larende

karaman haberleri

  • BIST 75.929
  • Altın 129,650
  • Dolar 3,4399
  • Euro 3,6520
  • Karaman 1 °C
  • Konya -2 °C
  • Ankara -2 °C
  • Antalya 12 °C
  • İçel 14 °C

Belirli Günler. Öğretmenler Günü

Hasan ERKAN

Zaman çok hızlı ilerliyor.

Günlerin çok çabuk geçmesi ve zamanın hızla akıp gidiyor olmasının en büyük sebebi belirli günlerin oldukça fazla olmasındandır. Hayatımızda belirli gün ve haftaların az olduğu yıllarda zaman bu kadar hızlı ilerlemezdi. Hoş belirli gün ve haftalar da o zamanlar sadece Milli Eğitim Bakanlığını ilgilendirirdi.

Şimdilerde aynı tarihlerde neredeyse birkaç önemli gün olabiliyor. Şehrin eşraf, ekabir ve devairi bu önemli günlerde kutlama mesajları ile günün anlam ve önemine katkıda bulunuyorlar. Hatta en son dünya komşuluk gününde birçok açıklama ve beyanat yayınlandı. Kasım ayının on dokuzu  dünya  tuvalet günü ilan edilmiş. Yeni bir günümüz daha olmuş. Ancak bu konuda hiçbir açıklama ve beyanat yapılmadı. İşte bu heyula içinde bir önemli gün daha geldi çattı. Nedir o gün? Öğretmenler günü elbette. Her ne kadar öğretmenler günü yaklaşık 18 milyon öğrenci ve 900 bin öğretmeni ilgilendiriyor gibi görünse de ,79 milyon ülke halkını dolaylı olarak ilgilendiriyor. Nasıl ilgilendirmesin ki? Öğretmenler gününden önce öğretmene zam müjdesi esnafı hareketlendirirken gizli çekimlerle gündeme düşmüş görüntüler art niyetli ve saf niyetli insanları meraka düçar kılıyor. Toplumun bir parçası olan öğretmenlerden birinin veya birkaçının toplumun işlediği günahları işlemesi kamuoyunda önemle infiale dönüştürülüyor. Biliriz ki öğretmenleri kutsallaştırıp sonra da yemeye kalkmak cahiliye adetlerinden bir adettir.

Öğretmen kutsal değildir. Ete kemiğe bürünmüş bir melek hiç değildir. Canı olan, gönlü  olan, ömrünü vatan evlatları için, canını vatanı için feda etmiş birisidir.

50 yıl önce nasıl döneminin en zor şartlarında mesleğini icra ediyorsa bugünün en zor şartlarında da mesleklerini icra etmektedirler.

Bu yüzdendir minik hafızalarda öğretmenlerin isimleri altın levhalarla yazılmaktadır. Kaç yıl geçerse geçsin hala dün gibi öğretmenlerimizin isimlerini simaları ile birlikte hatırlar ve yad ederiz.

Birkaç olumsuz örnekle topyekün öğretmen camiasını karalayacak veya kalbimizden silecek değiliz.

Öğretmenlerimizi sadece öğretmenler gününde hatırlamayız. Onları bir güne sığdırmayız. İki eski okul arkadaşı bir araya geldiğimizde en az birkaç öğretmenimizi hayırla yad ederiz. Veya  çocuğumuzla ders çalışırken dile gelir öğretmenlerimiz. Birisi bizden bir hatıramızı anlatmamızı istese mutlaka öğretmenlerimizle olan bir hatıramızı gülümseyerek anarız.

Geçsin gitsin günler. Her güne bir konu bulunsun. Öğretmenler her daim bizim hafızlarımızda ve dilimizdedir. Belirli gün ve haftaların içinde birkaç olumsuz örneğe boğdurmayız öğretmenlerimizi.

Bu yazı toplam 504 defa okunmuştur.
YASAL UYARI:Yayınlanan haberler, köşe yazıları, fotoğraflar, videolar ve her türlü içeriğin tüm hakları larende.com'a aittir. Kaynak gösterilerek bile olsa içeriğin bütünü özel izin alınmadan kullanılamaz. larende.com; İHA ve DHA abonesidir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2002 Larende Karaman Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0338 214 5757 | Faks : 0338 214 5757 | Haber Scripti: CM Bilişim