• BIST 79.433
  • Altın 125,714
  • Dolar 3,0724
  • Euro 3,3451
  • Karaman 13 °C
  • Konya 12 °C
  • Ankara 9 °C
  • Antalya 24 °C
  • İçel 24 °C

Bayramlarımız

Halis Karaduman

Bayramlar ülkemizin, milletimizin en güzel adetleri, kaynaşma ve dayanışma günleridir. Ah o eski bayramlar. İnsanlar o günleri iple çekerdi. Büyüklerin evlerinde toplanılır, akraba akrabayı tanır, kaynaşılırdı. Şimdi çocuk amcasının oğlunu tanımıyor. Dostluk bağları, insanlık bağları kopuyor. İnsanlar evlerine çekilmiş, birbirlerinden habersiz. Dostlarına mesaj gönderip bayramını kutluyor. Bazen bu teknolojiye isyan edesim geliyor.

Eskiden bayramlarda küs olanlar barışır, akrabalar birbirlerine kavuşurdu. Şimdi öyle mi, hayır. O, bizleri barıştıran kaynaştıran kutlu günlerimiz, bayramlarımız sanki bir tatil, dinlenme zamanlarına dönüştü. Ne acı…

Çocuklar bayram geliyor güzel elbiselerim olacak, babam yeni ayakkabılar alacak diye bayramı dört gözle beklerdi. Belki şimdi çocuklara daha güzel elbiseler, daha kısa zamanlarda alınıyor. Ama bakın o yavrularımız mutlu mu. Her şeyleri var ama yüzleri neden gülmüyor. Biz ne kaybettik de varlık içinde yokluk çekiyoruz. Her halde bizim gülen bir çift göze ve okşayan merhametli bir ele ihtiyacımız var.

Ah şu apartman hayatı. Bizlerden ne çok şeyler götürdü. Kim üst komşusunu tanıyor. Alt katta oturanın ne sıkıntısı var haberin var mı? Bir bayram geliyor, komşuyu ziyaret edelim diyorsun, gidiyorsun, kapıda tatildeyiz, iyi bayramlar yazmış… Mahalle gezmelerini zaten unuttuk. Eğer bu bayramsa, nice bayramlara, mübarek olsun…

Eskiden çocuklar kapı kapı dolaşır, şeker, harçlık toplarlardı. Ya şimdi. Kimse çocuğunu komşunun kapısına gönderemiyor. Müslüman mahallesinde insanlar birbirlerine güvenemiyor. Oldu mu bu. Peygamber bu yaşantıya razı olur mu?

Bayramlar sevinç günleri. Ne güzel. Ama gel de sevin. Mısır kan ağlıyor. Suçsuz, günahsız insanlar zulüm altında. Daha özgür yaşayayım. İslami emirleri hayatımda uygulayayım. Allah’a daha güzel bir kul, Peygamberine samimi ümmet olayım, başka gayem yok diyen Müslüman kardeşlerim işkence görüyor. Allah dedikleri için asılıyorlar. Suriye’de, Irak’ta Afganistan’da, Rusya’da, Afrika’da Çin’de kardeşlerim baskı altında, insanlık dışı her türlü muameleye tabi tutulurken; sen-ben, nasıl, bayramı sevinçle kutlarız. Filistin’e bombalar yağarken, tüyü bitmemiş yavrular katledilirken sen bayram mı kutluyorsun. Bayramsa, bayramınız mübarek olsun.

Allah’ım sen inayetini üzerimizde eksik etme, bizleri uyandır, feraset ver. Zalime fırsat verme. “Biz kısık sesleriz… minareleri sen ezansız bırakma Allah’ım. Müslümanlıkla yoğrulan yurdu, Müslümansız bırakma Allah’ım. Ya dağıt sahipsiz kalan sürünü, ya sahipsiz bırakma Allah’ım.”   

…………………………….

Dostlar, dert çok. Bizler hiç olmazsa elimizle buna müdahale edemiyorsak, dualarımızla iyiliğe destek olup, mazlumlara katkıda bulunalım. Güzel ülkemizin huzuruna karınca misali yardımcı olalım. Şu mübarek ramazan günlerinde ve bayramlarda birbirimize saygı gösterip, değer verelim. Ülkemizde yaşanılan güzel ortamın ve kardeşliğin kıymetini bilelim. Gelin dostluğumuzu pekiştirelim. Sevinçli ve kederli günlerimizde kardeşlerimizin yanında olalım. Onlar bize dağa yaslanır gibi yaslansınlar.

Dinimiz bize, ey Müslümanlar kardeş olunuz. Birbirinizi seviniz. Birbirinizi sevmedikçe cennete giremezsiniz, buyuruyor. Geleceğin Türkiye’sinde huzurlu bir hayat için, şimdiden dostlarımıza, yavrularımıza iyi bir miras bırakalım. Onlara dostluğu, kardeşliği, vefayı öğretelim ve bizler de yaşantımızla örnek olalım.

Selâm ve muhabbetle….

Bu yazı toplam 2126 defa okunmuştur.
YASAL UYARI:Yayınlanan haberler, köşe yazıları, fotoğraflar, videolar ve her türlü içeriğin tüm hakları larende.com'a aittir. Kaynak gösterilerek bile olsa içeriğin bütünü özel izin alınmadan kullanılamaz. larende.com; İHA ve DHA abonesidir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2002 Larende Karaman Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0338 214 5757 | Faks : 0338 214 5757 | Haber Scripti: CM Bilişim