Reklam
Reklam
Reklam
2016 Yılı Camiler ve Din Görevlileri Haftası Teması "Cami...
Reklam

2016 Yılı Camiler ve Din Görevlileri Haftası Teması "Cami ve Kitap"

Vali Süleyman Tapsız Camiler ve Din Görevlileri Haftası sebebiyle düzenlenen konferansa katıldı.

03 Ekim 2016 - 16:19 - Güncelleme: 03 Ekim 2016 - 16:22

03 Ekim 2016 Pazartesi günü saat 10.00’da Karaman Piri Reis Kültür Merkezinde düzenlenen konferansa; Vali Süleyman Tapsız, Vali Yardımcısı Mehmet Uğur Arslan, Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi İslâmi İlimler Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Duran Ali Yıldırım, İl Müftü Vekili Ziyaeddin Kırboğa, İl Milli Eğitim Müdürü Asım Sultanoğlu, müftülük personeli ile imam ve müezzinler katıldı.

FOTO GALERİ İÇİN TIKLAYIN

Kuran- ı Kerim tilavetinin okunması ve İl Müftü Vekili Ziyaeddin Kırboğa'nın açılış konuşmasını yapmasından sonra Cami ve Kitap temalı kısa film gösterisi yapıldı. Film gösteriminin ardından Vali Süleyman Tapsız programa katılan imam ve müezzinlere teşekkür konuşması yaptı.

Vali Tapsız konuşmasında; "15 Temmuz gecesi ve sonraki bir aylık süreçte Milli İradeden yana durarak, görevli olduğunuz camilerde okuduğunuz ezan ve salâlarla halkımızı birlik ve beraberlik içerisine meydanlara davet eden sizlere teşekkürlerimi sunuyorum. Camiler ve Din Görevlileri haftanız kutlu olsun. Diyanet İşleri Başkanlığının almış olduğu kararla Camiler ve Din Görevlileri Haftasının bu seneki teması Cami ve Kitap olarak belirlenmiştir.

Bizler ilk emri "oku" olan bir dinin mensupları, bir medeniyetin temsilcileriyiz. Bu nedenle Cami ve kitabın birbirlerinden ayrılması imkânsızdır. İnsanları diğer canlılardan ayıran özelliklerden biri de öğrenme özelliğidir.

Bizler toplum olarak çok az okuyoruz.  Yunus Emre' nin dediği gibi küpün içersinde ne varsa dışarıya o sızar. Bu yüzden bizler küplerimizi okumayla bilgiyle doldurmalıyız ki, dışarıya da bilgi sızsın ve bu bilgileri de birbirimizle paylaşalım. Yalnız okuduğumuz kitaplarda seçici olmalıyız. Zamanımızı, emeğimizi çalan ve zihnimizi lüzumsuz işlerle oyalayacak kitapları okumak yerine bizlere faydalı olacak kitapları okumalıyız. Anlayarak okunan küçük bir kitap, anlamadan okunan onlarca kitaptan daha yararlıdır.

Camilerimizde çocuklar, gençler ve yaşlılar için kütüphaneler, okuma köşeleri olmalıdır.  En büyük eksikliklerimizden biri de budur. Kütüphanelere dini kitaplar ve beşeri kitaplar koyarak cemaat için okuma köşeleri oluşturulmalıdır.  Öğrencilerin dersleri için kaliteli kaynaklar bulundurmalıyız.

Camilerimizde bulunan kütüphanelerden ilk başta cami görevlilerimiz ve daha sonra cemaat faydalanabilmelidir." dedi.

Kaliteli kitap okumanın önemine değinen Vali Tapsız, "Önemli olan sayısal çoğunluk değil, kalitedir. 10 kitabın ilk sayfasını okuyup bir köşeye atmak, kitap okumak değildir." dedi.

Vali Tapsız'ın konuşmasından sonra kürsüye Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi İslâmi İlimler Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Duran Ali Yıldırım çıkarak cami, Kur’an ve kitap hakkında katılımcılara konferans verdi.

Konferans programı, Vali Tapsız ve Yrd. Doç. Dr. Duran Ali Yıldırım’a kitap hediye edilmesi ile sona erdi.

Bu haber 2087 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..