• BIST 78.844
  • Altın 125,483
  • Dolar 3,0876
  • Euro 3,3575
  • Karaman 23 °C
  • Konya 21 °C
  • Ankara 19 °C
  • Antalya 24 °C
  • İçel 27 °C

AB Krizleri ve Batının Batışı

Mehmet KARAGÖZ

2008 yılı ortalarında ABD de finans sektöründe büyük bir kriz meydana geldi. En büyük bankaları batıran bu ekonomik kriz yayılarak daha sonra batı ülkelerini girdabına aldı. Kanser hücresi gibi, ülkelerin ekonomide oluşan kuytu bucaklarına tüneyen bu çürük virüsler; pasif uyku dönemini tamamlamış gibi görünüyor.

Ortaya çıkan emmarelere bakılırsa henüz kulağı gözüken dev kriz, AB ülkelerini silip süpürecek.

İlk işaret alman Deutsche Bank’ın batma sinyalleri vermesidir. ABD de isyanların başlaması cabasıdır.
Dünyanın en önemli finans kuruluşlarından olan bu Banka, tarihinin en zorlu sürecine girdi. Bankanın 2007 yılında piyasa değeri 208 milyar dolar idi. Borsadaki değeri Yüzde 87 oranında eridi. 2015 yılını zararla kapattı. Temmuz 2016 ilk yarı bilançoya göre piyasa değeri 16,5 milyar dolara kadar geriledi. 10 bine yakın eleman çıkartmasına rağmen, vahamet arz eden kötü durum düzelmiyor.

Bu durum gösteriyor ki, düşüş hızı yüksek. Bu gidişle, 2016 sonu sıfırı tüketeceği görülüyor.

2008 den beri ekonomik darboğazın yükünü artık taşıyamaz duruma gelen AB ülkeleri şimdilik kelebek etkisindedir. Yakın bir gelecekte bu etki domino etkisine dönüşerek yüz üstü yıkılan ve yere serilen dev şirketleri ağzı açık seyredeceğiz. Yiğit bulutun tabiriyle dev şirketler marul fiyatına satılacak yine de alan olmayacaktır.

Elektrik fiş priz sistemine varıncaya kadar, parada kanun ve mevzuatta bile birliktelik olamayan ama adı AB birliği olan ülkeler; sadece Hıristiyanlaşmada birlik sağlayabilmiştir..

Zaten Norveç ve İsviçre’nin beğenip girmediği, İngiltere’nin birlikten ayrılma kararı aldığı en sevdikleri mini devlet Yunanistan’ın kaç kez battığı bu dünya inşallah çabuk yıkılacaktır.

Almanya’da halk büyük bir ekonomik krizin patlak vermesinden endişe ediyor. Her üç Almandan biri, gelecek 12 ay içinde ülke ekonomisinin kötüleşerek, yeni bir kriz ortamının oluşacağına inanıyor. Euro istenmeyen, geçmez, kalp para gibi görülüyor. Allianz’ın TNS İnfratest’e yaptırdığı ankete göre, Almanların sadece yüzde 32’si Euro’ya güveniyor.

Hollanda’da Merkezi İstatistik Bürosu (CBS) nin istatistik verilerine göre ekonomik krizler nedeniyle intihar olaylarında son 4 yıldır sürekli artış gösterdiği beyan edilmiştir.

Amerikan PEW araştırma merkezinin 8 AB üyesinde gerçekleştirdiği kamuoyu yoklamasına göre, Polonya’da yüzde 29, Fransa’da yüzde 19, Çek Cumhuriyeti’nde yüzde 16, İngiltere’de yüzde 15, İtalya ve İspanya’da yüzde 6 ve Yunanistan’da yüzde 2 kişi ülkelerinin ekonomik durumundan memnunken, geriye kalan halk tedirgin.

Bazı üye devletlerde işsizlik oranının %21 civarında olması batışın büyük işaretlerini haber veriyor.

Bütün dünyada sadece müslimanların ve müsliman Türklerin gözyaşı döktüğü, evini yurdunu terk ettiği, sığınacak taş govuğu aradığı bir dönemdeyiz. Bu duruma sırıtarak, sevinerek bakan ve tüm kapıları kapatan alçak ve acımasız batının batması haktır.

Dünyanın her yerinde mazlum ve garib insanlara sırt dönen vicdansız batı pek yakın bir zamanda batacaktır. Diğer taraftan yüz binlerce ağlayan, gözyaşı döken insanlar ölürken, garib gurabaya kucak açarak onların duasını ve Allah-ü Teâlâ’nın rızasını alan Türkiye ise, yükselecek bir gün o küffar dünyanın insanlarına da aynı müşfik kucağını açacak, Osmanlı hamiyetperverliğini gösterecektir.

İşte o zaman Adriyatik’ten Çin Seddi’ne uzanan Türk İslam sentezinin temayüz etmiş hali, dünyaya yeniden huzur ve güven verecek insanlığa sığınak olacaktır.

Allahım bizleri o günlere eriştir. Âmin.

Bu yazı toplam 928 defa okunmuştur.
YASAL UYARI:Yayınlanan haberler, köşe yazıları, fotoğraflar, videolar ve her türlü içeriğin tüm hakları larende.com'a aittir. Kaynak gösterilerek bile olsa içeriğin bütünü özel izin alınmadan kullanılamaz. larende.com; İHA ve DHA abonesidir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2002 Larende Karaman Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0338 214 5757 | Faks : 0338 214 5757 | Haber Scripti: CM Bilişim