Reklam
Reklam
Reklam
Başarı Gittikçe Aşağıya İniyor
Reklam

Başarı Gittikçe Aşağıya İniyor

Türk Eğitim-Sen Karaman Şubesi, Karaman’da görev yapan basın mensupları ile bir araya geldi.

30 Aralık 2017 - 15:44 - Güncelleme: 30 Aralık 2017 - 16:45

 

Türk Eğitim-Sen Karaman Şubesi, Karaman’da görev yapan basın mensupları ile bir araya geldi.

 Kahvaltılı basın toplantısında Türkiye ile Karaman’daki kamu ve eğitim sorunları Türk Eğitim-Sen tarafından anlatıldı.

Türk Eğitim-Sen Karaman Şubesi Başkanı Ziya Hotamışlı sözlerine, 10 Kasım Gazeteciler Gününü basın mensuplarının yoğunluğundan dolayı şimdiden kutladığını söyleyerek başladı.

 Ardından Türk Eğitim-Sen olarak Türkiye genelinde 12 Kasım 2017 Pazar günü genel kurul yaptıklarını ve Karaman’daki yeni yönetimi oluşturduklarını ifade etti. Hotamışlı, yeni yönetimde Gazi Alkan’ın Şube Sekreteri, Ahmet Yüzbaşıoğlu’nun Teşkilat Sekreteri, Yusuf Sezer’in Mali Sekreter, Mustafa Kemal Erçelik’in Mevzuat Sekreteri ve Ali Avcı’nın da Eğitim ve Sosyal İşler Sekreteri olduğunu aktardı.

“BAŞARI GİTTİKÇE AŞAĞIYA İNİYOR”

Hotamışlı, toplantıda eğitimdeki başarısızlığı değerlendirerek şöyle konuştu;

“Sayın Cumhurbaşkanımız eğitim de çok başarısız olduk diyerek güzel bir tespit yaptı. Aslında bilinen bir şeydi bu. Karaman’da eğitimin fiziki ve teknik olarak durumu diğer illere göre iyi. Üniversitemize iyi yatırımlar yapıldı, çevre düzenlemesi de gayet iyi. 2010 yılında Karaman’da bu kadar fiziki imkânlar, gelişmiş binalar tamamlanmamış iken, Karaman Türkiye birincisiydi. Bugün imkânlar çok daha iyi, yeni okullarımız açıldı, şartlar daha da iyileşti ama eğitim seviyemizde 2010’daki başarı gittikçe aşağıya iniyor.

 2010 yılında Karaman’ı Türkiye birinciliğine sırtlayan fedakâr öğretmenlerimizin, idarecilerimizin maalesef şu anda hiç birisi görevde değil. Pek çok meslektaşımız kırılarak, incitilerek Karaman’dan tayinini isteme durumunda kaldı. Karaman beyin göçü yaşadı. Bu Karaman’daki başarıyı aşağıya çekti.”

 “BİR TAKIM OKULLARI ÖNE ÇIKARARAK, DİĞER ÖĞRENCİLERİ İHMAL ETMEK DEVLETİN ŞANINA YAKIŞMAZ”

4+4+4 eğitim sistemini onaylamadıklarını belirten Hotamışlı, “Bu sene 4+4+4 mezunlarının ilk defa üniversite sınavına girildiği görüldü ve durum çok vahim. Bu 4+4+4’ü bir daha gözden geçirmek lazım. Meslek liselerini, sanatı, sanayiciyi önemsemeyen öne plana çıkarmayan eğitim anlayışı yürümez. Sanayide çırak bulamadığı için dükkân kapatan birçok esnaf var. Türkiye üretim gücünü kaybediyor. Fen lisesi öğrencileri ne kadar önemliyse, çıraklıktaki kalfalar, endüstri meslek liselerindeki öğrencilerimiz de o kadar önemlidir. Şu anda yüzlerce meslek var fakat eleman yok. Sanata da yönlendirecek eğitim anlayışımız olsaydı, gençlerimiz iş bulacak ve Türkiye’nin üretimine destek verecekti. Biz okulları ayırt etmeksizin bütün okulları önemsiyoruz. Bir takım okulları öne çıkararak, diğer öğrencileri ihmal etmek devletin şanına yakışmaz.” dedi.

“Okulların tabelasını imam hatibe çevirerek eğitimde başımız göğe mi erecek” diyen Şube Başkanı Ziya Hotamışlı, konuşmasını şöyle sürdürdü;

 “Kız meslek lisesi kapatıldı, yerine imam hatip ortaokulu oldu. Kos koca bina sadece 40 öğrenciye hizmet veriyor. Ama İmaret Ortaokulunda ise öğrenciler ışıksız, havasız bodrumda ders görüyor. Okulların tabelasını imam hatibe çevirerek eğitimde başımız göğe mi erecek. İmam hatipte bir ihtiyaçtır ama öğrenciler arasında bu kadar ayrımcılık, imam hatipteki seviye kaybına ve birikimine zarar verecek. Tüm okullar bizim okulumuz. Devlet her birine aynı şekilde önem verir, her birinin toplumda bir ihtiyacı karşıladığını görür ve ona göre değerlendirmesini yapar. Tabelalar değiştirilerek Milli Eğitimdeki başarısızlık örtülemez.”

“ÜCRETLİ ÖĞRETMENLİK SİSTEMİ KALDIRILMASI LAZIM”

 Öğretmen açığının eğitime zarar verdiğini kaydeden Hotamışlı, “110 bini aşkın öğretmen ihtiyacı var. Şubat ayında 20 bin öğretmen atanacak. Ama en az 30 bine yakın öğretmen emekli olacak. 500 bini aşkın öğretmen adaylarımız atama beklerken, taşeron sistemi dediğimiz ücretli öğretmenlikle eğitim sisteminin sorunlarını çözmeye çalışıyoruz. Ücretli öğretmenlik sistemi kaldırılması lazım.” ifadelerine yer verdi.

“TÜRKİYE’DE FETÖ MÜCADELESİNİ İLK BAŞLATAN TÜRK EĞİTİM-SEN”

FETÖ soruşturmalarında büyük yanlışlıkların olduğunu da söyleyen Hotamışlı, “2 gün önce 11 bini geçkin kişilik bylock listesi yayınlandı, bu insanlarda bylock yoktur diye. Biz başından beri bu FETÖ soruşturmasında, ihraç ile açığa alınmalarda çok büyük yanlışların olduğunu hep ifade ettik. Bylock yüzünden mağdur olan arkadaşlarımızın uğradıkları zulümler, haksızlıklar gerçekten yürekler acısı. Aslında çok büyük imkânlar var. Bunlar yaşanmadan önlenebilirdi. Kim bu ülkeye ihanet ettiyse belgesini ortaya koy hesabını sor. Türkiye’de FETÖ mücadelesini ilk başlatan Türkiye Kamu Sen ve Türk Eğitim Sen’dir. 2010 yılında biz KPSS hırsızlarını deşifre ettik. İşte o soruları çalanlar devletin en kilit noktasına geldi ve Türkiye bu FETÖ ihanetini yaşadı. Biz dün nasıl itiraz etmişsek, bugün de protokollerle milli eğitimin başka derneklere vakıflara devredilmesinin çok yanlış olacağını söylüyoruz.” dedi.

 Hotamışlı son olarak eğitim sisteminin sürekli oynanması motivasyon düşüklüğüne sebebiyet verdiğini belirterek, sözlerini şöyle sonlandırdı;

 “Eğitimin bir devlet politikası halinde, süreklilik ilkesi içerisinde yürütülmesi lazım. Çok değişiklik ve oynama motivasyonu bozuyor. Tekrar düzelmesini bekliyoruz. Biz devletimize gerekli raporlarımızı sunuyoruz. Karaman’da eğitimin daha iyi hale gelmesi için bize düşen ne varsa yapıyoruz.” İfadelerinde bulundu.

Kaynak: Karaman Haber
Bu haber 1255 defa okunmuştur.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
YABAN DOMUZU SÜREK AVI DÜZENLENDİ
YABAN DOMUZU SÜREK AVI DÜZENLENDİ
İYİ PARTİ KARAMAN
İYİ PARTİ KARAMAN