• BIST 78.333
  • Altın 127,248
  • Dolar 3,1234
  • Euro 3,4073
  • Karaman 12 °C
  • Konya 13 °C
  • Ankara 14 °C
  • Antalya 28 °C
  • İçel 29 °C

Bel Ağrısından Korunmak İçin Öneriler

Sağlık Köşesi I

-Ayakta Durma

Uzun süre ayakta durmayı gerektiren durumlarda ayak pozisyonlarınızı sık sık değiştirin ve ağırlığı bir bacaktan diğerine aktarın. Mümkünse arada 5 dakika oturma molaları ile dinlenin. Uygun ayakkabı kullanın.

-Oturma

Oturma ile ilgili hatalardan biri otururken bel kavisini aşırı arttırmak, diğeri ise sırtı kamburlaştırmaktır. Kamburlaşarak oturmak, bel ağrısı açısından daha zararlı olmakla beraber, asıl önemli olan hatalı oturma süresinin uzunluğudur. Kalçalarımızı sandalye ya da koltuğun oturma yerinin arkasına gelecek şekilde düzgün bir şekilde yerleştirin. Otururken belinizi doğal bel kavisinize uygun olarak destekleyin. Uzun süre aynı pozisyonda oturmaktan kaçının. Arada pozisyon değiştirin ya da ayağa kalkıp kısa süre yürüyün. Uzun araba seyahatlerinizde, düzenli aralıklarla molalar verin ve hatif gerinmeler uygulayarak bel kavisinizi düzeltin. Her iki bacağınızı bir sandalye üzerinde uzatarak oturmaktan kaçının. Bacak bacak üstüne atarak oturmaktan kaçının. Bu pozisyon siyatik ağrısı ve dolanım problemine yol açar.

-Yatma

Doğru yatış pozisyonu konusunda kesin saplamalar yoktur. En iyisi en rahat pozisyonda yatmaktır. Yatak içerisinde gerinmek ve serbestçe hareket edebilmek önemlidir.  Yatılan yer düz olmalı ve fazla yumuşak olmamalıdır. Diz ve kalça ekleminde bir sorun yoksa diz altına yastık konulması bel için rahatlatıcıdır. Yüzükoyun yatmak disk içi basıncı arttıracağı için bel ağrısı olan kişilere tavsiye edilmez. Bel sağlığı acısından doğru bir pozisyonda yataktan kalkmanın da bir kuralı vardır. Önce bacaklar birleştirilerek bükülür. Sonra baş, omuz ve dizler aynı anda döndürülerek kolların yardımı ile yatakta oturur pozisyona gelinir. Son aşama olarak ayağa kalkılır. Dalgalanma bir yüzeye sahip olan orta sertlikte bir yatak bel sağlığı açısından en uygun olan seçimdir. Çok sert olmamalıdır.

-Ağırlık Taşıma

Tüm ağırlıkları vücut hizasında ve hatta vücut ile destekleyerek taşıyın. Ağırlıkları mümkünse her iki kolunuza eşit olarak ve paylaştırarak taşıyın. Ağır bir yükü dinlenme olmaksızın 10 metreden fazla taşımayın. Herhangi bir ağır cismi çekerken başın cisme olan uzaklığı ayakların cisme olan uzaklığından daha fazla olmalıdır. Herhangi bir ağır cismi iterken ise başın cisme olan uzaklığı ayakların cisme olan uzaklığından daha az olmalıdır.

-Ayakta İş Yapma

Çalışma tezgâhı ya da masası bel hizasında veya çok az aşağı hizasında olmalıdır. Eğer tezgâh çok alçaksa yükseltin veya oturun.

-Oturma Pozisyonunda İş Yaparken

Masa ya da tezgâhın yüksekliğini çalışırken üstüne yığılma tarzında bükülmeyecek şekilde ayarlayın. Sandalye yüksekliği ayarlanabilir değilse masanızı yükseltin ya da alçaltın. Sandalye belinize yeterli destek sağlayacak kadar değilse masanızı yükseltin ya da alçaltın. Sandalye belinize yeterli destek sağlayacak kadar masaya yakın olmalıdır. Sandalyenin ön kısmında oturmayın ve istirahatte sırtınızı yaslayın. Masanızın üzerinde kullandığınız eşyalar kolay taşınabilir olsun. Ağır eşyaları hareket ettirmeniz gerekmeyecek şekilde yerleştirin.

-Günlük Ev İşlerinde Bazı Öneriler

-Banyo temizleme: Küvetin yan yüzeyinden destek almak için çift dizle çömelin. Küvetin uzak köşeleri için uzun saplı fırçalar kullanın. İşiniz bittikten sonra bel kavisini düzeltmek için bir yandan öbür yana doğru esneyin.

-Yatak düzeltme: Her iki dizinizi bükerek yarı çömelin veya bir kolunuz yatak üzerinde belinizi desteklemek için ağırlığınızı alırken, yatağı diğer elinizle düzeltin. Özellikle bel ağrısı şikâyetiniz varken ikinci bir kişiden yardım alın.

-Ütü yapma: Ütü masasının yüksekliğini boyunuza göre ayarlayın. Uzun süreli ütü yaparken ayaklarınızın altına koyacağınız küçük bir tabure ile pozisyon değiştirerek belinizi rahatlatın. Kısa zaman periyotlarında ütü yapmayı tercih edin.

-Mutfak işleri: Mutfak tezgâhı boyunuza uygun olsun. Mümkünse ocak, lavabo ve tezgâhı birbirine yakın ve uygun açılarda yerleştirerek ağır tencerelerin taşınmasını en aza indirgeyin. Alçak fırın, bulaşık makinesi ve dolaplara ulaşmak için dizlerinizin üzerine çömelin. Belinizden öne doğru eğilmekten kaçının. Yüksek dolaplara ulaşmak için basamak ya da tabure kullanın. Hazırlanması uzun zaman gerektiren yemekleri yaparken yüksek tabureye oturun.

-Eğilme gerektiren küçük aktiviteler: Ayakkabı bağlamak ve yerden ufak nesneleri toplamak gibi öne eğilmeyi gerektiren aktivitelerde dizler üzerine çömelin ya da yarı çömelmiş pozisyonda eğilin. Saç yıkamak ve diş fırçalamak gibi lavabonun veya küvetin üzerine eğilmeyi gerektiren aktivitelerde ise beli zorlamamak için dizler üzerine çömelin ya da küvetin önünde tabure üzerine oturun.

Dr. Nermin ATCI/ Özel Karaman Selçuklu Hastanesi Fizik Tedavi  ve Rehabilitasyon Uzmanı

Bu yazı toplam 2195 defa okunmuştur.
YASAL UYARI:Yayınlanan haberler, köşe yazıları, fotoğraflar, videolar ve her türlü içeriğin tüm hakları larende.com'a aittir. Kaynak gösterilerek bile olsa içeriğin bütünü özel izin alınmadan kullanılamaz. larende.com; İHA ve DHA abonesidir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2002 Larende Karaman Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0338 214 5757 | Faks : 0338 214 5757 | Haber Scripti: CM Bilişim