• BIST 79.398
 • Altın 125,520
 • Dolar 3,0865
 • Euro 3,3676
 • Karaman 1 °C
 • Konya 3 °C
 • Ankara 3 °C
 • Antalya 15 °C
 • İçel 16 °C

Ak Parti'nin Büyük İmtihanı

Osman BURÇAK

7 Haziran 2015 seçimlerinin üzerinden 23 gün geçti. Sandıktan çıkan sonuç koalisyonlu bir  hükümeti gösteriyordu. Ama  kim kiminle koalisyon kuracak. Partilerin hemen hemen hepsi seçim meydanlarında birbirlerine karşı  o kadar ağır konuştular ki, sanki bir daha yan yana gelmeyecekler.  Ama millet partilerin yan yana gelerek, uzlaşma kültürü içerisinde bu ülkeyi yönetmesi yönünde oy kullandı. O yüzden atalarımız derki kapıdan çıkarken hiçbir zaman kapıyı çarpmayın çünkü o kapıdan içeri tekrar girmek zorunda kalabilirsiniz.

Millet uzlaşma kültürünü işaret etmişken, Sayın Davutoğlu istisna, diğer parti liderleri tıpkı seçim meydanlarındaki gibi uzlaşmaz tavırlarında ısrar ediyorlar. Sanki halk tek başına iktidar görevi vermiş gibi her biri kendi parti programları çerçevesinde dayatmalar yapıyor. Yok efendim şu olmaz ise kapımızı çalmasınlar, yok bu olmaz ise koalisyon kurmayız, yok efendim bizim seçmene sözümüz var seçim meydanlardaki söylemlerimizden geri atamayız. Kardeşim senin o söylediklerin tek başına hükümetler için geçerli. Biz demedik mi sizlere bizim ülkemizde koalisyon kültürü henüz olgunlaşmadı. Bu güne kadar kurulan hiç koalisyon hükümeti başarılı olamamış, hemen hemen hepsi bir sonraki seçimde hem oy kaybetmiş hem de ülkeyi  iyi yönetememiştir.

Sayın Davutoğlu ülkeyi hükümetsiz bırakmama adına % 41 oy almışken hiçbir kırmızı çizgimiz yok, hükümetin kurulabilmesi için elimizden ne gelirse yapacağız derken, Sayın Kılıçdaroğlu, Sayın Bahçeli, ve Sayın Demirtaş sanki Ak Partiden daha fazla oy almış gibi şartlar ileri sürerek koalisyona yanaşmamaktadırlar. Ama her şey bu milletin gözü önünde cereyan ediyor. Milletimiz olan biteni ibretle izliyor. Bir erken seçime gidilecek olursa bu sandıktan tek başına bir hükümet çıkar kanaatindeyim.

Ak Partinin 14 yıllık iktidarı döneminde halkımıza yaptığı hizmetler ve ülkemize yapılan köklü yatırımlar ortada. Halkımız bu hizmetleri takdirle karşıladı ki, Ak Partiyi girmiş olduğu seçimlerin tamamında birinci parti yaptı. Son seçimde değişik algı operasyonları ile karşı karşıya kalmış buna rağmen %41 oy almayı başarmıştır. Alınan bu % 50 civarında oya yapılan hizmetlerin katkısı elbette büyüktür. Ama hizmetin yanında Ak Parti’yi Ak Parti yapan bir takım özellikler var ki, bunlar Ak Parti’nin ve Ak Parti’ye destek veren seçmenlerin vazgeçilmezleridir.

Ak Parti almış olduğu %41 lik halk desteğinin gereği bütün iyi niyetini kullanarak hükümeti kurmak istiyor. Niyeti halis. 13 yıllık ülke kazanımlarının heba olmasını istemiyor. Ama şunların gözden kaçırılmaması gerekir.

 • Hükümeti kurarken Ak Parti’yi halkın gözünde büyüten, Ak Parti’yi Ak Parti yapan kimlikten uzaklaşmamalı.
 • Diyelim ki hükümeti herhangi bir partiyle kurdu. Bu koalisyonun en fazla ömrünün 1-2 yıl olacağı kesin. Çünkü hiçbir koalisyon hükümeti ömrünü tamamlamamıştır. 1974 te koalisyon hükümeti rahmetli Erbakan ve Ecevit şanlı Kıbrıs barış hareketine rağmen bir sonraki seçimde oy kaybına uğramıştır. ANASOL-M Koalisyonunun bütün ortakları bir sonraki seçimde baraj altında kalmıştır. Yani koalisyonların ne koalisyon partilerine ve nede ülkeye hayrı olmuştur.
 • Ak Parti 13 yıldır tek başına iktidar ve verdiği sözlerin tamamına yakınını rahatlıkla yerine getirdi. Bu yüzden halkın gönlünde giderek büyüdü. Benim kanaatin odur ki, milletimiz 14 yıllık Ak Parti iktidarından sonra Ak Partinin koalisyonundan memnun kalmayacaktır.
 • 45 yıldır bu davaya emek vermiş, saçını sakalını ağartmış, maddi manevi bütün imkanlarını seferber etmiş, gece gündüz demeden, köy köy mahalle mahalle çalmadık kapı bırakmayan bu teşkilatın güzide insanları, Ak Parti’nin CHP ile koalisyon yapmasını istemiyor. Birçoğu bu koalisyon olursa hakkımızı helal etmeyiz diyor. Çünkü bu davaya ve liderine yapılan onca haksızlığı içine sindiremiyor. Gerekirse yeniden yollara düşmeye, takatımız kalmayıncaya kadar bu dava uğrunda koşmaya razıyız.
 • Son günlerde Ak Parti CHP koalisyonunu dillendirenler var. Sanmayın ki, ülkedeki istikrarın bozulmaması için istiyor. Hayır,  onlar Ak Parti’yi halkın gözünde itibarsızlaştırmak için bu fikri savunuyorlar. Hani bir hikaye var. Yılan demiş ya sende bu evlat, ben de de bu kuyruk acısı varken biz dost olamayız diye.  CHP’nin 13 yıldır Ak Parti iktidarından kurtulmak için yapmadığı iş kalmadı. Şöyle bir düşünün; Cumhuriyet mitinglerini yapmadılar mı? Gezi olaylarını tertiplemediler mi? Katil Esat ile fotoğraf çektirmediler mi? Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde 14 parti ortak aday çıkartmadı mı? Dahası halkın seçtiği Cumhurbaşkanını tanımıyoruz diyen bunlar değil mi? Daha dün mecliste yemin töreninde muhalefet partileri el birliği ile bu ülkenin Cumhurbaşkanı Meclise girerken ayağa kalkmayarak saygısızlığın en alasını yapmadılar mı? Daha neler neler… saymakla bitmez.

Bütün bunlara rağmen siz uyumlu bir koalisyondan söz edebilir misiniz? Bu koalisyonun ülkenin hayrına olacağını söyleyebilir misiniz? Sayın Başbakanın sizin kestiğinizi bu teşkilatlar yer, ama CHP ile koalisyonu içine sindiremez. Bırakın siyam üçüzleri kursun koalisyonu. Üçü birden mecliste Cumhurbaşkanına karşı ayağa kalkmayarak zaten koalisyonu kurmadılar mı? Yok kuramıyorlar mı? Sizler günü kurtaralım derken bu milletin ve ülkenin geleceği ile oynamayın. Erken seçim kararı alın. Milletimiz sizi yeniden tek başına iktidara getirecektir. Bundan hiç şüpheniz olmasın.

Bu yazı toplam 1128 defa okunmuştur.
YASAL UYARI:Yayınlanan haberler, köşe yazıları, fotoğraflar, videolar ve her türlü içeriğin tüm hakları larende.com'a aittir. Kaynak gösterilerek bile olsa içeriğin bütünü özel izin alınmadan kullanılamaz. larende.com; İHA ve DHA abonesidir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2002 Larende Karaman Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0338 214 5757 | Faks : 0338 214 5757 | Haber Scripti: CM Bilişim