1. Uluslararası Din Ve Toplum Fotoğraf Yarışması
Reklam

1. Uluslararası Din Ve Toplum Fotoğraf Yarışması

“DİYANET-SEN 1. Uluslararası ‘Din ve Toplum’ Fotoğraf Yarışması”, Türkiye Diyanet ve Vakıf Görevlileri Sendikası (DİYANET-SEN) tarafından düzenlenmektedir. Uluslararası Fotoğraf Yarışmasının yürütülmesi ve yü- kümlülüğü Fotoğraf Sanatı Kurumu Derneği (FSK) tarafından üstlenilmiştir.

14 Aralık 2016 - 17:51 - Güncelleme: 15 Aralık 2016 - 14:29
Reklam

Konumuz yaşayan İslam, İslam kültür ve medeniyetinin izdüşümleri, Müslümanlar ve sanat eserlerini yaşatmaktır.Yarışma, İslam’ın yeryüzünde sahip olduğu kültürel, tarihi, sanat ve mimari varlıkları; bunların insanlar ve doğayla olan ilişkilerini, Müslümanların dini eylem ve hareketlerinin, kültür varlıklarıyla birlikteliğini ortaya koymayı hedeflemektedir. Müslümanların yaşadıkları coğrafyayı, çevreyi, belde ve şehirleri nasıl anlamlandırdıkları ve mamur hâle getirdiklerini kaliteli fotoğ- raflarla toplumlara tanıtıp, İslam kültür ve medeniyetinin, tarihi ve kültürel varlıklarının ne denli değerli olduklarının farkındalığını artırarak sanatsal kaygılarla fotoğraflanmasıdır. Yarışmanın konusu,  yaşayan İslam kültür ve medeniyetinin çeşitli coğrafya ve beldelerdeki izdüşümleri ile insanların bunlarla olan ilişkileridir.

Diyanet Sen Karaman Şube Başkanı Ali Şahin MUTLU;

Diyanet-Sen’in İslam medeniyetini görsel malzemelerle kalıcı hale getiren büyük bir organizasyona imza attığını belirterek “Uluslararası bu organizasyon ile Diyanet-Sen, Müslümanların yaşadıkları coğrafyayı, çevreyi, belde ve şehirleri nasıl anlamlandırdıklarını, nasıl bir medeniyet inşa ettiklerini, kaliteli fotoğraflarla toplumlara tanıtarak, İslam kültür ve medeniyetinin tarihi ve kültürel varlıklarının ne denli değerli oldukları konusunda farkındalık oluşturulmasında öncülük etmiştir. Böyle bir çalışma ile İslam kültür ve medeniyetine fotoğraf sanatı aracılığı ile güzel bir arşiv hediye etmiştir. Yalnızca ücret sendikacılığı gibi dar bir anlayışı hiçbir zaman benimsemeyen sendikamız, sosyal projelerinin yanı sıra sanat alanında da sendikal faaliyetlerle medeniyet tarihimize, değerlerimize sahip çıkılacağının güzel bir örneğini sergilemiş oldu” dedi.

Bu haber 1533 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..