Ankara Devlet Opera ve Balesi Yeni Sezona Hazır
Reklam

Ankara Devlet Opera ve Balesi Yeni Sezona Hazır

Ankara Devlet Opera ve Balesi, 2015-2016 sanat sezonuna merhaba diyor. Sezon içerisinde 25’ten fazla eserle seyircisiyle buluşmaya hazırlanan Ankara Devlet Opera ve Balesi, 7'den 70'e her sanatseverin ilgisini çekecek bir repertuvar hazırladı.

22 Eylül 2015 - 17:01 - Güncelleme: 07 Ağustos 2016 - 20:00

Bu yaz Aspendos Uluslararası Opera ve Bale Festivali'nde prömiyeri gerçekleşen ve yoğun ilgi gören Selman Ada’nın bestelediği, Mehmet Balkan rejisiyle “Ali Baba&40” operasının yanı sıra Alman besteci Carl Maria von Weber’in klasikleşen eseri “Der Freischütz” (Sihirli Av) ve ünlü Azeri besteci Üzeyir Hacıbeyov’un “Leyla ile Mecnun” operası sezon içinde prömiyer yapacak eserlerin başında geliyor. Geçtiğimiz sezon Ankaralıların yoğun ilgiyle takip ettiği Carmen ve I Puritani operaları ise bu sezon da sahnelenmeye devam edilecek.
Ankara Devlet Opera ve Balesi, operet repertuvarını da bu sezon geniş tuttu. Geçtiğimiz sezonlarda büyük beğeni toplayan Johann Strauss’un “Yarasa” operetinin yanında bu sezon yine Strauss’un bestelediği ve dünya sahnelerinin vazgeçilmez eserlerinden olan “Çingene Baron” opereti ve Azeri besteci Rauf Haciyev’in “Anne Ben Evleniyorum” opereti seyirciyle buluşacak.
Dans sevenlere de rengarenk bir sezon vaat eden Ankara Devlet Opera ve Balesi'nde Ankaralıların izlemeye doyamadığı Hamlet, Harem ve Coppelia gibi bale eserlerinin yanı sıra Rus yazar Alexander Puşkin’in aynı adlı romanından uyarlanan “Yevgeni Onyegin” balesi prömiyer yapacak. Modern Dans Topluluğu'nun (MDT) geçtiğimiz sezon sahnelediği Arda Boyları, Bir Yaz Gecesi Rüyası, Cinderella ve Yanlışların Suçu adlı eserleri bu sezon da sahnelenmeye devam ederken, Frida ve Fındıkkıran ise MDT’nin Ankaralı sanatseverlere sunacağı iki yeni eser olarak göze çarpıyor.
Leyla Gencer Sahnesi’nde müzikallerin yanı sıra sahnelenecek olan Aliş & Maviş, Kalp Korosu ve Kırmızı Pabuçlu Kız ve Sihirli Müzik ise Ankara Devlet Opera ve Balesi'nin çocuklar için özenle hazırladığı önemli çalışmalar. 

Bu haber 991 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..