• BIST 78.739
  • Altın 127,004
  • Dolar 3,1105
  • Euro 3,3880
  • Karaman 8 °C
  • Konya 12 °C
  • Ankara 10 °C
  • Antalya 16 °C
  • İçel 22 °C

Birlikte Yaşama Ahlakı

Osman BURÇAK

Diyanet işleri başkanlığı 2015 yılı Kutlu Doğum  etkinliklerinin konusu olarak Hz. Peygamber ve “Birlikte Yaşama Ahlakı” nı seçerek kanaatimce yerinde bir konu belirlemiştir. Yurt genelinde, İllerde, ilçelerde, köylerde ve okullarımızda bu konu işlenmiş ve çok yoğun katılımlar olmuştur.

Birlikte yaşama ahlakı insanlık tarihi boyunca önemini korumakla beraber, günümüzde her zamankinden daha fazla ihtiyacımızın olduğu bir konu ve davranış biçimidir.

Hz. Peygamber  Medine’ye hicret ettiği zaman Medine toplumunun yarısı Yahudiler’den oluşmaktaydı. Hz. Peygamber ilk resmi anlaşmayı imzalayarak Müslümanlar ile Yahudileri birlikte yaşama ahlakına davet etmiştir. Bu anlaşmaya göre Medine topraklarını dış saldırılara karşı Yahudiler Müslümanlarla beraber savunacaktı.  Müslümanlar dış saldırılara karşı kendi haklarını korudukları gibi Yahudilerin haklarını da koruyacaklardı.  Dinleri ayrı olsa da aynı topraklarda yaşıyorlardı ve birlikte yaşama ahlakı da bu gerektiriyordu.

Hz. Peygamber Müslüman olsun olmasın insanlar arasında bir ayrım yapmazdı. Bir defasında yoldan geçen bir cenazeye ayağa kalkmış, sahabiler Ya Rasülallah o cenaze bir yahudiye aittir, neden ayağa kalktınız deyince, Hz Peygamber  oda bir can taşımıyor muydu diyerek cevap vermiştir.

Güzel bakan güzel görür. Peygamberimiz bir gün ashabıyla yolda yürürken bir hayvan leşine rastlarlar. Sahabiler o leşin etrafa saçtığı kokudan dolayı burunlarını tıkayarak geçerken, Hz Peygamber  dişleri ne kadar güzelmiş diyerek tebessüm etmiştir. İşte biz leşte bile bir güzellik gören bir Peygamberin ümmetiyiz.   Eğer görmek istersek her birimiz, her birimizin üzerinde mutlaka güzel bir şeyler görebiliriz.

Bütün insanlar bir tarağın dişleri gibi eşittir diyen Hz. Peygamber, gönüller arasına mesafe koyan  bütün ayrımcılık ve ötekileştirmeleri ortadan kaldırmıştır. Hz. Peygamber yaşadığı ortamda toplumla hep iç içe olmuş, aynı şekilde İslam aleminin de başkalarıyla iyi ilişkiler içinde olmasını istemiş ve Müslümanların kimseye eziyet etmemesini öğütlemiştir.   Bizler toplum halinde huzur içinde yaşamak istiyorsak hayatımıza ve toplumumuza birlikte yaşama ahlakını tesis etmeliyiz.

Ülkemize, gönül coğrafyamıza ve insanlığa barış, huzur, esenlik, merhamet, şefkat, adalet ve fazilet aşılamanın yolu birlikte yaşama hukuku ve ahlakını gönüllerimize nakış nakış işlemekten geçmektedir.

Şu günlerde Ülkemizde seçim atmosferine girilirken birlikte yaşama hukuku ve ahlakına her zamankinden daha fazla riayet etmeliyiz. Siyasi parti başkanları başta olmak üzere teşkilat mensupları konuşmalarına dikkat etmeli. Toplum olarak bizler ekranları başında liderlerin atışmalarını izlerken adeta çocuklarımızı ekranlardan uzak tutmak zorunda kalıyoruz. Ağızdan çıkanları kulakları duymuyor. Öfke gelir göz kızarır, öfke gider yüz kızarır derler. Eminim ki miting meydanlarında söylenen sözleri akşam başını yastığa koyunca düşündükleri zaman, bunları ben mi söyledim diyerek her birinin yüzü kızarıyordur.

Hepimiz bu ülkede yaşıyoruz. Hepimiz aynı geminin yolcularıyız. Bu gemi batarsa parti ayrımı, cemaat ayrımı, dernek, sendika ayrımı gütmeksizin hepimiz batarız. Seçimler gelip geçer, ama bizler yarın yine yüz yüze bakacağız. Birbirimizden kız alıp  kız vereceğiz. Düğünlerimizde, derneklerimizde, cenazelerimizde yine bir araya geleceğiz. Beş vakit namazda olmasa da,  Cuma ve Bayram namazlarında omuz omuza namaza duracağız. Birbirimize karşı mahcup olacağımız sözler söylemekten kaçınmalıyız. Nedir bu birbirimize karşı olan kin ve nefret. Hepimiz Adem’in çocuklarıyız ve hepimiz topraktan yaratıldık.               

Hz. Peygamberin aynı dine mensup olmayan Medine toplumunda tesis ettiği birlikte yaşama ahlakını bizler bugün aynı devletin, aynı dinin mensupları olarak neden tesis edemiyoruz.

Şunu asla unutmayalım. Bu dünya bir misafir hanedir.  Hepimizin vakti gelince misafirliği bitecek  ve göçüp gideceğiz. Siyasi ikbal için, makam mevki için, dünyalık bir takım menfaatler için birbirimizi kırmaya hiç hakkımız yok. Unutmayalım, bizim bizden başka dostumuz yok.

Yunus Emre ne güzel ifade etmiş.

Şu çeşmenin haline bak, su içecek tası yok,

Kırma kimsenin kalbini yapacak ustası yok.

Birlikte yaşamak için şunlara dikkat etmeliyiz.

Birbirimizi  SEVMELİYİZ, Birbirimize SAYGI duymalıyız, Birbirimize SABREDEBİLMELİYİZ, birbirimizle SEBAT içinde yaşamalıyız toplum olarak birbirimize  SADAKAT ile bağlı olmalıyız.

Selam ve Dua ile…….

Bu yazı toplam 951 defa okunmuştur.
YASAL UYARI:Yayınlanan haberler, köşe yazıları, fotoğraflar, videolar ve her türlü içeriğin tüm hakları larende.com'a aittir. Kaynak gösterilerek bile olsa içeriğin bütünü özel izin alınmadan kullanılamaz. larende.com; İHA ve DHA abonesidir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2002 Larende Karaman Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0338 214 5757 | Faks : 0338 214 5757 | Haber Scripti: CM Bilişim