Anadolu İmam Hatip Lisesi’nden Büyük Başarı
Reklam

Anadolu İmam Hatip Lisesi’nden Büyük Başarı

Karaman Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdürü Mehmet Çalışkan, üniversiteye yerleştirme sonuçlarının açıklanmasının ardından basın açıklaması yayınladı.

30 Temmuz 2015 - 11:18
Reklam

Çalışkan, imam hatip liselerinin geçmiş yıllardaki başarıyı yakalama yolunda emin adımlarla yoluna devam ettiğine dikkat çekti.

Çalışkan, “Bu yıl YGS ve LYS sonuçlarına göre %51’i lisans; %21’i de polis meslek yüksek okulları ve ön lisanslar olmak üzere toplamda öğrencilerimizin %72’si üniversiteli oldu. Öncelikle öğrencilerimizin her birini imam hatipli olmayı tercih ettikleri için ve elde ettikleri bu başarıdan dolayı kutluyorum. Ayrıca bu süreçteki desteklerinden dolayı ailelerimize ve öğretmenlerimize çok teşekkür ediyorum” dedi.

Geçmiş yıllarda kat sayı, başörtüsü yasağı gibi uygulamalarla imam hatip liselerinin önünün kapatıldığını ve bu uygulamalardan sonra imam hatip liselerini daha çok puanı düşük öğrencilerin tercih ettiğini ve bu başarının değerlendirilmesinde buna da dikkat edilmesi gerektiğini belirten Okul Müdürü Mehmet Çalışkan açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Öncelikle kendim de bir imam hatipliyim… Bizim zamanımızda imam hatibe girmek fen lisesine girmekten daha kolay değildi ve imam hatip liselerinden Türkiye dereceleri çıkardı. Tüm bu başarılar imam hatiplere uygulanan katsayı ve başörtüsü yasağı ile engellenmek istendi; ama bugün hepimiz şahit oluyoruz ki imam hatipli olmak gerçekten bir ayrıcalıktır; çünkü imam hatipli olmak bir mazerete sığınmak değil, tam tersine hangi engel çıkarsa çıksın inanarak yoluna devam edebilmektir.

Geçmiş yıllarda bugünün ölçüsüyle konuşursak imam hatipleri 400’ün üzerinde puan alan öğrenciler tercih ediyordu; ama imam hatiplere uygulanan yasaklardan sonra bu puan ortalaması kimi yıllar 190’lara kadar düştü; ama biz hiçbir mazerete sığınmadan bizi tercih eden öğrencilerle yolumuza devam ettik.

Öğretmenlerimizin ve öğrencilerimizin bu konudaki emekleri ve gayretleri büyüktür. Gerek öğretmenlerimiz gerekse öğrencilerimiz bu konuda ellerinden gelen gayreti gösterdiler ve öğrencilerimizin bir çoğu çok düşük puanlarla gelse de üniveriteli olmayı başardı. Bu imam hatiplerin ve imam hatiplere gönül verenlerin başarısıdır diye düşünüyorum. Bu başarı imam hatiplerin ve imam hatibe gönül verenlerin sevincidir, onurudur, gururudur.  

Elbette ki niyetimiz ve gayretimiz bu başarıyı takviye kurslarıyla, etüt çalışmalarıyla daha da yukarılara taşımaktır ve geçmişte olduğu gibi bugün de okulumuzdan derece yapan öğrenciler çıkarabilmektir. Biz gerek idare gerekse öğretmenlerimizle ve öğrencilerimizle, velilerimizle imam hatip lisesi ailesi olarak, tüm samimiyetimizle buna inanıyoruz ve biliyoruz ki atalarımızın da dediği gibi yiğit düştüğü yerden kalkar.

Kim olduğumuzu, başımıza nelerin geldiğini unutmadık, unutmayacağız ve bu bilinçle bugün imam hatip nesli düştüğü yerden kalkıyor ve sadece ülkemize değil, inşallah tüm ümmete umut oluyor.  Ayrıca imam hatipler sadece öğretimin değil eğitimin de dikkate alındığı okullarımızdır… Atalarımız ilim öğrenmek, okumak için para kazanırlarmış; ama modern dünya bizi para kazanmak için okumaya doğru sürüklüyor.

Bu sebeple biz öğrencilerimizin sadece öğretimine değil, eğitimine de özen önem ve öncelik veriyoruz. Türkiye’deki istatistiklere baktığımız zaman imam hatip lisesi öğrencileri arasında adi vakalara karışmanın; alkol, uyuşturucu gibi kötü alışkanlıkların çok az olduğunu görüyoruz ve istiyoruz ki bu güvenli ortamı akademik başarılarla da taçlandıralım.

Uzun yıllardan sonra bu yıl yakaladığımız bu başarı da bizleri bu anlamda hem sevindiriyor hem de umutlandırıyor. Başarı ve yardımın; ancak Allah’ın yardımıyla mümkün olduğuna tüm kalbimizle iman ettiğimizi belirtiyor, öğrencilerimizi, ailelerimizi ve öğretmenlerimizi en içten duygularla tebrik ediyorum. Allah hepsinden razı olsun…”

 

Bu haber 1527 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..