• BIST 79.118
  • Altın 125,288
  • Dolar 3,0774
  • Euro 3,3518
  • Karaman 18 °C
  • Konya 17 °C
  • Ankara 18 °C
  • Antalya 25 °C
  • İçel 26 °C

Bir Millet Uyanıyor

Halis Karaduman

Şair "Bir zamanlar bizde millet hem de nasıl milletmişiz. Gelmişiz dünyaya milliyet nedir medeniyet nedir öğretmişiz" diyor. Ne kadar da doğru söylüyor. Geçmişimizi ne güzel ifade ediyor. Sultan Alparslan Malazgirt'te mağlup ettiği Romen Diyojen' in başına herhangi bir bela gelmesin diye İstanbul'a kadar askerleriyle gönderiyor. Emanete değer vererek asaletini gösteriyor..

Benim askerlerim ordunun geçtiği bağlara ücretini bırakarak geçiyor, ne kadar asil bir millet olduğunu tarihe yazıyor.

Haçlı bozuntularına İslam topraklarına giremezsiniz diyerek, yıllarca göğsünü siper eden yiğit ve İslam’ın bayraktarlığını yapan bir ceddim var benim. Ruhları şad olsun… Din için, vatan için cepheden cepheye koşan, cesetleri kıtalara dağılmış, ruhları Mevla’nın katına yükselen Allah'ın mübarek kutlu ‘asker milleti’ olmuşuz. Altay dağlarını Hira dağlarına, peygamber mağarasına bağlamışız.

Kendini İslam'a ve insanlığa adamış uzak yakın demeden "Aman" diyen her milletin imdadına yetişmiş büyük Türk milleti. Bugün Türküm deyince mazlum milletler seni bağrına basıyorsa, bil ki bundan atalarının birikmiş emeği ve İslâm’a olan gönül seferberliği var.

……………………………

Bize ne oldu:

Bize ne oldu da üç kıtada at koşturan bu millete Anadolu’yu çok görüyorlar……

Mutlaka bu milletin kendine gelmesi, üzerine biriken külleri silkinip atması lazım. Bu milletin kimliğini bilen düşmanlar; savaş meydanlarında yenemedikleri asil milleti Bizans oyunlarıyla yürüyüşünü engellemek, milleti geçmişinden habersiz güçsüz mecalsiz göstermek istiyorlar.

Kısacası aslana kedi muamelesi yapmak için seferber oldular. Milletin, özellikle gençliğin üzerindeki millî ve manevî kalkanlarını sökmeye çalıştılar."Sen güçsüzsün, senden bir şey olmaz" yalanını yıllarca utanmadan bizlere yutturdular. Bu milletin kendine gelmesine, aslına dönmesine engel olmak için sürekli içini boşaltmaya çalıştılar.

Milletin geleceğini karattılar.

Bir milleti yok etmek o milletin istikbale dair ümidini yok etmektir. Ümidi kesilmiş bir millet kafası parçalanmış bir kurbanlıktır. Milletin gençliğinin hedeflerini karartılarak geleceğini yok etmeyi amaçladılar.

Ama başaramadılar başaramayacaklar. Aslan her zaman, her daim aslandır. Yaralı da olsa aslandır. İçimizde adları Ahmet, Mustafa, Ayşe, Fatma da olsa, bu millete tamamen ters insan topluluklarına bir zamanlar her türlü yetki verildi. Türkün-Müslüman’ın öz değerlerini yok etmek, aslından koparmak için seferber olundu. Milleti vurdumduymaz, nemelazımcı, gençliği sev-genç haline getirmek için usanmadan ve utanmadan çalıştılar. Bu uğurda her türlü imkânı kullandılar, yazılı ve görsel neşriyatı seferber ettiler. Gençliğin içini boşaltmaya çalıştılar. Belki de kısmen başarılı oldular.

Ancak millet bu numaraları yutmadı. Kendine geldi, aslına döndü. Vatanına, maneviyatına, gençliğine el uzatan kuzu görünümlü çakalları tanıdı. Bu vatan bölünmez, bu millet yok olmaz dedi. Daha sağlam adımlarla yürümeye başladı.

Mevlâ’m birliğimizi ve dirliğimizi bozmasın. Yolumuzu açık eylesin…. 

Bu yazı toplam 1928 defa okunmuştur.
YASAL UYARI:Yayınlanan haberler, köşe yazıları, fotoğraflar, videolar ve her türlü içeriğin tüm hakları larende.com'a aittir. Kaynak gösterilerek bile olsa içeriğin bütünü özel izin alınmadan kullanılamaz. larende.com; İHA ve DHA abonesidir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2002 Larende Karaman Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0338 214 5757 | Faks : 0338 214 5757 | Haber Scripti: CM Bilişim