larende

karaman haberleri

  • BIST 75.929
  • Altın 129,650
  • Dolar 3,4399
  • Euro 3,6520
  • Karaman 1 °C
  • Konya -2 °C
  • Ankara -2 °C
  • Antalya 12 °C
  • İçel 14 °C

4. KOP Uluslararası Bölgesel Kalkınma Sempozyumu

Bülent Darıcı

Orta Anadolu illerini kapsayan ve bölgesel bir ivmelenme hareketi sağlaması beklenen KOP (Konya Ovası Projesi), civar illerin 2016 yılında bölgesel oluşuma katılımıyla birlikte, daha da güçlenerek büyük bir sosyal halka haline dönüşmüştür. Önceleri; Konya, Karaman, Aksaray ve Niğde illerini kapsayan oluşum, 2016 yılında; Kırıkkale, Yozgat, Kırşehir ve Nevşehir illerini de bünyesine katmasıyla birlikte, 8 ile ulaşarak dünyada benzerinin az görüldüğü bir yerel sosyal, ekonomik ve kültürel kalkınma hareketi hüviyeti kazanmıştır.

Kuşkusuz bu hareketin odağında KOP illeri içerisinde faaliyet gösteren devlet ve vakıf üniversitelerinden oluşmuş toplamda 11 üniversitenin işbirliği ve güçbirliği yapmak amacıyla bir araya geldiği adeta hareketin motor gücünü temsil eden UNİKOP yer almaktadır. Bölgenin tarihi geçmişini de yanına alarak, adeta Orta Anadolu hattını ülkenin hem kuzeyi ve güneyini hem de doğu ve batısını birbirine bağlayarak, Selçuklu’nun hatırasını yaşatmaya çalışmaktadır.

Devlet ileri gelenlerinin de özel bir önem verdiği bölge Türkiye’nin ikinci Marmara Bölgesi olmaya aday görünmektedir. Ancak bunun yapılması için daha fazla birlikte çalışmaya ihtiyaç vardır.

Bu hareketi taçlandırmak için de her yıl bölge konularına yönelik olmak üzere diğer gelişme alanlarını da içine alan Sempozyumlar düzenlenmektedir. Bu yıl 4. sü düzenlenen Sempozyum’a Karaman ev sahipliği yapıyor. Sempozyum’da 21-23 Ekim tarihleri arasında yani 3 gün boyunca, 200’ün üzerinde bildiri ve 40’ın üzerinde poster bildiri olmak üzere pek çok alanında uzman bilim adamları tarafından çalışmalar sunulacaktır. Bu haliyle Sempozyum’da rekor düzeyde de bir katılım yaşanmış oluyor. Bu bölgenin yeni işbirliği için memnuniyet verici bir durum.

Sempozyum açılışında konuşan Konya Milletvekili ve aynı zamanda UNİKOP’un kurucusu kabul edilen Prof. Dr. Mehmet Babaoğlu’da bir konuşma yaptı. Konuşmasında Bölge’nin çok daha farklı bir misyonu olduğu; ulaşım, enerji, ar-ge, ekonomik ve sosyal anlamda düşünüldüğünde bölge’nin potansiyelinin çok boyutlu düşünülmesi gerektiğinin sıklıkla altını çizdi.

Bölgesel düzeyde anlamlı bir oluşum olarak görülen bu birlik, ortak amaçlar ve ortak bir payda altında yol alabilmesi için stratejik ve planlı bir görünüme bürünmesi önemlidir. Bölgenin kısa, orta ve uzun vadeli gelişme planlarının ivedilikle harekete geçirilerek bu ortak misyonun tüm kesimlerce benimsenmesi sağlanmalıdır. Bu noktada ne tür bir yol izleneceği de önemlidir. Her bir kurum veya kuruluşun en iyi olduğu alandan mı faydalanılacak, yoksa ortak platformlar mı oluşturulacak soruları yanıtsız kalmamalıdır. Birliğin perçinleştiği bu günlerde sinerjiyi ivedilikle kazanca dönüştürmesini bilmeliyiz.

Anadolu kültüründe çoklu çalışma kültürü gelişmemiş görünebilir. Ancak sosyal alanda imece kültürünü de unutmamalıyız.

Bu yazı toplam 1075 defa okunmuştur.
YASAL UYARI:Yayınlanan haberler, köşe yazıları, fotoğraflar, videolar ve her türlü içeriğin tüm hakları larende.com'a aittir. Kaynak gösterilerek bile olsa içeriğin bütünü özel izin alınmadan kullanılamaz. larende.com; İHA ve DHA abonesidir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2002 Larende Karaman Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0338 214 5757 | Faks : 0338 214 5757 | Haber Scripti: CM Bilişim