Başkan Yazgı Üniversite Öğrencilerine Aksaray’ı Anlattı
Reklam

Başkan Yazgı Üniversite Öğrencilerine Aksaray’ı Anlattı

Aksaray Üniversitesi öğrencileri, Aksaray'ın tarihi turistik yerlerini gezdi.

11 Ekim 2016 - 16:52 - Güncelleme: 11 Ekim 2016 - 16:56

Aksaray Üniversitesi öğrencileri, Aksaray'ın tarihi turistik yerlerini gezdi. Öğrencilere Aksaray'ı tanıtan kitapçık ve broşürler verilirken Aksaray Belediye Başkanı Haluk Şahin Yazgı da, gezide öğrencilere eşlik etti.

Aksaray Üniversitesi'ne kayıt yaptıran üniversite öğrencileri, Aksaray Belediyesi'nin öncülüğünde kentin tarihi turistik alanlarını gezdi. Üniversiteli öğrenciler, gün boyu süren şehir gezisine Somuncu Baba Külliyesi'nden başladı ve ardından Yusuf Hakiki Baba Türbesi, Darphane olarak bilinen Melik Mahmud Gazi Hangahı, Eğri Minare, Kılıçaslan Hamamı, Tarihi Ulu Cami, Azmi Milli Un Fabrikası ve Zinciriye Medresesi'ni gezdi. Belediye Başkanı Haluk Şahin Yazgı da, öğrencileri Zinciriye Medresesi'nde karşıladı ve onlara Aksaray'ın öne çıkan değerlerini aktardı.

"Bizim amacımız sizlere Aksaray'ı anlatmak ve tanıtmaktı" diyen Başkan Yazgı, "Aksaray'ımız zengin bir kültüre sahip olduğu için bizler de belediye olarak tarihe ve kültüre büyük önem veriyoruz. Çünkü kendi tarihini bilmeyen bir topluluk geleceğe yön veremez, inşa edemez diye düşünüyorum. Biz göreve başlarken ilk olarak elinizde bulunan broşürlerden göreceğiz gibi logoyu değiştirerek bu işe başladık. Tek başlı iki gövdeli aslan amblemimiz. Bu logo II. Kılıçarslan'ın mührüdür. Kendi ismini böyle sembolize ederek mühürlemiştir. Şehrimizin dokusunu daha iyi anlatmak üzere her türlü projeye destek vermeye hazırız. Şehir merkezimizin dışında değerlerimiz arasında Ihlara Vadimiz var, Güzelyurt var, gezmek isterseniz size öncülük edebiliriz. Şuan Zinciriye Medresesi'ndeyiz. Burada kütüphanemiz var, okuma odalarımız var. İstediğiniz gibi kullanabilirsiniz. Hem burası Somuncu Baba filminin çekildiği mekan. Somuncu Baba Filmini seyrettiyseniz oradaki sahnelerden burayı hatırlayabilirsiniz. Yine Somuncu Baba'nın fırını var. Hala duruyor. Yine restore edilen konaklarımız da aynı bölgede. Burası her yönüyle geniş bir mekan. Bu vesile ile başka projelerde sizleri tekrar ağırlamak isteriz ve bizleri ziyaret ettiğiniz için çok memnun oldum ve hepinize teşekkür ediyorum" diye konuştu.

Öğrenciler arasında Aksaray'a ilk kez gelenler, kendilerini samimi ve sıcak karşılayan Belediye Başkanı Haluk Şahin Yazgı'ya teşekkür ettiler ve geziden oldukça memnun kaldıklarını belirttiler.

Bu haber 1320 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..