Reklam
Reklam
Reklam
AK PARTİ’Lİ KONUK ŞEKER İTHAL EDİLEMEZ...!

AK PARTİ'Lİ KONUK ŞEKER İTHAL EDİLEMEZ...!

Recep Konuk, “Türk çiftçisinin ürettiği şeker varken şeker ithal edilemez, Bu ithalatı yapanlar, yaptıranlar sadece Türk çiftçisine ihanet etmiyor.

13 Aralık 2018 - 04:32 - Güncelleme: 13 Aralık 2018 - 11:07

AK PARTİ'Lİ KONUK ŞEKER İTHAL EDİLEMEZ...!

Recep Konuk, “Türk çiftçisinin ürettiği şeker varken şeker ithal edilemez, Bu ithalatı yapanlar, yaptıranlar sadece Türk çiftçisine ihanet etmiyor.

“İÇERDE ŞEKER ÜRETİRKEN, NEDEN İTHAL EDİLİYOR ?”

“DOĞRULARI SÖYLEMEK LAZIM,

“YERLİ ÜRETİM DİYORUZ AMA..”

Ak Parti Karaman Eski Milletvekili (PANKOBİRLİK) Genel Başkanı Recep Konuk, 

“Tarlalarımız üretmeye devam edebilirse mevzi kaybetmeyiz” derken, kur hareketleri nedeniyle artan girdi fiyatlarının üreticiyi zorladığını belirtti.

25. ve 26. dönem AK Parti Karaman Milletvekili ve PANKOBİRLİK Genel Başkanı Recep Konuk, 

“PANKOBİRLİK’in kendi rutinini tekrarladığı bir faaliyet yılını daha geride bıraktık. Nedir PANKOBİRLİK’in rutini? Taş üstüne taş koymak, her bir faaliyet yılını bir öncekine göre yeni işler başarmış ve kooperatiflerimiz ile 1 milyon 430 binin üzerindeki pancar kooperatiflerine üye ortaklarımızın tarlada tapanda, ahırda ağılda işlerini biraz daha kolaylaştırmış olmak. Bizim rutinimiz bu. Bizim rutinimiz aynı işleri tekrarlamak değil, hizmetlerimize yenilerini eklemek.”dedi.

ÇİFTÇİ, MALİYETİNİ KARŞILAYAMAZSA EKEMEZ 

İthalatın çözüm olmadığını belirten PANKOBİRLİK Genel Başkanı Recep Konuk,

“Bugün de doğruyu cesaretle söylemek bizim ülkemize ve milletimize karşı vazifemiz. Mesela yerli üretim diyoruz, içerde üretebileceğimiz hiçbir ürünü ithal etmeyeceğiz diyor Sayın Cumhurbaşkanımız. Ekonomi Bakanımız Sayın Berat Albayrak, yeni ekonomi programında ithalatı azaltacak yerli üretimi arttıracak önlemlere ayrı bir başlık açıyor. Ancak onların bu yaklaşımına rağmen 2017’de Türkiye 242 bin ton C şekeri ithal etti. 120 bin ton da 2018 yılında ithal edildi. Üstelikte fabrikalarımızın depolarında büyük miktarda C şekeri olmasına rağmen bu yapıldı. İçeride Türk çiftçisinin ürettiği şeker varken şeker ithal edilemez, edilmemeli. Bu ithalatı yapanlar, yaptıranlar sadece Türk çiftçisine ihanet etmiyor, hükümetimizin kararlılığını test ediyor. Taciz atışını buradan yapıyorlar. Hükümetimizin kararlılığına rağmen yaptırılan bu ithalat yerli üretim surunda gedik açma gayretidir. Bu gedik açılırsa oradan hücum devam eder. Başka alanlara da yayılır. İthal severlerin en büyük silahı üretici ile tüketiciyi karşı karşıya getirecek algılar oluşturmaktır.

Evet, üreticinin dolarla işi yok. Ama girdilerinin maliyetini o dolar dediğimiz paranın seviyesi etkiliyor. Mazot, gübre, zirai ilaç, tohumun hala önemli bir kısmı ithal ve maalesef tarımsal girdideki her ithalat kalemi üreticinin maliyetini yukarıya çekiyor. Hiç kimse meselenin, üreticiyi ve tarımsal ürünü ana girdi olarak kullanan tarımsal sanayiyi baskı altına alarak, eleştirerek, suçlayarak çözüleceğini sanmasın. Çiftçi maliyetini karşılayamazsa ekemez, ekemezse tarlasını elinde tutamaz, tarlasını elinde tutamazsa o tarla ya başkalarının eline geçer ya da çoraklaşır. Yani ülkemiz mevzi kaybeder. Benzer husus tarımsal sanayi tesisleri için de geçerlidir.”dedi.

Bu haber 2896 defa okunmuştur.