Assistt Çağrı Merkezi’ne Personeller Alınacak
Reklam

Assistt Çağrı Merkezi’ne Personeller Alınacak

Müracaatlar Şahsen 22.01.2015 Tarihine Kadar İŞKUR İl Müdürlüğüne Yapılacak.

15 Ocak 2015 - 14:58
Reklam

Karaman Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü İle Assistt Çağrı Merkezi Karaman İşbirliğinde Devlet Hava Meydanları İşletmesi (Çağrı Hizmetleri ) Projesinde Görevlendirilmek Üzere En Az Önlisans Mezunu Engelliler Ve İngilizce Bilen Personeller Alınacak.

Müracaatlar Şahsen 22.01.2015 Tarihine Kadar İŞKUR İl Müdürlüğüne Yapılacak.

ARANILAN NİTELİKLER

Türk Telekom Grup Firması Assistt Karaman Bünyesinde Çalıştırılmak Üzere Devlet Hava Meydanları İşletmesi (Çağrı Hizmetleri) Projesinde Görevlendirilecek En Az Ön Lisans Mezunu İşitme Ve Görme Engeli Olmayan Engelli Personeller Alınacaktır.(5 Kişi)
Haklar: 1800 Tl Bürüt+Yemek   (Çağrı Merkezi Görevlisi)
______________
Türk Telekom Grup Firması, Assistt Karaman İle Devlet Hava Meydanları İşletmesinin Çağrı Hizmetleri Projesinde Çalıştırılmak Üzere En Az Ön Lisans Mezunu Konuşma Seviyesinde İngilizce Bilen Personeller Alınacaktır.(6 Kişi)
Haklar: 2160 Tl Bürüt + Yemek (Çağrı Merkezi Görevlisi)
______________
Türk Telekom Grup Firması, Assistt Karaman İle Devlet Hava Meydanları İşletmesinin Çağrı Hizmetleri Projesinde Çalıştırılmak Üzere En Az Ön Lisans Mezunu, Yds İngilizce 60 Ve Üzeri Puanı Olan Uzman Alınacaktır. (2 Kişi)
Haklar: 2400tl Bürüt + Yemek (Uzman ( Genel))
______________
Türk Telekom Grup Firması, Assistt Karaman İle Devlet Hava Meydanları İşletmesinin Çağrı Hizmetleri Projesinde Çalıştırılmak Üzere En Az Ön Lisans Mezunu, Yds İngilizce 60 Ve Üzeri Puanı Olan Grup Çalışmasını Yönetecek Takım Lideri Alınacaktır. (1 Kişi)
Haklar: 2640 Tl Bürüt + Yemek   (Çağrı Merkezi Takım Lideri)
 

Bu haber 5115 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..