Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü Kutlu Olsun
Reklam

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü Kutlu Olsun

Gazeteciliğin temelini oluşturduğu medya, gelişmiş demokrasilerde yasama, yürütme ve yargı erklerinden sonra dördüncü kuvvet olarak değerlendirilmektedir.

10 Ocak 2017 - 13:25 - Güncelleme: 10 Ocak 2017 - 13:34
Reklam

Kamuoyu adına çok önemli bir denetim görevi yapan gazetecilerin, herhangi bir menfaat grubuna bağlanmadan, açık fikirli, dürüst, ön yargılardan uzak, kişilik haklarına ve hukuka saygılı bir şekilde yaptıkları gazetecilik görevi gerçekten gelişmiş demokrasiler için vazgeçilmez bir unsurdur. Bu meyanda halkın bilgi edinme hakkı gazetecilik faaliyeti ile sağlanmaktadır.
 
Demokrasinin korunması, yaşatılması ve geliştirilmesi açısından bağımsız ve tarafsız basının halkın doğru bilgiye ulaşmasını sağlamak, bunun yanında kamuoyu adına denetim görevi yaparak halkın ortak çıkarlarının korunmasına katkı sunmak gibi kutsal yönleri de vardır.
 
Gazetecilik bu kutsal yönleri ve demokrasi açısından vazgeçilmezliği ile birlikte meslek mensupları açısından ailelerinin geçimini sağladıkları bir iştir. Gazetecilerin ve sektörün, özellikle ekonomik kaynaklı birçok sorunu vardır. Gazeteciler iş güvencesinin olmadığı, ücretlerin yetersiz olduğu, demokrasinin gerilediği dönemlerde baskı, tehdit ve hatta ölümle karşı karşıya kalmaları gibi gerçekten zor şartlarda görev yapmaktadırlar. Bu tip sorunların çözümünün de gerçek anlamda gazetecilik yapmanın önünü açacağını düşünüyorum.
 
Bu önemli gün vesilesiyle Uğur Mumcu, Ahmet Taner Kışlalı, Abdi İpekçi, Çetin Emeç ve ismini sayamadığım diğer gazetecilerin şahsında sırf fikirleri ve yazdıkları nedeniyle siyasi suikastlarla katledilen basın şehitlerinin ve 21 yıl önce 8 Ocak tarihinde gözaltındayken dövülerek öldürülen Gazeteci Metin Göktepe’nin şahsında görevi başında yaşamlarını yitiren gazetecilerimizin hatıralarını saygıyla anarken, Karaman’da görev yapan tüm basın mensuplarının 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü kutluyor ve sorunlarının çözüldüğü, özgürce görev yapabildikleri bir gelecek diliyorum. 
 
Av. İsmail Atakan Ünver
CHP Karaman İl Başkanı

Kaynak: Karaman Haberleri
Bu haber 716 defa okunmuştur.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
BAŞBAKAN YARDIMCISI MEHMET ŞİMŞEK
BAŞBAKAN YARDIMCISI MEHMET ŞİMŞEK
AK PARTİLİ KADINLARIN KAPI KAPI SEÇİM MESAİSİ
AK PARTİLİ KADINLARIN KAPI KAPI SEÇİM MESAİSİ