AK Parti Karaman Milletvekili
Reklam

AK Parti Karaman Milletvekili

AK Parti Karaman Milletvekili Dr. Recep ŞEKER, Türk Dil Bayramı ve Yunus Emre'yi Anma Etkinlikleri nedeniyle bir mesaj yayınladı. 

12 Mayıs 2019 - 19:11
Reklam

ŞEKER mesajında şu ifadelere yer verdi:
“Türkçe’nin başkenti ilimizde Karamanoğlu Mehmet Bey'in 742 yıl önce yayınladığı fermanın yıl dönümünde Türk Dil Bayramını kutluyoruz. 
Milleti millet yapan en önemli unsurlardan biri olan dilimiz geçmişten devraldığımız en önemli kültürel mirasımızdır, kimliğimizdir.
Karamanoğlu Mehmet Bey 742 yıl önce "Bugünden sonra divanda, dergâhta, bargâhta, mecliste ve meydanda Türkçeden başka dil kullanılmayacaktır" ünlü fermanını yayınlamıştır. 
Yayınlanan bu ferman ile Anadolu'da şairler, sanatçılar, âlimler ve bilim adamları eserlerini Türkçe yazmışlar, bu ferman Anadolu’da bir çığır açarak Türkçe’nin yeniden devlet dili olmasını ve Anadolu topraklarında gelişerek köklü bir çınar haline gelmesini sağlamıştır. 
Anadolu’da ninnilerimiz ve ağıtlarımız hep Türkçe söylenmiş, Yunus Emre, Hacı Bektaşi Veli, Kaygusuz Abdal, Pir Sultan Abdal, Karacaoğlan halka Türkçe seslenerek Türkçemizin korunmasına, gelişimine ve bu günlere gelmesine büyük katkı sunmuşlardır. 
Kelime dağarcığı, kullanıldığı coğrafya ve konuşan nüfusun büyüklüğü bakımından dünya dilleri arasında da en itibarlı diller arasında yer alan, insanlık tarihinin en köklü ve en kadim dillerinden biri olarak kabul edilen Türkçemiz Aziz Milletimizin karakterini, kültürünü, medeniyet birikimini yansıtmaktadır. 
Karamanoğlu Mehmet Bey yayınladığı tarihi fermanı ile Türkçe’nin Anadolu topraklarında köklü bir çınar haline gelmesinde öncü olurken, Yunus Emre ise, berrak dili Türkçeyi kullanmadaki gücü ve dehası ile bu ulu çınara can suyu vermiş, Türkçemiz onun elinde yüksek bir edebi ve felsefi anlatım gücü kazanmıştır. 
Türk diline büyük hizmetleri bulunan Karamanoğlu Mehmet beyi, güzel dilimizi yüksek kültürümüzün nişanesi kılan Yunus Emre ve onun gibi birçok gönül erini, şairlerimizi, yazarlarımızı, mütefekkirlerimizi ve bütün edebi şahsiyetleri minnet ve rahmetle yâd ediyor, tüm Karamanlı hemşerilerimi sevgi ve saygı ile selamlıyorum." dedi
 

Bu haber 390 defa okunmuştur.