30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMI
Reklam

30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMI

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi (KMÜ) Rektörü Prof. Dr. Mehmet Akgül, 30 Ağustos Zafer Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Rektör Akgül, mesajında şu ifadelere yer verdi:

29 Ağustos 2019 - 13:24 - Güncelleme: 29 Ağustos 2019 - 13:32

REKTÖR AKGÜL

“Geçtiğimiz günlerde kutladığımız Malazgirt Zaferi’nin ardından bugün de milletimiz adına farklı bir gurur kaynağı olan 30 Ağustos Zafer Bayramı’nı kutlamaktayız. Malazgirt Zaferi 948 yıl önce Anadolu’yu Türklerin vatanı haline getirirken 30 Ağustos 1922’de kazandığımız Zafer Bayramı ise Anadolu topraklarının ilelebet Türk yurdu olarak kalacağının ispatı olmuştur. 
İstiklal mücadelemizle birlikte vatanını, bayrağını ve istikbalini canı pahasına korumaya kararlı olan milletimizin elde etmiş olduğu bu zafer milletimizin bağımsızlık tutkusunu perçinlerken esaret altında yaşayan diğer milletlere de ilham kaynağı oluşturmuştur. 
İstiklalimiz ve istikbalimiz uğruna canını hiçe sayan ecdadımızın dünya tarihine örnek olan bu mücadelesi aziz milletimiz için de eşsiz bir kılavuz olmuş, bu bilinçle yoğrulan milletimiz günümüzde dahi süren tehditler ve saldırılar karşısında yine omuz omuza mücadele ederek hiçbir yaptırıma, baskıya ve tehdide boyun eğmeyip onurlu duruşunu sürdürmeyi devam ettirmiştir.  
Bu vesileyle, ulusumuzun bağımsızlığını kazanmasında ve üzerinde yaşadığımız toprakların ilelebet Türk yurdu olarak kalmasında önemli bir dönüm noktası olan 30 Ağustos Zafer Bayramı’nı kutluyor, bu zaferi Türk milletine armağan eden Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün yanı sıra tüm aziz şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi minnetle anıyorum.”


ERMENEK BELEDİYESİ

Ermenek Belediye Başkanı Atila Zorlu mesajında;

"Bu gün Türkiye Cumhuriyeti’nin ve Türk halkının kaderini belirleyen, 97 yıl önce 26 Ağustos’ta başlayıp 30 Ağustos 1922’de Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde, Başkomutanlık Meydan Savaşı ile vatan topraklarımız Dumlupınar’da Mustafa Kemal Atatürk Başkomutanlığında zaferle sonuçlanıp düşman işgalinden kurtarılmış, milletimiz hürriyet ve bağımsızlık içinde yaşama onuruna kavuşmuş, 1926 yılından itibaren ise Zafer Bayramı olarak kutlanmaya başlanmıştır.

Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün silah arkadaşlarıyla birlikte bu toprakları kanlarıyla sulayan vatan evlatlarına layık olmanın inancı ve gayretiyle tarihin gördüğü en büyük kahramanlık destanlarından biri olan ve zaferle sonuçlanan Büyük Taarruz (Başkomutanlık) Meydan Muharebesini kazandığımız ve topraklarımızın düşman işgalinden kurtulduğu gündür.

Özgürlük ve bağımsızlığa olan aşkımız 30 Ağustos 1922 günü kadar canlı olup, bu zafer ile halkımızın yaktığı bağımsızlık, özgürlük ve adalet ışığı tüm mazlum milletlerin de tutsaklık zincirlerini kırarak özgürlüğe kavuşmasına ilham vermiştir.
Süngülerle, silahlarla ve kanla kazandığımız askeri zaferlerden sonra, kültür, bilim, fen ve ekonomi alanlarında da zaferler kazanmaya devam edeceğiz.

Şanlı Türk Milletimizin 30 Ağustos Zafer Bayramını kutlar, Saygılar sunarım."dedi.


YENİDEN REFAH PARTİSİ

Yeniden Refah Partisi İl Başkanı Bektaş TURA ; “Bugün, vatan aşkıyla cepheden cepheye koşturan kahraman askerlerimiz ve bütün işgal girişimlerine göğsünü siper eden fedakâr milletimizle kazandığımız Kurtuluş Savaşımızın şanlı zaferinin 97. yıldönümü. Yeniden Refah Partisi Karaman Teşkilatları olarak, milletimizin 30 Ağustos Zafer Bayramını kutluyorum.
Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün başkumandanlığında 26 Ağustos’ta başlayan Büyük Taarruzun ardından 30 Ağustos’ta kazanılan başarı, istiklal mücadelemizi zaferle sonuçlandırmıştır. Bu büyük zaferle topraklarımız işgalden kurtulmuş, bu zaferin temin ettiği emniyetli zemin üzerine Cumhuriyet kurulmuştur.

Milletimiz tarih boyunca milli ve manevi değerlerini korumak için her türlü mücadeleyi göze almış, vatanına ve bayrağına göz dikenlere asla fırsat vermemiştir. 30 Ağustos’u hatırlamak da, aziz milletimizin Kurtuluş Savaşı’nın en zorlu şartları altında bile vatanı uğruna verdiği mücadeleden asla vazgeçmeyen büyük karakterini anlamak bakımından önem taşımaktadır.
Yüce milletimiz bu büyük karakterini, tarihin sayfalarına bir destan daha yazmıştır. Bu millet hangi şart altında olursa olsun, güce boyun eğmemiş, esareti ve dayatmayı asla kabul etmemiştir. 30 Ağustos Zaferi‘nin, bugünlere de ışık tutan en temel mesajı budur. Bu zafer, Türk milletinin tarihin hiçbir döneminde taviz vermediği bağımsızlık ve özgürlüğü için gösterebileceği cesaret, fedakârlık ve kahramanlığın göstergesidir.

Yeniden Refah Partisi olarak, milletimizin gelecekte de iradesinden ve istiklalinden asla vazgeçmeyeceğine yürekten inanıyoruz. Merhum Erbakan Hocamız Milli Görüşün ne olduğunu anlatan şu veciz sözleriyle, hem bu güne hem de geleceğe dair bir perspektif çizmektedir: “Herhangi bir kimse Malazgirt'te inanışının şahlanışını yaşamadan, Kosova'da, Niğbolu'da bir kılıç olup parlamadan, Ulubatlı Hasan olup İstanbul'u fethetmeden, Sultan Fatih olup atını denize sürmeden, Kanuni olup şanlı ordularıyla Avrupa'nın içlerine yürümeden, Seyit çavuş olup 250 kiloluk mermiyi “Ya Allah” deyip namluya sürmeden, bir insan Sakarya'nın siperlerine girmeden ve Kıbrıs'ta düşman tahkimatının arasından geçmeden Milli Görüş'ün ne olduğunu anlayamaz.”

Yeniden Refah Partisi Teşkilatları olarak, aziz milletimizin 30 Ağustos Zafer Bayramı‘nı kutluyor, bu zaferi bizlere hediye eden tüm şehitlere Cenab-ı Allah‘tan rahmet diliyor, şükran ve minnetle anıyoruz. 
                                  
KARAMAN BEŞİKTAŞLILAR DERNEĞİ 

Karaman Beşiktaşlılar Derneği Başkanı Şevket Varol mesajında;

"Ulusumuzun düşman işgalinden kurutuluşunun müjdecisi olan 30 Ağustos Zaferi; ulusal varlığımıza ve cumhuriyetimizin temel niteliklerine yönelik saldırılar karşısında, ulusal duyarlılıklarımızın simgesi olarak bizi yüreklendiriyor, heyecanlandırıyor ve mücadele azmimizi güçlendirmeye devam ediyor. 30 Ağustos zaferi aziz milletimizin hürriyeti için yaptığı mücadelenin sonucudur.

Mustafa Kemal Atatürk liderliğinde Türk milleti yedi düvele karşı tarihte her daim olduğu gibi bağımsızlığımızı kaybetmemek, bayrağımızı göklerde dalgalandırmaya devam etmek için canla, başla mücadele vererek bu cennet vatanı bizlere armağan etmişlerdir. Milli bayramların kutlanması, coşkusu gelecek nesillere ışık tutmak için büyük bir fırsat önemli bir adımdır. Vatan, millet, bayrak ve insan sevgisini yüreğinde hissetmeyen bireylerden oluşan toplumlar yozlaşır, her hürlü manevi duygulardan arınarak yok olurlar. 

Yüz yıllardır hür yaşamış milletimiz 30 Ağustos gibi nice zaferler elde etmiş, etmeye devam edecektir. Biz kardeşler bir olalım, iri olalım, diri olalım yeter ki. Büyük mücadeleler sonucu böyle bir zafer kazanan başta Ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere silah arkadaşlarını ve aziz şehitlerimizi saygıyla, minnetle ve rahmetle anıyoruz. 30 Ağustos Zafer Bayramımız kutlu olsun."dedi. 


               

 

Bu haber 1109 defa okunmuştur.