projeleriyle dikkat çeken İzmirli müzik eğitmeni Muharrem Dayanç, bu kez notalarına kadına karşı şiddeti engellemek için ses verecek. “Notalar şiddete karşı” adıyla düzenlenecek olan gitar, bağlama, ritim ve koro konseri projesinin tanıtım toplantısı Tarihi İzmir Havagazı Fabrikasında düzenlendi. Toplantıya, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Selin Sayek Böke, projeye destek veren belediye başkanları ve eşleri, sivil toplum kuruluşu üyeleri ile üniversitelerden temsilciler katıldı.
Müziğin tarih boyunca birçok amaç için kullanıldığını anlatan “Notalar şiddete karşı” sosyal sorumluluk projesinin sahibi müzik eğitmeni Muharrem Dayanç, “Biz bu projede şuna inandık; tarih boyunca savaş ortamlarında en çok kadınlar tecavüze, şiddete uğramıştır. Bu yaşanılan travmaların tedavisinde ve bir daha savaşların olmaması için müzik barışın dili olmuştur. Bu nedenle müzikle ulaşılamayacak kimse yoktur” dedi.

“ŞİDDET YÜZDE BİN 400 ARTTI”
Kadına şiddetin evrensel bir sorun olduğunu dile getiren Böke, “Kadına şiddetin son 7 yılda yüzde bin 400 arttığı bir dönemden geçiyoruz. Çözüm siyasetin dilinden başlar. İnsana değer veren bir dilin mutlaka Türkiye siyasetine yerleşmesi gerekiyor” dedi.
Geçen günlerde Twitter hesabından, “Eğer bir Müslüman kadın börek yapmasını bilmiyorsa o aile dağılmaya mahkumdur” diyerek yeni bir gündem oluşturan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşen Gürcan’a da göndermede bulunan Böke, “Biz istediğimiz zaman istediklerimize börek yapma özgürlüğüne sahibiz. Aynı zamanda istediğimiz zaman istediğimiz yerde yüksek sesle kahkaha atma özgürlüğüne sahibiz. Hatta biz sizin arasında notalarda yolumuzu bulmayı değil, kahkahalarımızla birbirimize enerji verebildiğimiz bir Türkiye özlemi duyuyoruz” ifadelerini kullandı.

ARALIK’TA KONSER VAR
“Notalar şiddete karşı” projesinin süresi dört ay olarak belirlendi. Haftada iki gün, iki saat yapılacak çalışmaların ardından Aralık ayında İzmir Devlet Senfoni Orkestrası işbirliğiyle bir konser düzenlenecek. Proje ile koro, ritim, gitar ve bağlama gruplarından en az 50 mağdur kadına ulaşılması hedefleniyor.

Bu haber 2297 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..